((((((((((رستمستان))))))))))
 

استان سیستان و بلوچستان
 
نوشته شده در تاريخ جمعه 19 دی1393 توسط پرویزالف

 
دارندگان خودروهای انژکتوری احتمالا نام ECU را شنیده‌اند، در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با آن آشنا شده، وظایف و نحوه نگهداری از آن‌را بدانیم...
 
 با قرار گرفتن انژکتور در اتومبیل‌های امروزی قطعات الکترونیکی دیگری نیز با آن‌ در سیستم کنترلی اتومبیل به‌وجود آمدند. ECU یکی از مهمترین قطعات الکترونیکی است که نقش هدايت و کنترل يک خودروي انژکتوري را بر عهده دارد. به‌دلیل وظیفه مهم این قطعه قصد داریم که بیشتر با آن آشنا شده و با وظایف و چگونگی عملکرد آن و همچنین شرکت‌های معروف سازنده ECU آشنا شویم.

ECU

ECU مخفف Electronic Control Unit يا واحد کنترل الکترونيک مي باشد و همان‌طور که مي‌دانيد خودروهاي انژکتوري بدليل عملکرد بهتر و توانايي پاس کردن استانداردهاي آلودگي، بطور کامل در تمام دنيا جايگزين خودروهاي کاربراتوري شده‌اند و مغز اين سيستم ECU مي‌باشد.

ECU با توجه به سنسورهايي که به موتور متصل است وضعيت و شرايط خودرو را تحليل کرده و پاسخ‌هاي لازم را به خروجي‌ها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زن‌ها و ... اعمال مي‌کند. سنسورهاي کيت‌هاي انژکتوري مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بيشتر باشد ECU بهتر مي‌تواند شرايط موتور را درک کند. 

ECU

از جمله سنسورهاي مهم خودروهاي انژکتوري عبارتند از: 
 • سنسور دور يا RPM
 • سنسور فشار داخل مانيفولد يا MAP
 • سنسور دريچه گاز يا TPS
 • سنسور دماي آب يا CTS
 • سنسور دماي هوا ATS
 • سنسور اکسيژن يا لاندا
 • سنسور ضربه

این قطعه یک میکرو کامپیوتر است که به کمک سنسورها و با تعیین شرایط لحظه‌ای موتور به یک سری عمل کننده یا فرمان‌برهای نصب شده بر روی موتور فرمان دهد تا از این طریق، زمان و مدت پاشش سوخت، زمان جرقه و فراهم‌سازی شرایط مناسب برای ایجاد احتراق را در داخل سیلندرها تامین کند. این میکروکامپیوتر نیز مانند دیگر همنوعان خود شامل CPU، حافظه و برنامه‌ریز است. 

در داخل ECU دو نوع حافظه موجود است:

 1. حافظه موقت:

  این نوع حافظه با قطع برق باطری از بین می‌رود اما مجددآ قابل استحصال است. به روش برگرداندن حافظه، روش تجدید حافظه و یا Initialize می‌گویند. 
  حافظه موقت شناسایی استپ موتور، دنده‌ها و حالات عملی موتور و محاسبات لحظه‌ای برای تنظیمات لحظه‌ای را به عهده دارد و محلی برای نگهداشت معایب موقت و دائم سیستم انژکتور است.

  تذکر: اگر هر یک از سه کار زیر را انجام دهید حافظه موقت موجود در ECU پاک شده و خودرو تا مدتی به دلیل از دست دادن برخی از پارامترهای لحظه‌ای موتور بد کار می‌کند:
  حافظه دائم: 
  1. جدا کردن کابل باطری بیش از 15 دقیقه
  2. جدا کردن سوکت های ECU بیش از 15 دقیقه
  3. جدا کردن سوکت رله دوبل در خودروهای غیر مولتی‌پلکس و سوکت‌های BSM در خوردوهای مولتی‌پلکس بیش از 15 دقیقه
  در چنین حالتی باید خودرودوباره تجدید حافظه شود. در این حالت خودرو سکته‌های بی‌دلیل و نابه‌هنگام نموده و در هنگام تعویض دنده و به خصوص در هنگام معکوس کشیدن راننده احساس می‌کند که خودرو لحضه‌ای دچار مکث می‌شود. البته این در خودرو های نو زیاد محسوس نیست ولی در هر صورت تجدید حافظه ECU کاملآ مفید خواهد بود.

  روش تجدید حافظه ECU:
  اصولآ با توجه به این‌که در کارخانه‌های مختلف روش‌ها و متدهای مختلفی برای تولید وجود دارد و نیز نظر به استفاده خودرو در کشورها و مناطق مختلف با شرایط متفاوت، در ECU نوعی قابلیت سازگاری و یکسان‌سازی وجود دارد که این توانایی بر مبنای چهار عنصر ذیل پایه‌گذاری می‌شود: 
  1. سنسور اکسیژن
  2. سنسور موقعیت دریچه گاز
  3. سنسور ضربه
  4. استپ موتور

  برای انجام عملیات تجدید از روش پیشنهادی شرکت پژو به شرح زیر استفاده می‌کنیم:
  1. سوئیچ را به مدت حداقل 10 ثانیه ببندید
  2. سوئیچ را به مدت حداقل 10 ثانیه باز کنید
  3. خودرو را روشن کنید و به مدت حداقل 10 ثانیه گاز ندهید
  4. دنده ها را یک به یک معرفی کنید.

   ECU


 2. این نوع حافظه که مانند سیستم‌عامل و Setup کامپیوترهای PC است و با قطع برق از بین نمی‌رود؛ اما در صورت خراب شدن دیگر قابل برگشت نبوده و می‌توان گفت ECU سوخته است. حافظه دائم شامل جدول بزرگی به نام Look up table است که در این جدول به مانند جدول ضرب ردیف‌ها و ستون‌ها و خانه‌هایی وجود دارد. با این تفاوت که تعداد ردیف‌ها و ستون‌های این جدول از عدد دو بیشتر بوده و تعداد آن برابر تعداد سنسورهای موجود در سیستم موتور می‌باشد.  

 مواردی که برای حفاظت از ECU نباید انجام دهید:

 1. جدا کردن کابل باطری هنگامی که خودرو روشن است:
  همان‌طور که می‌دانید ولتاژ تولیدی دینام حدود 14 ولت است اما باید دانست که این ولتاژ، ولتاژ متوسط تولیدی دینام است. پیک تولید ولتاژ دینام بر حسب دور موتور و بار گرفته شده از دینام، متغیر بوده و گاهی اوقات به 16 ولت نیز می‌رسد. در حالت عادی که کابل‌های باطری متصل است این نوسان به خاطر خاصیت خازنی باطری تعدیل می‌شود اما اگر کابل باطری در هنگام روشن بودن خودرو باز شود، این نوسانات می‌تواند بر روی قسمت‌های حساس خودرو (کلیه کنترل یونیت‌های الکترونیکی) تاثیر نامطلوب داشته باشد. حداکثر قدرت تحمل نوسان ولتاژی این قطعه به طور استاندارد 16 ولت است. اگر هنگامی که خودرو روشن است کابل باطری را جدا کنیم به طور حتم ریسک سوختن ECU وجود دارد! طبیعی است که با توجه به قیمت زیاد آن، این کار عاقلانه به نظر نمی‌رسد.
 2. امتحان جرقه از روی وایر شمع با اتصال آن به بدنه:
  وقتی سر شمع‌ها را می‌کشید و برای امتحان برق ارسالی به سر شمع ها توسط وایر مربوطه به بدنه جرقه ایجاد می‌کنید، ممکن است که مقدار جریان نابهنگام غیر قابل کنترلی را در ثانویه کویل ایجاد کنید. برق ثانویه کویل با برق سیم پیچ اولیه آن دارای تاثیر متقابل هستند. اولیه کویل نیز برق خود را مستقیمآ از ECU می‌گیرد. این کار ممکن است موجب ایجاد نوسانات برق در شبکه برق خودرو و اسیب رسیدن به قسمت‌های حساس به‌خصوص ECU شود.
  توجه: در صورت تمایل به چک کردن برق سر شمع‌ها از یک شمع فیلرگیری شده یدک استفاده کنید تا میزان جریان دهی ثانویه کویل تحت کنترل باشد.
 3. آب زدن به ECU: 
  اگر پشت جعبه این قطعه را باز کنید خواهید دید که برای جلوگیری از نفوذ آب؛ قسمت فیبر مدار چاپی و حتی پین‌های داخلی با ماده‌ای موم مانند پوشیده شده اما در هر صورت پین‌های نری خارجی سوکت ECU بدون محافظ هستند و خیس شدن آنها موجب اتصال کوتاه خارجی شده و ممکن است به احتمال بالا به ECU آسیب برسد.
 4. دست زدن به پین‌های ECU:
  یکی از مواردی که اغلب با آن ناآشنا بوده و یا مورد غفلت قرار می‌گیرد دست زدن به پین‌های ECU است که به دلیل ریسک الکتریسیته ساکن بدن می‌تواند موجب آسیب زدن‌های جدی به آن شود. الکتریسیته بدن گاهی اوقات تا هزارها ولت می‌تواند بالا برود. 
  در صورتی که می‌خواهید قدرت برق موجود در بدن خود را درک کنید آزمایش زیر را انجام دهید:
  یک فازمتر برق شهر را برداشته و آن‌را به دری آهنی که رنگ نخورده باشد بزنید؛ پای خود را به آرامی بر روی فرش بکشید؛ فازمتر به راحتی روشن شده و اگر این کار را ادامه دهید به طور دائم روشن می‌ماند! (در این حالت باید جوراب به پا داشته باشید). حال همان فازمتر را به پریز برق منزل بزنید فازمتر دوباره روشن می‌شود. در کدام حالت روشنایی فازمتر بیشتر است؟ و نیز می‌دانید که جرقه‌ای که گاهی اوقات بین دست شما و اشیا فلزی مانند درب زده می‌شود می‌تواند بیش از چند هزار ولت پتانسیل داشته باشد؟
ECU


سازندگان معروف ECU:

 1. شرکت Bosch آلمان: اين شرکت بهترين و معروف‌ترين سازنده ECU و کيت انژکتوري در دنيا مي‌باشد و در اغلب خودروهاي پيشرفته جهان نشاني از آن را مي‌توان يافت. چند مدل از زانتيا موجود در ايران داراي کيت انژکتوري Bosch مي‌باشد.
 2. شرکت Delco آمريکا: اين شرکت يکي از قديمي‌ترين شرکت‌هاي سازنده ECU مي‌باشد و ECU آن در اغلب خودروهاي آمريکايي بخصوص خودروهاي شرکت GM يا جنرال موتورز بکار رفته است. مانند کاديلاک، پونتياک و... همچنين در خودروهاي دوو کره مانند دوو ESPERO.
 3. شرکت Ford آمريکا: اين شرکت سازنده خودرو، سازنده ECU البته براي خودروهاي فورد مي‌باشد و اولين بار ايده کنترل تطبيقي يا خود-يادگير در خودروهاي اين شرکت عملا پياده‌سازي شد.
 4. شرکت Siemens آلمان: فعاليت اين شرکت گرچه به اندازه رقيب آلماني آن يعني Bosch نيست اما ECUهاي خوبي مي‌سازد. ECU پرايد انژکتوري موجود در ايران طراحي اين شرکت است.
 5. شرکت Magneti Marelli ايتاليا: اين شرکت در اروپا محبوبيت زيادي داشته و بر روي اغلب خودروهاي اروپايي کيت آن نصب است. به عنوان مثال خودروهاي فيات مدل PUNTO و فولکس واگن مدل GOLF IV، مزدا ۳۲۳.
 6. شرکت Sagem فرانسه: بر روي اغلب ماشين‌هاي فرانسوي ECU اين شرکت نصب است. بنابراين پژو ۲۰۶، مدل‌هايي از زانتيا؛ همچنين خودروهاي ايراني مانند سمند و پيکان انژکتوري.
 7. شرکت Nippon Denso ژاپن: اين شرکت توسط شرکت تويوتا تاسيس شده و بخش عمده سهام آن را دارا مي‌باشد البته ۶ درصد سهام آن متعلق به شرکت Bosch است. ECU اغلب خودروهاي تويوتا (مانند تويوتا لندکروز) و برخي خودروهاي ژاپني مانند نيسان، هوندا، سوزوکي و ... متعلق به اين شرکت مي‌باشد.
پراید ECU

پژو 206 ECUمنابع:
تجارت خودرو
ایران تیونینگ
نگار خودرو

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 15 خرداد1393 توسط پرویزالف

 مرحوم مزارگلستانه

سه‌قلعه

سه‌قلعه، روستایی است از توابع بخش صابری شهرستان نیمروز در استان سیستان و بلوچستان.

این روستا در دهستان قائم آباد قرار دارد و بر اساس سرشماری سال1390 جمعیت آن ۱1553نفر بوده است.که متاسفانه خشکسالیهای چندسال اخیرباعث شده تعدادی ازمردم ازاین روستاکوچ کنند.

تاریخچه پیدایش سه قلعه

از آنجایی که در قدیم‌الایام رسم براین بود هر کشاورز یا دامداری در محل کشتزاری که داشت سکونت بر می گزید ، با بالا آمدن آب و جاری شدن سیل بر روی مزارع و زمین های کشاورزی زمینه جمع شدن در مکان فعلی روستای سه قلعه موجب پیدایش این روستا شد به نقل از بزرگان این روستا قدمت آن به 500 سال می رسد .زمانی که سیستان سرزمینی پر از آب ، مرکز غله ایران ایران بود دامداران و کشاورزانی که در اطراف و اکناف سیستان و شاید خارج از این سرزمین بودند به سیستان فعلی که سرزمینی حاصلخیز بود دور هم جمع شدند دامداران (طایفه عباس محمدحسین - دشتی)از کوچ نشینان ایل عرب خوزستانی ، کشاورزانی که در آن زمان ساکن بودند فامیل زراعتگری و گاودارانی) طایفه پودینه -حاج حسن پودینه )که از منطقه صابری و پوزک (لورک باغ) به این مکان عزیمت کرده بودند باعث شد تا روستای سه قلعه شکل بگیرد.

درضمن این روستارادگاه اشخاص محترم ونامداری مانند

دکتر دادخدا خدایار (رئیس دانشگاه )

دکتر عیسی ابراهیم زاده (رئیس دانشگاه ازاد زاهدان )

مزار گلستانه تاریخ نگار و باستان شناس که باکمال تاسف  يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۲دربازگشت ازمشهد براثر تصادف  در شهر قائن در گذشت روحش شاد.

فامیل ها

خدابنده , رضاپور , زراعت گر , حدادی , دشتی , در محمدی , زوری , زرگری , پودینه , ابراهیم زاده , خدایار , خاک ریزی , اتحادی , صالحی فر , قدردان , عسکر زاده , آذرخش , پیرزاده , میر , راست بالا , رایگان , آسن , ذوقی مقدم , نوری , سالاری , زهیره , دلداری , کوچال , ابراهیمی , خلیلی , آزاد پنجکی , کیخا , دستار بندی.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 23 اردیبهشت1393 توسط پرویزالفچند نوصیه برای بنزین زدن

1 صبح ها عمدتا پمپ بنزين ها خلوت ترند ؛ چون خيلي ها براي به موقع رسيدن به سر کار ، اگر خودرو بيرون آورده باشند ، فکر بنزين اش را هم کرده اند. به همين خاطر کمتر مجبور مي شويد در صف هاي طولاني مثل بعد از ظهر ها بايستيد و مدام خودروي تان را روشن نگهداريد تا آهسته آهسته جلو برويد.
2 موقعي که داخل صف ايستاده ايد يا منتظر هستيد که نفر قبلي بنزين زدنش را تمام کند و شلنگ را به شما بدهد. در باک را باز نکنيد ؛ فقط موقعي که نوبت تان رسيد و خواستيد بنزين بزنيد در باک را باز کنيد تا تبخير بنزين به حداقل برسد.
3 بنزين مناسب موتور خودرو خود را بزنيد. بسياري از خودروهاي کشور ما که خوشبختانه مجهز به سيستم انژکتوري هستند ، براي احتراق با بنزين اکتان بالا (بنزين سوپر) طراحي شده اند. وقتي بنزين معمولي مي زنيد ، موتور در حالت پايين تر از مصرف بهينه کار مي کند و طبعاً بنزين بيشتري مي سوزاند. بنزين معمولي در کشور ما داراي عدد اکتان 78 است و بنزين سوپر ، عدد اتکان 39 دارد. خيلي از خودروهاي مونتاژشده در داخل کشورمان ، براي بنزين عدد اتکان بالا يعني 59 طراحي شده اند اما چون ما در ايران اين بنزين را نداريم ، بهتر است از بنزين سوپر بزنيم.
4 توصيه مي شود که ترجيحاً صبح هاي زود که حرارت زمين در پايين ترين حد خود قرار دارد بنزين بزنيد. علت اين توصيه آن است که در اکثر پمپ بنزين ها ، مخزن سوخت و لوله هاي انتقال ، زيرزمين قرار داده شده اند و هر چه زمين و مخزن سردتر باشد ، بنزين غليظ تر و متراکم تر است. وقتي هوا رو به گرما مي گذارد ، مثلا سمت بعد از ظهر يا تا اوايل شب ، بنزين منبسط مي شود و به همين خاطر ، يک ليتر بنزين واقعا يک ليتر نخواهد بود بلکه اندکي کمتر خواهد بود. به همين دليل در درازمدت اگر فقط ظهرها بنزين بزنيد ، بنزين کمتري گيرتان مي آيد.
5 فيلتر هوا را به طور منظم چک کنيد. در فاصله اي که در پمپ بنزين منتظر هستيد ، زمان خوبي در اختيار داريد که قسمت هايي از موتور خودرو را که بايد بررسي کنيد ، ببينيد .خصوصاً اگر در مکان هايي رانندگي مي کنيد که گرد و غبار زيادي دارند ، بايد مرتبا فيلتر هوا را وارسي کنيد. اگر گرد و غبار داشته باشد ، احتراق بنزين را ضعيف مي کند چرا که هوا را به اندازه کافي به موتور نمي رساند و مصرف سوخت بالا مي رود. فيلتر هوا را جلوي نور بگيريد ؛ اگر نور از ان عبور نمي کند ، وقت تعويض اش فرا رسيده است.
6 ترجيحاً وقتي باک خودرو نصفه است بنزين بزنيد.دليلش اين است که هر چه بنزين بيشتري داخل باک باشد ، هواي کمتري فضاي داخل را اشغال مي کند و تبخير بنزين را کاهش مي دهد.
7 حتماً ضرورت دارد که امپر بنزين تان سالم باشد. خيلي وقت ها خرابي آمپر بنزين را درست نمي کنيد و اين يعني اين که نمي دانيد وضعيت بنزين تان الان چطور است و چه ميزان در باک موجود است. آن وقت مجبوريد که به دفعات بيشتري براي اطمينان از کم نياوردن ، سراغ جايگاه برويد. سالم بودن آمپر بنزين اين مزيت را هم دارد که حدوداً مي دانيد چقدر بنزين بايد بزنيد و حواس تان به پر شدن باک هست تا بنزين سر ريز نکند و بيخودي هدر نرود.
8 وقتي مشغول بنزين زدن هستيد ، دستگيره را تا آخر فشار ندهيد. اکثر دستگيره ها داراي 3 درجه هستند: کند ، متوسط و تند .در حالت کند ، ميزان تبخيري را که در اثر پمپ شدن و گردش بنزين از لوله به درون باک ايجاد مي شود ، به حداقل مي رسانيد. اکثر شلنگ ها داراي محل بازگشت بخار هستند ؛ اگر سريع بنزين بزنيد ، مايعي که وارد مخزن بنزين مي شود به حالت بخار در مي آيد ، اين بخار مکيده مي شود و به مخزن زير زمين مي رسد ؛ در نتيجه در اين حالت هم وقتي بنزين بزنيد يک ليترتان هميشه يک ليتر نخواهد بود.


نوشته شده در تاريخ شنبه 16 فروردین1393 توسط پرویزالف


۱-نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها: 

این کار فشار زیادی را به سیستم فنر بندی -اکسل و سیستم ترمز وارد میکند. 

 

۲-عدم تعویض به موقع روغن گیریبکس: 

باید به این نکته توجه داشت که واسکازین هم مانند روغن دارای عمر مفید بوده و باید به موقع تعویض شود تا کارکرد و سلامت گیر بکس بهتر شود  

 

۳-بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن 

این کار باعث خرابی چرخ دنده های ترمز دستی و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود.  

 

۴-تعویض نکردن یکبار در میان فیلتر روغن: 

این کار باعث میشود که فیلتر نتواند کار خود را بدرستی انجام دهد  

 

۵-پایین آوردن شیشه به جای استفاده از کولر در اتوبان: 

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto cross انگلستان انجام شد و نشان داد اگر یک کولر اتومبیل در اتوبان روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن باز باشد کمتر خواهد بود. 

 

۶-درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: 

در جا کار کردن خودرو حتی برای گرم کردن موتور میتواند آسیبهای جدی به وتور ماشین وارد کند 

 

7-ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور و مخزن شیشه شور: 

املاح موجود در آب باعث کچ گرفتگی و آسیب رساندن به شبکه رادیاتور و لوازم شیشه شور میشود 

 

8-گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: 

این کار خود باعث میشود که متراژ ترمز افزایش یابد زیرا زمانی که کلاچ در گیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده میشود وزمانی که کلاچ و ترمز با هم گرفته میشود خود باعث دیر ایستادن خودرو میشود. 

 

۹-سنگین کردن بیش از حد خودرو: 

این کار میتواند مصرف سوخت را بطور چشم گیری افزایش میدهد 

 

10-خلاص نکردن دنده پشت چراق قرمز و ترافیک: 

این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ وگیر بکس میشود 

 

11-استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیکی: 

بنزینهای معمولی موجود در کشور با اینکه به عنوان بدون سرب اراعه میشود اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیکی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزینهای معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود 

 

12-نصب باربند در مواقعی که به آننیازی نیست: 

این کار نیز باعت بالا رفتن مصرف سوخت میشود 

 

13- استفاده از نور بالا در مه: 

در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر میکند در این حالت نور باید در حالت پایین تنظیم گردد و اگر خورو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد . در شرایط مه آلود تنها میتوانید 100 متر جلوتر را ببینید . 

 

14-تکه دادن پا روی کلاچ: 

بسیار دیده میشود که رانندگانی که حتی با دنده پنج در اتوبان حیکت میکنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند که این کار باعث فشار آمدن به گیر بکس میشود.  

 

۱۵-گاز دادن قبل از روشن کردن خودروهای انژکتوری: 

این کار قبلا در خودروهای کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد ولی در خودروهای انژکتوری این کار تاثیری ندارد. 

 

16-خاموش نکردن خورو پس از طی شدن مسافت طولانی: 

این کار برای ماشینهای گازوئیلی است نه بنزینی . 

 

17 -گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: 

این کار قبلا در خودروهای کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد.ولی در خودروهای انژکتوری مضر است زیرا زمانی که شما گاز میدهید و سپس سوئیچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود. 

 

18-روشن شدن چراق بنزین به دلیل نداشتن سوخت: 

این کار در بعضی مواقع باعث سوختن پمپ بنزین میشود زیرا رسوبات و ناخالی های تک باک وارد مسیر سوخت میشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین -فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور میشود.

 توصیه های ساده در مورد نگهداری خودرو

1. هر 20000 کیلومتر شمع خودرو تعویض گردد.
 
2. صافی بنزین و لنت ترمز هر 15000 کیلومتر تعویض شود.

3. تسمه تایم خودرو هر 60000 کیلومتر تعویض گردد.

4. تسمه تایم باید برند معتبر باشد.روغن، فیلتر روغن و فیلتر هوا در هر 5000 کیلومتر تعویض شود.

5. از تمیز کردن فیلتر هوا جدا" خودداری فرمایید چون ذرات موجود در آن سرطان زا می باشد.

6. از هل دادن خودروهای انژکتوری جهت روشن نمودن خودرو خود داری کنید.

7. ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن نمایید.

8. در هنگام روشن بودن  خودرو از باز کردن کابل باتری خودداری کنید.

9. با روشن شدن چراغ استپ،خودرو را متوقف نموده با نمایندگی تماس بگیرید.

10. با روشن شدن چراغ انژکتور، خودرو را خاموش نموده وبسط باتری را چند ثانیه جدا نموده و سپس اتصال دهید اگر چراغ خاموش نشد به نمایندگی مراجعه نمایید.

11. در اول صبح بعد از روشن نمودن خودرو نیازی به گرم کردن خودرو در حالت توقف نیست و در کمتر از یک دقیقه خودرو را حرکت دهید و مسافت یک کیلومتر را با دنده 1 و2 برانید.در حالت توقف مدت زیادی خودرو را روشن نگاه ندارید.

12. از روشن کردن کولر در حالت توقف خود داری نمایید.

13. هیچ دستگاه عیب یابی قادر به تنظیم میزان سوخت مصرفی نمی باشد.دستگاه عیب یاب فقط می تواند میزان مصرف سوخت بالا یا پایین را نشان دهد. و رفع عیب به عهده مکانیک می باشد.
 
14. توصیه می گردد اولین تعویض روغن در 2500 کیلومتر انجام شود.
 


نوشته شده در تاريخ جمعه 1 فروردین1393 توسط پرویزالف

نوروز در سیستان

 نوروز گستره عظیمی دارد و در هر منطقه‌ای سال نو با یک پیش ‌درآمد طبیعی آغاز می‌شود، یعنی طبیعت به گونه‌ای به انسان‌ها آمدن سال نو را بشارت می‌دهد این پیش درآمدها گاهی همراه با وزش باد ملایمی است که آمدن بهار را مژده می‌دهد و گاهی حضور بلبل یا مرغان زیبایی است و در گوشه‌ای دیگر نیز گرم شدن زمین، ذوب شدن برف‌ها و آغاز شکوفه درخت‌ها، اما در سیستان حضور پرستوها و وزش دو باد همراه با رقص شمشیرآمدن نوروز را بشارت می‌دهند.

آنچه مسلم این است که تمامی این پهنه عظیم دارای پیوندهای مشترک فرهنگی است که در طی سالیان دراز و با وجود فشارهای سیاسی و اجتماعی، ماندگاری این سنت عظیم فرهنگی را به خوبی حفظ و همبستگی قومی را نیز محکم‌تر کرده است.

آیین‌های نوروزی در سیستان

آیین‌های نوروزی سیستان برگرفته از آیین زرتشت است که از میان آنها می‌توان به روشن کردن آتش در چهارشنبه سوری اشاره کرد که امروز با آتش زدن پارچه‌های روغن مالی شده جایگزین شده است.

نوید بهار با وزش باد پلپلاسی (پرستو) و باد پنجکه در سیستان

حضور پرستوها پس از سرمای زمستان در اوایل اسفند ماه نشانگر اعتدال هوا در سیستان است، پرستوها در اوایل زمستان سیستان را ترک و به نقاط گرمسیر کوچ می‌کنند و در اسفند هر سال به سیستان بازمی‌گردند اما باد پنجکه در فاصله ۲۴ تا ۲۸ اسفندماه می‌وزد و اصولاً یک روز بیشتر طول نمی‌کشد.

آیین کهن نوروزی در سیستان

رسم اوشیدر: یکی از رسوم و باورهای دیر پای بومیان سیستان که در اطراف هامون مسکن داشته‌اند این است که در شب نوروز (شبی که فردای آن نوروز است) دختر جوان و زیبایی را که ۱۵ سال داشت، لباس نو می‌پوشاندند و بر شتر آذین شده سوار می‌کردند و بر کنار آب هیرمند یا هامون می‌بردند و در آنجا گروه مردان و زنان از هم جدا می‌شدند؛ مردان دور از اجتماع زنان به شادی و سرور می‌پرداختند و دهل و سرنا می‌نواختند و پایکوبی می‌کردند.

آن طرف‌تر زنان؛ دختر جوان و باکره را که (اوشیدر) نام نهاده‌، برهنه داخل آب کرده و بعد با دف و دهل تا نیمه‌های شب به شادی و نشاط می‌پرداختند، نزدیک سپیده دختر را از آب بیرون می‌آوردند و لباس پوشیده و باز بر همان شتر آذین شده سوار کرده و به خانه بازمی‌گشتند.

بی‌گمان این رسم از باورهای زرتشتی است که تاکنون در میان برخی از مردم سیستان باقی مانده است.

بنا بر روایات مذهبی زرتشتیان؛ عالم از بدو خلقت تا پایان به ۱۲ هزاره تقسیم می‌شود که دهمین هزاره؛ هزاره اوشیدر و سپس هزاره اوشیدر ماه و در آخر هزاره سوشیانس که از این آخری جهان راستی و جاودانه برپا خواهد شد. اینان نطفه‌ها یا نبیره‌های زرتشت هستند که از کنار آبهای هامون از مادر ۱۵ ساله؛ هر یک به فاصله هزار سال از همدیگر ظهور خواهند کرد و جهان را از کژی و بدی و نادرستی و زشتی و دروغ پاک خواهند کرد. بدین‌سان گویا سیستانیان هنوز هم باور دارند که ممکن است نطفه زرتشت از آب هامون در بطن دختر زیبای باکره نفوذ کند و سرانجام افتخار مادر شدن یکی از موعودها را پیدا کند.

زرتشتیان معتقدند در دریاچه کیانسه (هامون) سه تخم از زرتشت به یادگار مانده ۹۹،۹۹۹ فره‌وشی یا فرشته نگهبان از تخم‌ها حراست می‌کنند؛ هر هزار سال دختر باکره‌ای از مردم سیستان که در این آب شنا کنند از این تخم بارور و مولود سوشیانس و یا نجات‌دهنده هست. اولی را کیخسرو دانسته و دومی یا سومین گویا هنوز نیامده است. بی‌دلیل نیست که پیروان زرتشت؛ سیستان و دریاچه هامون را مقدس و سرزمین موعود می‌دانند و باور دارند که روزی نجات‌دهنده آنها از آب‌های مقدس هامون بیرون می‌آید.

گذشته سیستان: سیستان آن اندازه تابناک است که بنا به نظر اغلب جغرافی‌نگاران در زمان عیاران و صدها سال بعد در شهر زرنج (زابلستان) مغازه‌داران شب‌ها درب مغازه‌ها را قفل نمی‌کردند، وفور نعمت و اعتقادات محلی عاملی بود تا در این منطقه دزدی صورت نگیرد که متأسفانه بی‌مهری‌های طبیعی و تاریخ بیشتر این سنت‌ها را از بین برده و از مردم گرفته است. اما سیستانی با همان مظلومیت و نجابت خود سیستانی ماند و هنوز هم یادگاری‌های گذشته را به خوبی حفظ کرده، به ویژه سنت شب‌های قبل از عید را.

احترام به درگذشتگان از آیین دیگر سیستانیان است

مـردم سیستـان در روزهـای آخـر اسفند ماه هر سال برای خواندن فاتحه و یاد درگذشتگان به گورستان‌ها می‌روند و این رسم از سال‌های دور در این منطقه مرسوم بوده و این احترامی برای درگذشتگان است. در روزهای پایانی سال مردم به قبرستان‌ها می‌روند تا یادی از گذشتگان خود داشته باشند و اگر کسی تا یک ماه قبل از عید یا در همان سال فوت کرده باشد یاد او را در آخر سال گرامی داشته و اقوام و آشنایان بعد از برگزاری مراسم سالگرد برای برگزاری هر جشنی آزاد می‌شدند و اصولاً اینگونه عمل می‌کردند که در یک شب جمعه نزدیکان خود را برای صرف شام دعوت کرده که این از سنت‌های بسیار دور ایرانیان و به ویژه سیستانی‌ها است. علاوه بر این قبل از عید نوروز یعنی در روز تولد حضرت مهدی (عج) برای نذر برای درگذشتگان خود نان روغنی می‌پختند و تقسیم کرده و چراغ روشن می‌کردند.

«نان سال» نماد بركت در سيستان 
مردم سيستان با پختن نان سال، كه نماد بركت و روزي صاحب خانه است به استقبال عيد نوروز مي‌روند.

در هر منطقه‌اي سال نو با يك پيش درآمد طبيعي آغاز مي‌شود، يعني طبيعت به گونه‌اي به انسان‌ها آمدن سال نو را بشارت مي‌دهد اين پيش درآمدها گاهي باد ملايمي است كه با وزش خود آمدن بهار را مژده مي‌دهد در جاي ديگر حضور بلبل يا مرغان ديگري است و در گوشه‌اي ديگر گرم شدن زمين، ذوب شدن برف‌ها و آغاز شكوفه درخت‌ها اما در سيستان حضور پرستوها و وزش دو باد، آمدن نوروز را بشارت مي‌دهد.


* باد پلپلاسي (پرستو) و باد پنجكه
حضور پرستوها پس از سرماي زمستان در اوايل اسفند ماه نشانگر اعتدال هوا در سيستان است، پرستوها در اوايل زمستان سيستان را ترك و به نقاط گرمسير كوچ مي‌كنند و در اسفند هر سال به سيستان باز مي‌گردند اما باد پنجكه در فاصله 24 تا 28 اسفند مي‌وزد و اصولاً يك روز بيشتر طول نمي‌كشد.

*احترام به درگذشتگان
مـردم سيستـان در روزهـاي آخـر اسفند ماه هر سال براي خواندن فاتحه و ياد در گذشتگان به گورستان‌ها مي‌روند و اين رسم از سال‌هاي دور در اين منطقه مرسوم بوده و اين احترامي براي درگذشتگان است.
در روزهاي پاياني سال مردم به قبرستان‌ها مي‌روند تا يادي از گذشتگان خود داشته باشند و اگر كسي تا يك ماه قبل از عيد يا در همان سال فوت كرده باشد ياد او را در آخر سال گرامي داشته و اقوام و آشنايان بعد از برگزاري مراسم سالگرد براي برگزاري هر جشني آزاد مي‌شدند و اصولاً اينگونه عمل مي‌كردند كه در يك شب جمعه نزديكان خود را براي صرف شام دعوت مي‌كنند كه اين از سنت‌هاي بسيار دور ايرانيان و به ويژه سيستاني‌ها است.
علاوه بر اين قبل از عيد نوروز يعني در روز تولد حضرت مهدي (عج) براي نذر براي درگذشتگان خود نان روغني مي‌پختند و تقسيم كرده و چراغ روشن مي‌كردند.

*شيريني عيد در سيستان
در سيستان بيشتر كارها به صورت گروهي انجام مي‌شد و روحيه تعاون و همكاري در روح مردم سيستان عجين شده است، سيستان به دليل داشتن غله زياد و تنوع غلات در يك دوره انبار غله ايران نام گرفته بود.
زيادي گندم باعث شده بود تا خانم‌هاي سيستاني بهترين نانها و شيريني‌هاي محلي را بپزند همچنين زيادي غله باعث تنوع و كيفيت نان سيستاني شده و چون كلوچه هم از آرد گندم تهيه مي‌شود كلوچه سيستاني (شيريني مخصوص نوروز) هم از تنوع و كيفيت مطلوبي برخوردار است.
نان سال و كلوچه از واجبات سفره سيستاني‌هاست، مردم سيستان با هر وضعيت مالي نان و كلوچه را هنگام تحويل سال داخل سفره‌هاي خود مي‌گذاشتند زيرا اعتقـاد مـردم سيستان در صبح روز عيد اين بود كه بي‌بي‌نوروز به تمام خانه‌ها سر زده و سفره را بازديد مي‌كند.
نان سال، نماد بركت و روزي صاحب خانه بود و كسي كه نان سال را بزرگ‌تر و بهتر در سفره داشت به اعتقاد مردم سيستان به همان نسبت در طول سال، بركت به خانه‌اش خواهد آمد.

*سمنو و قتلمه
نان ديگري كه پخت آن در شب عيد مرسوم بود و مردم سيستان در همه اوقات از آن استفاده مي‌كنند، قتلمه نام دارد، در گذشته مردم سيستان انواع قتلمه و سمنو را در روزهاي عيد با خود به زيارتگاه‌ها مي‌بردند و از آن به جاي ناهار ظهر استفاده مي‌كردند.

*سفره عيد و اعتقادات مردم در سيستان
سفره عيد در منطقه سيستان شكل مخصوص به خود را دارد، به طوري كه در شهر تقريباً همان هفت سين است اما در روستا شامل قرآن، نان سال كه جزو جدانشدني از سفره عيد است، قتلمه، تجگي (سمنو)، يك آينه كه روي آن يك تخم مرغ خام مي‌گذارند و كلوچه است.

*تخم مرغ و آينه
مردم سيستان اعتقاد دارند كه كره زمين بر روي شاخ‌هاي گاو قرار دارد و گاو هم روي نهنگ، موقع تحويل سال گاو زمين را روي شاخ ديگرش مي‌برد بنابراين زمين تكان مي‌خورد و اين حركت باعث چرخش تخم مرغ بر روي آينه مي‌شود.

*سنت‌هاي شب قبل از عيد در سيستان
مردم سيستان و بلوچستان، آداب و رسوم خاصي براي استقبال از آيين بزرگ نوروز داشته‌اند كه هنوز هم برخي از آنها را به خوبي حفظ كرده‌اند، به ويژه سنت شب‌هاي قبل از عيد را، در آن شب‌ها زنان كارهاي ناتمام چون دوخت و دوز را انجام مي‌دادند و مردان منتظر فصل درو بودند، شب‌ها زود نمي‌خوابيدند و دور هم مي‌نشستند و ظروف تخمه، خرما، لندو (مخلوطي از خرماي بدون هسته و گندم برشته، كنجد يا كنجد و خرما) و گندم بريان، پر و خالي مي‌شد و صداي قليان در اتاق طنين‌انداز بود.

* روز قبل از عيد (علفه)
در منطقه سيستان، روز قبل از عيد را علفه مي‌گويند شايد اين علفه همان عرفه باشد يا اينكه به دليل چسبانيدن دسته‌اي جُوي خوشه نداده بر سر در اتاق‌هاست.
شب قبل از عيد، مردان و زنان حنابندان دارند و صبح روز علفه مي‌شويند، روز علفه كمتر خانه‌اي است كه بوي كلوچه ندهد در اين روز همه چيز بوي تازگي مي‌دهد و زمان جوان مي‌شود، روز علفه در سيستان روز گرامي داشتن بي‌بي نوروز است در اين روز بي‌بي به همه خانه‌ها سرك مي‌كشد تا ببيند براي استقبال از او چه كرده‌اند، خانه تميز و پاكيزه است، لباس نو دارند، نان سال را پخته‌اند، جلوي اتاق‌ها علف چسبانده‌اند، دختركان دست‌هايشان را حنا بسته‌اند، يا از خانه بوي كلوچه مي‌آيد! بي‌بي با خاموش شدن آخرين تنور به خانه‌اش مي‌رود او هم فردا وقتي مي‌آيد بايد شسته و تميز باشد و به ابر دستور باريدن مي‌دهد وقتي در شب‌هاي عيد و روزهاي قبل از آن باران ببارد حتي يك نم نم، مي‌گويند بي‌بي نوروز سرش را مي‌شويد همچنين اين باران نشانه‌اي است از وضعيت مالي خوب، كمي اندوه و گرفتاري براي مردم چون بي‌بي مردمش را بسيار دوست مي‌دارد.

*صبح نخست عيد
موقع باران در ايام عيد به ويژه روز قبل و سه روز نخست، خانم‌ها و دختر خانم‌ها آب باران را مي‌گيرند و با آن موهايشان را مي‌شويند و بر اين اعتقادند كه آب باران موهايشان را رشد مي‌دهد.
صبح عيد، اول به سبزه نگاه مي‌كنند چون سبزه در اين روز نور چشم را زياد مي‌كند، صبح عيد به صورت بچه‌اي نگاه مي‌كنند كه خوش رو و خوش قدم باشد و هنگامي كه اهل خانواده از خواب بيدار مي‌شوند پس از شستن دست و صورت، دست پدر و مادر را مي‌بوسند.
صبح زود مادر از خواب بيدار مي‌شود و پس از نماز براي فرزندان و همسر و بستگانش دعا كرده و سفره را پهن مي‌كند، پدر هم بعد از دعا سر سفره مي‌نشيند.
از اول صبح عيد در تمام زيارتگاه‌ها دهل و سرنا نواخته مي‌شد و مردان براي رقص آماده بودند.
در سيستان كه از مراكز قديمي ناهيد پرستي بود، شب عيد، دختران به كنار هامون مي‌رفتند نارگيل مي‌خوردند و آواز مي‌خواندند.

*شكستن ظروف سفالي
در سپيده دم تحويل سال نو براساس يك سنت قديمي ايراني و سيستاني، تمام ظروف سفالي كه در عرض يك سال از آنها بهره‌برداري شده است از كاسه و كوزه شكسته مي‌شد و تكه‌پاره‌هاي آنها برپشت بام جاي مي‌گرفت يا آنها را بالاي بام مي‌بردند و همانجا مي‌شكستند اين كار تقدس داشت و معتقد بودند اگر اين كار صورت نگيرد، ارواح پليد كه درون آنها جاي گرفته‌اند، خانواده و اعضاي آنها را ناخوش و زرد روي مي‌كنند.

*سيزده بدر و رفتن به كوه خواجه
نوروز گستره عظيمي دارد تمامي اين پهنه عظيم داراي پيوندهاي مشترك فرهنگي است كه در طي سال‌هاي دراز و با وجود فشارهاي سياسي و اجتماعي ماندگاري اين سنت عظيم فرهنگي را به خوبي حفظ و همبستگي قومي را نيز محكم‌تر كرده است.
در اين ايام، مردم سيستان لباس نو مي‌پوشند و به ديدار يكديگر مي‌روند و براي بزرگداشت نوروز در روز 13 به كوه خواجه رفته، جشن گرفته و شادي مي‌كنند.
در گذشته در اين روز (13 فروردين) گره زدن سبزه به اين شكل بـود كـه دختران دسته جمعي و با هم سبزه‌ها را گره مي‌زدند و جلو مي‌رفتند و به يكي از دختران مأموريت مي‌دادند تا هنگامي كه آنها دور شدند گره سبزه‌ها را باز كنند و اين نوعي بخت گشايي در سيستان بوده است.

*گذشته سيستان
گذشته سيستان آن اندازه تابناك است كه بنا به نظر اغلب جغرافي نگاران در زمان عياران و صدها سال بعد در شهر زرنج (زابلستان) مغازه‌داران شبها درب مغازه‌ها را قفل نمي‌كردند، وفور نعمت و اعتقادات محلي عاملي بود تا در اين منطقه دزدي صورت نگيرد كه متأسفانه بي‌مهري‌هاي طبيعي و تاريخ بيشتر اين سنت‌ها را از بين برده و از مردم گرفته است.
اما سيستاني با همان مظلوميت و نجابت خود سيستاني ماند و هنوز هم يادگاري‌هاي گذشته را به خوبي حفظ كرده، به ويژه سنت شب‌هاي قبل از عيد را.
در آن شب‌ها، زنان كارهاي ناتمام چون دوخت و دوز انجام مي‌دادند و مردان منتظر فصل درو بودند، شب‌ها را زود نمي‌خوابيدند و صداي دايره زنگي دختركان خواب را از آنها مي‌گرفت، مردان دور هم مي‌نشستند و ظروف تخمه، خرما، لندو (مخلوطي از خرماي بدون هسته و گندم برشته، كنجد و يا كنجد و خرما) گندم بريان پر و خالي مي‌شد و صداي قليان در اتاق طنين‌انداز بود.

 


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 17 بهمن1392 توسط پرویزالف

افزابش طول عمر لاستیک اتومبیل


عوامل مؤثر دیگر در کاهش عمر لاستیک، نحوه رانندگی (ترمزهای شدید، بکسواد و غیره) و نوع جاده‌ای است که در آن تردد می‌کنید. تنظیم نشدن فرمان، در یک راستا و بالانس نبودن چرخ­ها نیز فرسودگی لاستیک را به دنبال دارند.

● چگونه عمر لاستیک را زیادتر کنیم؟

۱) بازدیدهای ماهانه

تنها بخش خودرو که با جاده در تماس است، تایرهای آن است، پس ایمنی شما هنگام رانندگی به اطمینان داشتن از صحت لاستیک‌ها بستگی دارد. بازدیدهای زیر به صورت حداقل ماهی یکبار در این خصوص به شما اطمینان می‌بخشد:

▪ باد چرخ‌ها را وقتی سرد هستند تنظیم کنید. توجه داشته باشید تغییر دما باعث می‌شود فشار باد لاستیک عوض شود، هر ۵ درجه تغییر در درمای هوا، ۱psi در فشار باد تایر تغییر ایجاد می­کند، یعنی کاهش دما به مقدار ۱۵ درجه سانتی­گراد ۱۰درصد کم­بادی را به­دنبال خواهد داشت. خود لاستیک‌ها نیز به­مرور کم باد می‌شوند. مثلاً هرماه به­طور متوسط، لاستیک خودرو۲psi از فشار باد خود را از­دست می‌دهد که در هوای گرم این کاهش فشار با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد.

در خصوص تنظیم باد تایرها مهم است بدانیم که هیچ کس با نگاه کردن به تایر (به­ خصوص تایر رادیال) نمی‌تواند بگوید لاستیک کم باد است یا خیر زیرا از لحاظ ظاهری حتی ۵۰ درصد کم باد بودن هم قابل­تشخیص نیست. همچنین خودروهای گران­قیمتی که به سیستم هشدار دهنده باد لاستیک مجهز هستند، تنها زمانی راننده را باخبر می­کنندکه فشار باد تایرها از حد بسیار بحرانی گذشته باشد.

برای اطمینان از تنظیم بودن فشار باد باید یک درجه باد مرغوب خریداری کنید. معمولاً درجه‌های باد که آپاراتی‌ها به کار می‌برند دقیق نیستند زیرا به­ طوردائم در معرض ضربه­ اند و به طرز صحیحی نگهداری نمی‌شوند. ضمن آن­که فشار باد باید در حالت "سرد" اندازه گرفته شود یعنی خودرو حداقل سه ساعت متوقف بوده و یا کمتر از ۲ کیلومتر طی مسیر کرده باشد. معمولاً در حالت نرمال رانندگی دمای لاستیک تا ۳۵ درجه سانتی­گراد افزایش می‌یابد. پس اگر شما تا آپاراتی برانید، درعمل آنجا فشار باد به­ صورت دقیق اندازه گرفته نخواهد شد، پس بهتر است با درجه باد خانگی خود آن را امتحان کنید.

 تایرها را از لحاظ فرسایش غیر­متقارن بازدید کنید. هرگونه ساییدگی غیر­معمول می‌تواند نشانی از بروز اشکال در سیستم فرمان و تعلیق باشد.

▪ اگر خورده شیشه، شن و سایر اجسام خارجی لابه ­لای آج‌ گیر کرده باشد، آن را خارج کنید. این اجسام می‌توانند به­ تدریج در لاستیک فرو­­روند و سبب بروز نشتی باد از آن شوند.

۲) تنظیم بودن چرخ‌ها

تنظیم بودن چرخ‌ها به معنی آن است که همه چرخ‌های خودرو نسبت به محور اصلی آن کاملاً عمود و در یک راستا باشند، در غیر این صورت لاستیک نمی‌تواند به ­خوبی به گردش درآید و مقداری از انرژی صرف کشیده شدن آن می‌شود که ضمن افزایش سوخت، عمر لاستیک را کم می‌کند. برای اطمینان از تنظیم بودن چرخ‌ها خودرو را در محل مسطحی مانند یک پارکینگ خلوت به حرکت در آورید، به آرامی فرمان را رها کنید، نباید فرمان به هیچ سمتی بکشد. تنظیم فرمان و چرخ‌ها باید حداقل هر ۲۵ هزار کیلومتر یا سالی یکبار انجام شود.

۳) بالانس تایرها

به­ طور معمول تایر و متعلقات چرخ روی هم حدود ۲۰ کیلوگرم وزن دارند. اگر این وزن به طور همگن روی چرخ توزیع نشده باشد به ­اصطلاح گفته می‌شود چرخ بالانس نیست. تغییری ناچیز به­ اندازه۱۴ گرم در این ۲۰ کیلو سبب می‌شود خودرو هنگام حرکت مرتعش شود. اگر در فرمان لرزش احساس می‌کنید احتمالاً چرخ‌های جلو بالانس نیستند و اگر در صندلی لرزش می‌بینید چرخ‌های عقب از بالانس خارج شده‌اند.

لازم است با مراجعه به آپاراتی هر ۲۰ هزار کیلومتر از بالانس بودن چرخ‌ها اطمینان پیدا کنید. فراموش نکنید در یک شاهراه که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت هستید، هر تایر حداقل ۱۴ بار در ثانیه در حال چرخیدن است. بالانس نبودن سبب خرابی جلوبندی و سیستم تعلیق خودروی شما نیز خواهد شد.

۴) جابه­ جا کردن چرخ‌ها

بهتر است هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر، جای لاستیک‌ها را با یکدیگر عوض کنید، به این دلیل که تایرهای جلو سریع­تر ساییده می­شوند زیرا وظیفه چرخش خودرو در پیچ‌ها را نیز انجام می‌دهند، به­ خصوص اگر خودروی شما اکسل جلوست، سایش سریع­تر رخ می‌دهد. نحوه تعویض لاستیک‌ها با یکدیگر در دفترچه راهنمای خودرو درج می‌شود.

۵) نگهداری لاستیک

لاستیک را باید در محیط تمیز به صورت عمودی انبار کنید، جایی که از نور مستقیم آفتاب یا نورهای مصنوعی شدید، حرارت، موتورهای الکتریکی (به­ دلیل ایجاد اوزون) و هیدروکربن‌ها (برش‌های نفتی) دور باشد. اگر لاستیک را روی رینگ نگه می­دارید، باد آن را روی ۱۵psi تنظیم کنید تا از ترک برداشتن جلوگیری شود.

● چه زمانی به لاستیک نو نیاز داریم؟

هنگامی که آج رویه به ۶/۱ میلی­متر کاهش یابد باید لاستیک را عوض کرد. اطلاع از ارتفاع آج اغلب با درجه مخصوص عمق سنج آج انجام می‌­شود. در صورتی که این وسیله را در اختیار ندارید با یک آزمایش ساده می‌توانید زمان مناسب تعویض تایر را دریابید. یک سکه ده ریالی را درون شیارهای آج طوری فرو برید که عدد ۱۰ به سمت درون آج لاستیک و به سوی شما باشد اگر عبارت "جمهوری اسلامی ایران" به طور کامل قابل رؤیت بود، آماده خرید یک تایر نو باشید.

 ماشین های جالب 

 

Click to view full size image

  

 


نوشته شده در تاريخ شنبه 5 بهمن1392 توسط پرویزالف

بررسی شمع خودرو

مشکلات موجود برای جرقه زنی مناسب :

در موتور بنزینی ولتاژ بالای تولید شده در کوئل یک جرقه در دهانه شمع با استفاده از تخلیه الکتریکی بوجود می آورد که باعث اشتعال سوخت موجود در این ناحیه می گردد. حرارت این شعله کوچک (Flame Kernel Core) باعث گرم شدن مولکول های سوخت اطراف آن شده ودر صورت کافی بودن حرارت ،آنها را مشتعل می سازد و در نتیجه شعله بزرگتر شده و نهایتا جبهه آن به لایه های اطراف گسترش یافته و در سر تا سر محیط داخل اتاق انفجار منتشر می گردد و انرژی شیمیایی سوخت آزاد و انبساط هوای فشرده ناشی از گرمای انفجار پیستون را به پایین رانده و موتور به حرکت در می آید.


در طراحی موتور های جدید سعی بر آن است که موتور با سوخت رقیق(Lean Mixture ) کار کند، گرانی بنزین و همچنین قوانین سخت محیط زیست از عوامل اصلی این روند می باشند، لذا طراحان نیروی موتور خود را با افزایش ضریب تراکم واستفاده از تکنولوژی های جدید مانند VVTI ,Vetch و از این قبیل بدست می آورند. مشکلی که اینگونه موتور ها برای کارکرد شمع های عادی بوجود می آورند این است که مقدار سوخت برای شعله ابتدایی و بعد لایه های اطراف کم است و لذا احتمال خاموشی شعله و احتراق ناقص پدید می آیدالبته لازم به ذکر است درخودرو های قدیمی کاربراتوری نیز بعضی از دوستان برای کاهش مصرف اقدام به تنگ کردن ژیگلور های سوخت می کنند که آنها هم با اینکار با همین مشکل روبرو خواهند شد و بوی بنزین خام ساطع از این خودرو ها به همین دلیل می باشد.خاموشی شعله ( Quenching) :
در ساختار خود شمع نقاطی مانند الکترود ها بخصوص الکترود منفی مانند چاه حرارتی عمل می کنند،بدین شکل که این نقاط خود گرمای شعله اولیه را جذب و از حرارت آن می کاهند و در بعضی از موارد باعث خاموشی شعله اولیه می گردند.


ضریب تراکم و شرایط کارکرد سخت : 

در اتاق انفجار بدلیل بالا بودن ضریب فشردگی حجم سیال موجود و نیز بالا بودن حرارت، مقاومت الکتریکی بالا رفته وهمواره شمع برای جرقه زنی با مشکل روبرو می باشد. به خصوص اینکه دهانه شمع های عادی پس از مدت کوتاهی به دلیل مصرف شدن الکترود ها باز و بازتر می شوند و با بالا رفتن ولتاژ مورد نیاز برای جرقه زنی کار سخت تر می شود چرا که ولتاژ ثابت است

پس می بینیم که با توجه به شرایط موجود در داخل شمع و اتاق انفجاربدون در نظر گرفتن ضعف های احتمالی موجود در کل سیستم جرقه مثل وایر نامناسب و غیره احتمال از دست دادن جرقه و افت توان موتور و پایین آمدن راندمان آن در ازای مصرف سوخت بسیار بالاست.

فلزات گرانبها : 

تنها راه مواجه با این شرایط سخت بدون دست بردن در کل سیستم احتراق که معمولا گرانقیمت و پیچیده هستند به کار بردن شمع هایی است که بتوانند با ولتاژ ثابت جرقه قوی تر و با دقت بالا تردر زمان مناسب فراهم آورند، لذا مهندسین به سراغ فلزات گرانبهایی چون ایریدیم ، پلاتینیوم ،اوسمیم بنا به خواص خارق العاده آنها رفتند و در ساخت شمع های جدید به جای استفاده صرف از نیکل و ایتریم و آلیاژ های آنها از فلزات جدید با خواص جدید و با کمک تکنولوژی های جدید استفاده کردند.


در جدول می توانید خواص این فلزات را با یکدیگر مقایسه کنید

شمع های سوزنی : 


بکار گیری نسل جدید شمع با ساختار سوزنی به دلیل نیاز به ولتاژ پایین تر برای جرقه زنی و نیز کاهش امکان خاموشی شعله و همچنین بوجود آوردن شعله گرمتر اولیه و احتراق مطمئن تر از دستاورد های جدید این صنعت می باشد.همانطور که در تصاویر مشخص است بنا به خاصیت تمرکز الکترون ها در سر سوزنی شکل الکترود مثبت امکان تخلیه الکتریکی در دهانه باز تر شمع با همان ولتاژ قبلی فراهم است. بازتر بودن دهانه شمع و جرقه بلند تر شعله گرمتر و در نتیجه احتراق مطمئن تر را حاصل می کند .


البته برای امکان جرقه زنی بهتر بر روی سر الکترود منفی برای ایجاد رسانایی بهتر و تخلیه الکتریکی قوی تر بعضی از کارخانجات از فلزات گرانبها استفاده می کنند.همچنین به دلیل کوچکتر شدن سطح تماس شعله با الکترود میانی و نیز با کونیک شدن سر الکترود منفی (Taper cut) احتمال وقوع خاموشی شعله یا کوئنچینگ بسیار پایین می آیدتا به حال برای تولید شمع های سوزنی که عمدتا دارای الکترود مثبتی به قطر4/0 تا 7/0 میلیمتر هستند می بایست از ابزار بسیار دقیق برای تولید آنها استفاده کرد. این عمل با لیزر یاگ تحقق می یابد. بطور مثال کارخانه ولکر برای جوش الکترود میانی از 6 نقطه حول 360 درجه و از 40 نقطه برای جوش سر الکترود منفی استفاده میکند.


همچنین امکان تولید چنین قطعات ریزی با استفاده از خواص این فلزات مثل نقطه ذوب آنها میسر شده استبا این حال بعضی از کارخانجات برای بالا بردن خواص فلزی مثل ایریدیم با استفاده از عنصر رادیم و گاهی اوسمیم اقدام به ساخت آلیاژ های جدید می نمایند. این آلیاژ ها با استفاده از تکنولوژی نانو کریستال در محیط گاز هیدروژن و در دمای 2400 درجه سانتیگراد تولید می شوند و نه تنها امکان تولید شمع های جدید را به وجود می آورند بلکه با بالا رفتن نقطه ذوب و سختی الکترود میانی کارکرد غیر باور نکردنی 160000 کیلومتری را برای شمع فراهم می کنندهمانطور که ذکر شد در اثر جرقه زنی الکترود ها ذوب و بخار می شوند و در نتیجه دهانه شمع از حالت استاندارد خارج می شود حال اگر این دهانه ثابت باشد شمع می تواند به کارکرد خود ادامه دهد.این مزیت در موتور های جدید که بعضا دسترسی به شمع آنها بدلیل محدودیت فضای زیردرب موتور سخت است و تعویض شمع اجرت بالایی را در بر دارد مطلوب تر استهمچنین به دلیل ثابت ماندن دهانه شمع تنظیم موتور مدت بیشتری دوام داشته و ثابت می ماند و همچنین به دلیل یکنواخت تر بودن جرقه زنی دور آرام بهتری فراهم خواهد آمدنکته حائز اهمیت با استفاده از شمع های سوزنی این است نیاز به ولتاژ پایین تر برای کارکرد آنها از فشار جریان الکتریکی در کل سیستم جرقه را نیز کمتر کرده و بر طول عمر آنها می افزایدهمچنین با کمک جرقه گرمتر و بهسوزی سوخت وارده و نیز از دست نرفتن فرصت های جرقه زنی و داشتن سیکل های قدرت بیشتر با یک استدلال ساده افزایش قدرت موتور و کاهش مصرف سوخت نسبت به شمع های عادی قابل پیش بینی است. همچنین کارخانجات معتبر با تست خودرو بر روی داینامومتر این استدلالات را در واقعیت تست و نتایج را منتشر کرده اندبا افزایش بهسوزی و احتراق کاملتر از آلایندگی های اگزوز کاسته و نتیجه آن کاهش آلودگی هوا و نیز افزایش عمر سیستم کاتالیزور اگزوزمی شودعمدتا کاتالیزور ها با رسوب ذرات نسوخته ، گرفته و موجب خروج با مشکل گاز های خروجی موتور ، کم شدن کارآیی موتور و فشار آوردن به اجزای موتور می گردد.


بازه حرارتی شمع (HEAT RANGE) : 

یکی از مهمترین وظایف شمع خودرو به غیر از جرقه زنی انتقال حرارت مناسب گرما از درون اتاق انفجار به بیرون می باشد

همانطور که از عکس پیداست این حرارت بیشتراز طریق رزوه ها که با ناحیه سر سیلندر در تماس است به بیرون هدایت می گردد،مقدار باقیمانده از طریق هسته مرکزی به بیرون اتاقک انفجار انتقال می یابدبه شمعی که حرارت را سریعا انتقال می دهد شمع سرد و به شمعی که کند تر حرارت را انتقال داده و مقداری از حرارت را در خود نگه می دارد شمع گرم اطلاق می گردد.معمولا کارخانجات یک بازه عددی برای نمایش این خاصیت تعریف می کنندشمع های سرد اصولا در موتور های با ضریب تراکم بالا مثل موتور های توربو و موتور های به شدت تقویت شده کاربرد دارند چراکه همواره در دور های بالا کار کرده و احتمال دوده گرفتن شمع در آنها پایین استشمع های گرم معمولا برای خودرو های استاندارد که هم در دور های پایین مثل ترافیک های روزمره و هم در دور های بالا مثل جاده کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرندیکی از مشخصات شمع خوب و مناسب برای یک موتور این است که سر شمع که در اتاق انفجار قرار می گیرد در دمای بهینه بماند.


دمای بهینه دمائیست که شمع موجب شعله ور شدن پیش از موقع ( PRE IGNITION)تعیین شده بنزین نگردد. همچنین با داشتن دمای کافی امکان سوزاندن کربنهای نسوخته و ناخالصی های موجود در سوخت که بر روی خود شمعمی نشیند را داشته و عمل خود تمیز کردن یا SELF CLEANING ر ا به خوبی انجام دهد.این دما همانطور که در نمودار پیداست بین 450 تا 850 درج سانتیگراد برای خودرو های بنزینی قرار دارد. در صورت انجام نشدن این عمل به طور مناسب پس از مدتی شمع دوده زده و امکان جرقه زنی از آن صلب می شود. یکی از مضر ترین اتفاقاتی که در موتور یک خودرو رخ می دهد پدیده خوداشتعالی است که در اثر استفاده از شمع نامناسب،بنزین با اکتان پایین و مناسب نبودن بنزین ،تنظیم غلط موتور ،ضریب تراکم بیش از حد بالا رخ می دهد.این پدیده خودرا به صورت ضربه های توام با صدای شدید (KNOCK) نشان داده و موجب صدمات بسیار شدیدی به موتور می گردداین اتفاق بدلیل فشار آمدن بر روی پیستون قبل از شروع سیکل قدرت سیلندر است که گاها باعث شکستن اجزای متحرک موتور می گردد.دو تصور اشتباه:
 
لازم به ذکر دو تصور اشتباه در میان دوست داران خودرو می باشد

بعضی ها شمع با احتراق قوی تر را موجب ذوب شدن پیستون ها و انتنخفجار موتور خودرو می دانندبعضی ها بنزین سوپر را برای موتور مضر دانسته و معتقدند که باعث حرارت بیشتر موتور می گردد و جالب آنکه بعضی ها آن را کم برکت خوانده و مدعی زود تمام شدن آن هستندشمع قوی و احتراق کامل فقط می تواند بنزین وارد موتور شده را بسوزاند نه بیشتر، احتمالا تصور این دوستان از حوادثی است که دیده یا شنیده در اثر انتخاب شمع با بازه حرارتی نامناسب برای مصرف کننده بوجود آمده، نشات می گیرد. لازم به یادآوریست که سوخت ناقص و تجمع بنزین باقیمانده از سیکل های قبلی در موتور و شعله ور شدن ناگهانی مقدار نامتعارف آن خود نوعی اشتعال ناخواسته است که دراثراستفاده از شمع های ضعیف به بار می آیدمطلب بعدی آنکه فرق اصلی بنزین سوپر با بنزین عادی در عدد اکتان آنهاست،بطور خلاصه عدد اکتان دقت سوخت بنزین در زمان شعله ور شدن است هر چه عدد اکتان پایین تر باشد احتمال پیش اشتعالی بالا تر رفته و کار آیی موتور پایین تر می آید و احتراق ناقص تر انجام می شود. بنزین سوپر با محترق شدن در زمان مقتضی بازده موتور را افزایش و آلایندگی موتور را کمتر و مصرف سوخت را کاهش می دهد و همچنین از صدمه خوردن به موتور خودرو جلوگیری می کند

چه شمعی برای خودرومان انتخاب کنیم؟ 


در هنگام خرید شمع دقت کنید که فروشنده از بابت شماره فنی دارای علم کافی راجع به بازه حرارتی و ابعاد مناسب خودروی شما اطلاع داشته باشدشمع را از فروشگاه های معتبر و از مارک های شناخته شده تهیه فرمایید، از تقلبی نبودن شمع تا حد امکان مطمئن شوید چون می تواند قاتل موتور خودروی شما گردد

شمع های چند پلاتین بهتر کار می کنند یا سوزنی؟ 


بطور یقین شمع های سوزنی، علت بکار بردن پلاتین های متعدد در ساخت شمع صرفا بالا بردن طول عمر آن است و امکان جرقه زنی همزمان همه الکترود ها با هم با سیستم ولتاژ خودرو های استاندارد تقریبا محال است.فقط در زمانهایی که حرارت یک الکترود طوری بالا برود که مقاومت الکتریکی آن مانع گذر الکترون های آماده تخلیه از الکترود مثبت شود،الکترون ها الکترود منفی خنک تر را انتخاب می کنند.شاید به همین دلیل است که بعضی ها با خطای دید تصور می کنند که همه الکترود ها با هم جرقه می زنند چون چشم انسان از دیدن و تشخیص حدود چند ده جرقه در ثانیه و تمیز دادن بین آنها نا توان استمطلب نامناسب در مورد این شمع ها نسبت به شمع های سوزنی داشتن احتمال خاموشی شعله به دلیل چا ه های حرارتی بیشتر(الکترود های منفی بیشتر) و نیز داشتن هندسه جرقه وشعله عمود بر راستای سیلندر که امکان انتشار شعله همگن را از بین می برد می توان نام برد. البته لازم به ذکر است تولید شمع های چند پلاتین در زمان خود نسبت به شمع های عادی یک انقلاب بود و در زمان خود گام مثبتی در راستای احتراق بهتر به حساب می آمد. شمع های سوزنی ایریدیم جدید با تکیه بر خواص مواد بکار رفته در آنها و تکنولوژی صرف شده درساختشان دارای جرقه قوی تر در راستای سیلندر که امکان انتشار همگن شعله را پدید می آورد و باعث بهسوزی میگردد، از عمر طولانی برخوردار بوده و اقدام موثری در راستای بالا بردن کارآیی موتور های درونسوز و حفظ محیط زیست به حساب می آیند،البته اغلب به دلیل بالا بودن هزینه ساخت از قیمت های بالایی برخوردارند که البته با کاهش مصرف سوخت و افزایش عمر قطعات موتور این هزینه اولیه را برای مصرف کننده جبران خواهند کرد.

عیب یابی تصویری شمع خودرو : 


از میان قطعات مصرفی موتور شاید هیچ کدام به اندازه شمع در میان مردم شناخته شده نباشد، در عین حال اغلب افراد اهمیت آن را نادیده می گیرند.وظیفه شمع جرقه زنی به منظور مشتعل ساختن مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر می باشداین عمل ساده به نظر می رسد ولی مشکل اصلی این است که جرقه زنی باید با ولتاژ بسیار بالا و چند بار در ثانیه، در معرض حرارت بالا و فشار هوای بالا انجام گیرد. مهمتر آنکه کوچکترین خللی در عملکرد این قطعه کوچک باعث افت بازده موتور، آلودگی محیط زیست و صدمه به دیگر اجزاء موتور می گردد.اجزاء و قطعات تشکیل دهنده شمع از بالا به ترتیب فیش اتصال وایر ولتاژ بالا، عایق سرامیکی بدنه و الکترودها می باشند. عایق سرامیکی به شکلی طراحی گردیده است که جریان را به شکل کانال صدایت نماید. شکل کشیده عایق و برجستگی های روی آن به همین منظور در نظر گرفته شده است. در بطن عایق قطعه ای میله شکل از رسانای فلزی قرار داده شده است که بالا تا پایین امتداد یافته است. جریان پس از عبور از میله و قبل از ورود به الکترود، از قطعه ای از جنس شیشه رسانا گذشته و به دماغه سرامیکی شمع که الکترود در آن جای گرفته می رسد.

جنس الکترود معمولا از آلیاژ نیکل با غزی از جنس مسی، پلاتینی یا دیگر فلزات می باشد. جرقه بین الکترود مرکزی با الکترود اتصال بدنه (و یا بعضی مواقع بر عکس) زده می شود. همانطوری که از نام آن مشخص است الکترود اتصال بدنه به تنه سیلندر وصل است.دامنه عملکرد حرارتیدمای دهانه باید در هنگام شروع بکار موتور در حداقل زمان ممکن به 400 درجه سانتیگراد برسد. اگر این امر محقق نشود بنزین و دوده در نوک شمع جمع می شود و باعث تغییر مسیر جریان الکتریسیته و جلوگیری از جرقه زنی می شود.در عین حال اگر شمع بیش از حد گرم شود (بیش از 850 درجه سانتیگراد) عمر آن به شدت کاش یافته و حرارت بالای آن باعث احتراق پیش از موعد مخلوط سوخت و هوا در داخل سیلندرمی شود.با توجه به عملکرد متفاوت موتورها، شمعهای مختلف و متنوعی عرضه شده اند که عمدتا در درجه حرارت عملکرد و طول مدت احتراق با یکدیگر تفاوت دارند. موتوری که 100 اسب بخار در ازاء هر لیتر حجم تولید می کند قطعا حرارت عملکردی متفاوت از موتوری که 50 اسب بخار در ازاء هر لیتر حجم تولید می کند، خواهد داشت، در موتورهای پر بازده از شمعهایی که اصطلاحا سرد نامیده می شوند استفاده می شود.شمع سرد به نحوی طراحی شده که حرارت را سریعتر دفع کند یا اصطلاحا خنک شود. این نوع شمع دماغ دراز نامیده می شود و الکترود آن بلندتر از الکترود شمع گرم که حرارت را کندتر دفع می نماید و در موتورهای بازده پایین استفاده می شود، طراحی شده است.انتخاب شمع در هنگام تعویض آن کار نسبتا ساده ای است ولی در صورتی که بخواهید از انواع بهتر و متفاوت موجود در بازار انتخاب نمائید، کار پیچیده تر می شودجریان حاضر قریب به 18 نوع شمع متفاوت از لحاظ نوع شکل و چیدمان الکترود در بازار موجود است از مهمترین نکات در انتخاب شمع طول بخشی از آن که در داخل سیلندر قرار می گیرد می باشد، زیرا ممکن است طول بیش از حد آن باعث برخورد با سطح فوقانی پیستون شود. خرید شمعهای گران قیمت چند الکترودی، بدون الکترود و الکترود V شکل اگر چه در خودروهای تقویت شده بسیار موثری است ولی تاثیر چشمگیری در بازده موتورهای استاندارد ندارددر صورتی که بخواهید شمع مناسبی را برای موتور استاندارد خود انتخاب کنید اصطلاحا باید "سرد" و "گرم" بودن شمع را مد نظر قرار دهید.بطور کل دامنه عملکرد حرارتی شمع تحت تاثیر عوامل زیر قرار دارد .

o 
نسبت هوا به بنزین• 
o 
آوانس جرقه• 
o 
تراکم• 
o 
نوع سوخت• 
o 
استفاده از کیت NOX یا نایتروس اکسید• 
o 
نصب سوپر چارجر یا توربو چارجر• 
o 
ارتفاع از سطح دریا • 
o 
نوع پیست (در مسابقات)
همانطوی که از لیست فوق مشخص است عوامل زیادی در انتخاب نوع شمع دخیل هستند. در واقع باید گفت که انتخاب نوع شمع بر اساس فرضیات تئوریک خیلی دقیق نمی باشد و در صورتی که بخواهید شمعی غیر از نوع استاندارد انتخاب کنید باید بر اساس آزمون سعی و خطا عمل نمائید.نقطه آغاز انتخاب شمعی سردتر از شمع استاندارد است. بعد باید بررسی کنید که آیا قدرت موتور افزایش یافته است؟ آیا شمع دوده نزده است؟ سپس مراقب باشید که با آوانس کردن جرقه، موتور دچار احتراق پیش از موعد " knock " نشود.اگر جواب سوالات فوق مثبت است، شمع بعدی را یک درجه سردتر انتخاب کنید تا جایی که شمع دوده بزند، از این پس می تواند شمع های انتخاب را بطور معکوس یعنی از نوع آخر به اول بررسی نموده و مناسبترین نوع را انتخاب کنید.اگر شما اهل گاز داده هستید می توانید شمع دو درجه سردتر از نوع استاندارد انتخاب کنید زیرا می توانید در این صورت تایمینگ موتور را در وضعیت آوانس تر (جلوتر) تنظیم کنید، بدون آن که احتراق بیش از موعد رخ دهد و بدین ترتیب بازده موتور افزایش پیدا می کند اگر چه در دور آرام، تنظیم بودن موتور و یا صحیح بودن نوع شمع انتخابی بواسطه بررسی ظاهر شمع مستهلک مسیرمی باشد به شکل زیر توجه نمائید.بطور کل باید گفت در صورتی که موتور خودروی شما استاندار است، انتخاب شمع متفاوت پیشرفته تر تاثیر چندانی در بازده موتور نخواهد داشت ولی در صورت انتخاب صحیح، می توانید تا حدی نرمی عملکرد و بازده موتور در دورهای بالا را افزایش دهید، ولی در صورتی که موتور اتومبیل شما تقویت شده باشد، استفاده از شمعهای مخصوص می تواند بازده موتور شما را به نحو چشمگیری افزایش دهد.

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 11 دی1392 توسط پرویزالف

((((( دریاچه هامون)))))

 

دریاچه هامون، که حالا دیگر باید گفت «دریاچه به تاریخ پیوسته هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شده‌است که در زمان وفور آب به هم متصل می‌شوند و دریاچه هامون را که تشکیل می‌دهند. وبزرگ‌ترین پهنه آب‌های شیرین سیستان، نقش اساسی در زندگی مردم منطقه داشته، علاوه بر اثرات مثبت طبیعی، اقتصادی واجتماعی آن، در دین زرتشت نیز تقدس خاصی دارد. در دشت سیستان یک سری فرورفتگی هاو چاله‌های طبیعی وجود دارد که در ماه‌های مختلف به دریاچه وباتلاق ونیزار تبدیل می‌شودو به سه قسمت سابوری، پوزک وهامون تقسیم می‌شود. وسعت کل هامون‌ها در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایراناست. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند می‌باشد واین وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون وهمچنین رودخانه‌های خاشرود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد ونهبندان به هامون می‌ریزند. با توجه به خشکسالی های 15 ساله و بسته شدن آب ورودی از سمت کشور افغانستان و پرداخت نکردن حق آبه دریاچه از طرف افغانستان دریاچه هامون هم اکنون کاملا خشک شده است و هیچ آثاری از حیات در آن یافت نمیشود

در سیستان دریاچه و رودخانه ی فصلی هامون و ذخایر چاه نیمه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.حوزه هامون هیرمند، دارای وسعت 34273 کیلومتر مربع است كه 5/74% سطح حوزه آب ریز در سطح استان است.رودخانه هیرمند و چاه نیمه، منبع اصلی تامین آب دشت سیستان و در حقیقت شاهرگ حیاتی منطقه سیستان است كه از كوه های هندوكش و ارتفاعات بابایغما در چهل کیلومتری غرب کابل، در افغانستان، سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت 1050 کیلومتر، وارد خاك ایران می شود.این رودخانه در مرز جریات پیدا می كند و پس از انشعاب شاخه های شیردل و نیاتك از آن، وارد خاك افغانستان می شود، شاخه دیگر در ناحیه جنوب شرقی خاك سیستان پس از انشعاب از طریق سد كوهك در جهت شرقی غربی، مستقیماً وارد خاك این منطقه می گردد و در محل سد زهك دو شاخه اصلی، در همان جهت ادامه مسیر می دهد.سد سیستان و پل نهر آب بر این شاخه ]كه از طریق چاه نیمه تامین می شود.[ تعبیه شده است.این رودخانه، نهایتا در محل لورگ باغ وارد دریاچه هامون می گردد

دریاچه هامون در تاریخ:

نام دریاچه هامون در اوستا (کانس اویا) آمده و در پهلوی (کیانسی) ور در کتب فارسی (کانفسه) آمده است. در یشت نوزدهم که نام زامیادیشت معروف است (بند66) آمده است که مرکزیت دین زرتشت، سرزمینهای پیرامون دریاچه کیانسیه است و گاهی با کلمه (آپ) امیخته و بصورت (کیانسی آپ) آمده است. هامون اسمی است که بعدها به این دریاچه داده شد. سابقه تاریخی این دریاچه نشان می دهد که در ایران قدیم از لحاظ مذهبی دارای تقدس بوده، چنانکه استاد پورداوود می گوید: شرافت هامون در این است که در آینده سه پسر از پشت پیغمبر(زرتشت) از کنار آن ظهور خواهندکرد که هر یک به فاصله هزار سال از همدیگر پا به عرصه وجود خواهندگذاشت. بدین ترتیب بنا به تفصیل کتب تاریخی، فروهرها برای نگهداری نسل آینده زرتشت به دریاچه کیانسی(هامون) گماشته شده اند.

بنابر روایات مذهبی زرتشتیان، عالم از بدو خلقت روح تا پایان به دوازده دوره هزارساله تقسیم می شود که دهمین هزاره(هزاره هوشیدر) سپس (هزاره هوشیدرماه) و در آخر (هزاره سوشیانت) است.

گذشته از کتب پهلوی، به تکرار در خود اوستا(کانس اویا) یا دریاچه هامون محل ظهور سوشیانت خوانده شده و در فقره های 92-96 زامیادیشت آمده که سوشیانت پیک اهورامزدا پسر (ویست تئوروئیری) بدان هنگام که از آب کیانسی بدرآید، گرزی پیروزمند در دست دارد.

در فقره 66 زامیادیشت چنین آمده است: فر کیانی، از آن کسی است که شهریاری وی از آنجایی که رود هیرمند، دریاچه کیانسیه(هامون) را تشکیل می دهد، برخاسته است. آنجایی که کوه اوشیدم جای دارد و از گرداگرد آن آب بسیار از کوهها سازیر شده است.

بسیاری از محققان معتقدند که کوه اوشیدم یا اوشیدر در سیستان است و جایی که رود هیرمند، دریاچه هامون را تشکیل داده همانا کوه خواجه است. زیرا دردشت سیستان غیر از کوه خواجه، هیچ پشته سنگی دیگری وجود ندارد تا هیرمند بر پیرامون آن بریزد. بنابراین کوه خواجه از روزگاران گذشته و از عهد بززگی وسرافرازی ایران، پرستشگاه پاک دینان و مسکن پارسیان و جایگاه عبادت بزرگان دین مزدیسنا بوده و امروز نیز نزد مردم مسلمان سیستان از قداست خاصی برخوردار است. به عبارتی جشنهای نوروزی کوه خواجه که بسیاری به آنها اشاره دارند، شاید ریشه ای در زمان باستان داشته باشد، از زمانی که معتقدان زرتشتی به انتظار ظهور سوشیانت درآن جمع می شده اند و تا به امروز نیز باقی مانده است. در زمانی نه چندان در آیین بعضی از مردم سیستان که در آبادی های کنار دریاچه هامون خانه داشتند، این بود که شبی که فردایش نوروز بود، دختر زیبایی را بر اشتری آذین شده سوار می کردند و به کنار دریاچه می بردند. در آنجا گروه مردان دور از اجتماع زنان و دختران به کناری می رفتند و به شادی و ساز و آواز می پرداختند و زنان دختر زیبا را که اوشیدر نام نهاده بودند، برهنه داخل آب می نمودند و تا نیمه شب به رقص و ترانه خوانی و شور و نشاط می پرداختند. پس از آن دختر را به همان آیین به خانه باز میگرداندند. این رسم بی گمان اشارتی به باورهای زرتشتیان دارد که ذکر می شود.

در مورد تولد سوشیانت، موعود منتظر زرتشتیان، گفته شده است که در آخر دوازدهمین هزاره، دوشیزه ای از خاندان بهروز در دریاچه هامون خود را می شوید و آبستن می شود، از او سوشیانت، آخرین آفریده اهورامزدا، روی به جهان خواهد نمود و چون به سن سی سالگی رسید امانت رسالت مزدیسنا به وی واگذار می شود. در آن روز خورشید در وسط آسمان بی حرکت می ماند و بدین وسیله ظهور سوشیانت به جهانیان بشارت داده خواهدشد.

 تیمورلنگ نیز از این دریاچه چنین یاد می‌کند:امیر سیستان مرا سوار برکشتی کرد و روی دریاچه هامون گردش داد وبه من گفت که در دوره رستم وسعت این دریا بیش از این بود که می‌بینی. مولف حدودالعالم می‌نویسد:دریای زره به سیستان است که گرد آن سی فرسنگ است، اندر پهنای او هشت فرسنگ وگاه آب این دریا چندان بود که از رودی خیزد که از کرمان بگذرد وبه دریای اعظم ریزد.

 پوشش گیاهی

پوشش گیاهی اشک، اوبار سلام بوفی، بارهنگ آبی، بونی، تزگ، جگن دریایی، چمن شور ساحلی، سوجک یا لیواش، علف بوریا، قمیش، گز، لویی، نی، نی هندی،هزار نی
گونه جانوری

آهو، بز و کل، جبیر، خرگوش، شغال، قوچ و میش، کاراکال، کفتار، گراز، یوزپلنگ.

گونه پرندگان

باقرقره، باکلان، پلیکان، حواصیل هندی، درنا، روباه، سلیم کوچک، سنقر سفید، شاهین، عقاب، غاز، قو، فلامینگو، کاکایی ارمنی، کاکایی سرسیاه بزرگ، کاکایی پشت سیاه بزرگ، کاکایی صورتی، کورکوربال سیاه، 

آبزیان

با توجه به بحران خشکسالی دریاچه هامون و کاهش ماهیان گرمابی و سردآبی در این دریاچه، اداره شیلات سیستان با هدف پرورش ماهی اقدام به تکثیر و پرورش ۵ گونه ماهی در این تالاب و تالاب های پیرامون کرده است که آن ها عبارتند از: کپور ماهی، ماهی آمور یا هامون ماهی، ماهی فیتوفاگ، ماهی بیگ هد، ماهی بومی شیزوتراکس.

هامون امروز

 دریاچه “هامون”، آخرین نفس‌های خود را کشید و کاملا خشک شد. این سرنوشت تلخ از اوایل سال‌جاری پیش بینی می شد اما هنوز مردم و مسئولان محیط زیست امیدوار بودند تا بارش باران در کوه‌های هندوکش، باعث شود تا آورد این آب از افغانستان به هامون در منطقه سیستان ایران سرازیر شود، ولی امیدها محقق نشد و هامون دریاچه حماسه های تاریخی فردوسی بزرگ در سرزمین رستم دستان و بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور هامون که نامی به درازی تاریخ ایران را با خود یدک می کشد، روزگاری انبار غله این سرزمین بوده و در تاریخ حماسه های فردوسی بزرگ با نام رستم پیوند خورده است.- از دست رفت.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه 25 آذر1392 توسط پرویزالف
فلسفه یلدا(چله)


دیر زمانی است که ایرانیها و حتی برخی دیگر از جوامع، در آغاز فصل زمستان مراسمی بر

 پا می کنند که در میان اقوام مختلف، نامها و انگیزه های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین

 های هم فرهنگ مجاور، از شب آغاز زمستان با نام “شب چله” یا همان “شب یلدا” نام برده

 می شود که همزمان با شب انقلاب زمستانی است.

“یلدا” نماد یادهاست، یادهایی برای اندیشیدن و همراهی؛ یلدا حامل پیام با هم بودن است؛ مردم ایران در فرهنگ خود طولانی ترین شب سال را با نام “یلدا” به ثبت رساندند تا مجالی پیدا شود برای با هم بودن و از آرزوهایی گفتن که شاید فقط در چله نشینی باید طعم شیرین آن را چشید.

شب یلدا، شب اول دیماه است؛ در باور مردم مانده که در روز اول دیماه نور از کمترین حد

 خارج می شود و به تدریج از آن روز به بعد بر میزان نور افزوده می شود و به این دلیل آن را

 “میلاد اکبر” می نامند.

در فرهنگ عامیانه مردم، “شب یلدا” شب دوستی است، شب کارهای خیر؛ مردم ایران که

 قبلا کشاورز یا دامدار بودند، آموخته اند تا سرمای زمستان را بهانه ای برای دور هم جمع

 شدن و جشن پایان سال زراعی قرار دهند؛ شب آرزوها، آرزوهای یلدایی چله نشیان که

 گفتن و شندینش فقط در شب یلدا لذت دارد.

قصه گویی پدر بزرگ و مادر بزرگها که شاید سالیان پیش برای کم سن و سالها جذابیتی

 وصف ناپذیر داشت اما امروز شاید به دلیل وجود رادیو و تلویزیون و کمتر مورد توجه قرار گیرد.

در هر حال، حضور یلدایی اقوام و آشنایان در کنار یکدیگر جلوه ای از فرهنگ کهن این مرز

 و بوم را برای همگان در معرض دید قرار داده است ولی متأسفانه در برخی مواقع، فلسفه این

 شب رؤیایی به فراموشی سپرده شده و تنها از این همه یادگاری، آجیل و هندوانه را برداشته

 ایم تا به جای زینت سفره قلبهایمان، سفره خوراکمان را آویز ببندیم.


“یلدا” چگونه پدید می آید؟


خورشید در حرکت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین ‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌

 رسد که موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریکی شب می‌ شود؛ اما از آغاز

 زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید دگرباره به سوی شمال شرقی باز می گردد که نتیجه

 آن افزایش روشنایی روز و کاهش شب است.

به عبارت دیگر، در شش‌ ماهه آغاز تابستان تا آغاز زمستان، در هر شبانه روز خورشید اندکی پایین‌ تر از محل پیشین خود در افق طلوع می ‌کند تا در نهایت در آغاز زمستان به پایین ‌ترین حد جنوبی خود با فاصله ۵٫۲۳درجه از شرق یا نقطه اعتدالین برسد.

از این روز به بعد، مسیر جابجاییهای طلوع خورشید معکوس شده و مجدداً به سوی بالا و

 نقطه انقلاب تابستانی باز می‌ ‌گردد. آغاز بازگردیدن خورشید به سوی شمال ‌شرقی و

 افزایش طول روز، در اندیشه و باورهای مردم باستان به عنوان زمان زایش یا تولد دیگرباره

 خورشید دانسته می‌ شد و آن را گرامی و فرخنده می ‌داشتند.

“شب چله” یا “شب یلدا” جشنی است با پیشینه ‌ای به درازای دستکم هفت هزار سال و یادگاری از مهرپرستی و آیین میترائیسم. این جشن همچون نوروز، سیزده‌ بدر، جشن چهارشنبه سوری، مهرگان و پس از یورش و شکست ایرانیان از مقدونیان، اعراب، مغولها و تُرکان همچنان، پابرجا مانده و هر سال در سراسر خانه‌های ایرانیان برپا می‌ گردد.

دهخدا می گوید:” یلدا ” واژه ای سریانی است به معنای میلاد و تولد؛ همه چیز از ایران و

 آیین مهر و جشن ظهور میترا آغاز می شود که در گردشی به وسعت کل تاریخ، دوباره به

 ایران بازگشته است.

واژه‌ “یلدا” یک واژه‌ی سریانی از گویشهای آرامی در شمال میان ‌ر‌‌ودان- به معنای زایش و زادروز است، چراکه این جشن، جشن زایش و رو به فزونی گذاردن خورشید(مهر یا میترا)

 است.

دستکم هفت هزار سال پیش، نیاکان ما ایرانیان یعنی قوم آریا پیش از سه تکه شدن و

 واگرایی درونی، به دانش گاهشماری دست یافته و دریافته بودند که واپسین شب آذرماه و

 نخستین شب زمستان، بلندترین شب سال است؛ در بخشی از شاهنامه‌ فردوسی می‌خوانیم:

 نباشد بهار و زمستان پدید/ نیارند هنگام رامش نوید.

از این بیت می ‌توان دریافت که ایرانیان به این دانش، هرازان سال پیشتر دست یافته بودند؛

 به روایتی، یلدا، روز تولد میترا و مسیح است اما شهرت این شب در ادبیات به دلیل همان

 طولانی ترین شب سال بودن آن است.

“شب یلدا” طولانی ترین شب سال


به اعتقادی، ایرانیان قدیم، شادی و نشاط را از موهبتهای خدایی و غم و اندوه و تیره دلی را از

 پدیده های اهریمنی می پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه

 سوری و شب یلدا و سنتهای دیگر، در واقع بیانگر این حقیقت است که ایرانیان پس از

 رهایی از بیدادگری و ستم به شکرانه بازیافتن آزادی، جشن برپا می کردند و پیروزی نیکی

 بر بدی، روشنایی بر تاریکی و داد بر ستم را گرامی می داشتند.

شب یلدا نیز یکی از این موارد است؛ در دوران کهن، شب مظهر تاریکی و تباهی و وحشت

 بوده و اغلب سعی می کردند که شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن

 باشد. تا پلیدی و تباهی در آن راه نیابد، شب یلدا طولانی ترین شب است، یعنی تسلط

 تاریکی بر زمین از تسلط نور خورشید و روشنایی می کاهد و چون فردای این شب روشنایی

 بر ظلمت غالب و روز طولانی می شود، ایرانیان تولد دوباره خورشید را که مظهر روشنایی

 است جشن می گیرند.

همچنین در ایران کهن هر یک از ۳۰ روز ماه، نامی ویژه دارد که نام فرشتگان است. نام

 دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست. در هر ماه روزی را که نام روز با نام ماه یکی باشد،

 جشن می گرفتند؛ دیماه، در ایران کهن، چهار جشن، داشت. نخستین روز دیماه و روزهای

 هشتم، پانزدهم و بیست و سوم، سه روزی که نام ماه و نام روز یکی بود.

در این ۳۰ روز ماه، سه روز آن “دی” نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن می گرفتند؛

 امروز از این چهار جشن تنها شب نخستین روز دیماه یا شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی

 آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.


فال حافظ و شاهنامه خوانی در “شب یلدا”


با نگاهی به آداب و رسوم اصیل شب یلدا می توان تا حدودی به این نتیجه رسید که “یلدا”

 نیز عیدی دیگر برای ایرانیان به شمار می رفت که در آن، همگان گندم سبز کرده، سفره

 گسترانیده و به دیدار اقوام و آشنایان می روند.

در این شب مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال

 دل خویش را از او طلب می کنند. در برخی از نقاط ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد؛ نقل

 خاطرات و قصه گویی پدر بزرگها و مادر بزرگها نیز یکی از مواردی است که “یلدا” را برای

 خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند، اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها دور هم جمع

 شوند و بلندترین شب سال را با شادی و صفا سحر کنند.


“یلدا” در سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان نیز براساس یک سنت دیرینه در شب یلدا در خانه بزرگ

 قوم خویش گردهم می‌آیند و به قصه‌ هایی که پدربزرگها و مادر بزرگها برایشان نقل می‌

 کنند، گوش می ‌دهند.

برگزاری جشنها و نشستهای خانوادگی همراه ‌با گروهی از اعتقادات اسطوره ‌ای، شبی

 خاطره‌انگیز را برای خانواده‌ های زاهدانی به‌ خصوص کودکان و نوجوانان فراهم می ‌کند؛

 گفتن قصه ، گرفتن فال حافظ ، بازیهای دسته ‌جمعی نظیر گل یا پوچ و بیان لطیفه و خاطره

 را می توان از سرگرمیهای شب یلدا در این منطقه عنوان کرد.

“مهره ریزی” یکی از قدیمیترین رسوم “شب یلدا” در همدان

در همدان فرزندان، شب یلدا را در خانه پدر و مادر می گذرانند و همه فامیل دور هم جمع

 می شوند. در این شب آجیل محلی مرکب از گردو، بادام، کشمش، سنجد، نخود، مویز، تخمه

 خربزه و هندوانه را بر روی کرسی ریخته و می خورند؛ البته خوردن هندوانه نیز از ملزومات

 است.

یکی از رسوم قدیمی این شب “مهره ریزی” است که تا چند دهه قبل از جمله تفریحات این

 شب بوده است؛ بر اساس این سنت هر یک از اعضای حاضر در جمع، پیر و جوان و زن و مرد

 شیئی متعلق به خود را درون کوزه ای کوچک به نام “بستوله” یا “قوزوله” که بر روی کرسی

 قرار داشت، می ریختند، بعد یک دختر بچه با چادر توری قرمز کنار کوزه می نشست و

 دست در کوزه می کرد و شیء را بیرون می آورد و شخصی که مالک شیء بود، اعلام کرده و

 بزرگ فامیل دیوان حافظ را برداشته و به نیت آن شخص فال می زد؛ عامه مردم اعتقاد دارند

 که حافظ سرنوشت آنها را طی سال آینده بیان می کند.


“یلدا” در میان آذربایجانی ها و اردبیلی ها


شب یلدا در آیین مردم نقاط مختلف کشور به شیوه های متنوعی جشن گرفته می شود که

 به چند نمونه آنها اشاره می شود:

مردم خطه آذربایجان در این شب برای دختری که نامزد خانواده است با تازه عروسها،

 هدایایی می فرستند که اطرافش با هندوانه و شال قرمز بزرگی که گرداگرد آن انداخته اند

 تزئین شده، چرا که معتقدند شال قرمز باعث خوشبختی شادی و بخت زیبای عروس می شود.

در اردبیل رسم است که مردم چله بزرگ را قسم می دهند که زیاد سخت نگیرد و معمولا

 گندم برشته (قورقا) و هندوانه و سبزه و مغز گردو و نخودچی و کشمش می خورند.

“آوکونوس” یکی از خوراکیهای “شب چله” در گیلان و مازندران

“آوکونوس” یکی از میوه هایی است که در منطقه گیلان و مازندران در شب یلدا رواج دارد و

 به روش خاصی تهیه می شود. در فصل پاییز، ازگیل خام را در خمره می ریزند، خمره را پر

 از آب می کنند و کمی نمک هم به آن می افزایند و در خمره را می بندند و در گوشه ای

 خارج از هوای گرم اطاق می گذارند. ازگیل سفت و خام، پس از مدتی پخته و آبدار و

 خوشمزه می شود. آوکونوس در اغلب خانه های گیلان تا بهار آینده یافت می شود و هر

 وقت هوس کنند، ازگیل تر و تازه و پخته و رسیده و خوشمزه را از خمره بیرون می آورند و

 آن را با گلپر و نمک در آفتاب می خورند.

مردم اقوام شمالی کشور نیز تمام وسائل شب یلدا را با تزئین، به همراه ماهی بزرگ تزئین

 شده ای برای عروس پیشکش می برند؛ در گیلان و مازندران، هندوانه را حتما فراهم می

 کنند و معتقدند که هر کس در شب چله هندوانه بخورد در تابستان احساس تشنگی نمی

 کند و در زمستان، سرما را حس نخواهد کرد.


در کرمان چوبها به طلا تبدیل می شوند


مردم کرمان تا سحر انتظار می کشند تا از قارون افسانه ای استقبال کنند؛ قارون در لباس

 هیزم شکن برای خانواده های فقیر تکه های چوب می آورد؛ این چوبها به طلا تبدیل می

 شوند و برای آن خانواده، ثروت و برکت به همراه می آورند!


هویج پلو، غذای ویژه سفره “شب یلدا” در شیراز


در شیراز نیز میزبان سفره ای می اندازد که بی شباهت به سفره هفت سین نیست، سفره ای

 متشکل از آینه و قاب عکس حضرت علی(ع) ، یکی دو شاخه گل لاله، چند شمع زیبا و

 رنگین و ظرفهایی از اسپند به همراه میوه ها و تنقلات مخصوص این شب و البته حلوا ارده و

 رنگینک و ارده شیر و خرما و انجیر؛ غذای ویژه سفره شب یلدا نیز در شیراز هویج پلو است.

 مردم این خطه معتقدند در این شب افرادی که گرم مزاج هستند باید از انواع خوردنیهای

 سرد مانند هندوانه و برعکس گرم مزاجان، از انواع خوراکیهای سرد مانند خرما، رنگینک،

 انجیر و ارده شیر بخورند.

“آیین یلدا” در استان مرکزی به مدت سه شب برگزار می شود


آیین شب یلدا در استان مرکزی از دیرباز در سه شب متوالی باعناوین شب “چله‌بزرگه”، “

چله وسطی” و” چله‌ کوچیکه” برگزار می ‌شده و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌

 گشودند و از هر دری سخنی می ‌گفتند؛ یکی ‌از آیینهای ویژه یلدا در استان مرکزی، دیدار

 بزرگان و سالخوردگان فامیل بوده ‌است. در شبهای چله افراد فامیل در همایشی صمیمی

 دور کرسی چوبی جمع می شدند و به قصه‌های بزرگترها گوش می دادند.

زنان و دختران روستایی در گرگ و میش شبهای چله در تکاپو و هیجانی خاص، ملزومات غذا

 و تنقلات ویژه این شب را مهیا کرده وبرای گذران ساعات خوش در کنار فامیل لحظه

 شماری می ‌کردند. آنان در سینی های قدیمی مسی، درفضای دوده‌ گرفته آشپزخانه ‌های قدیمی، انواع میوه و تنقلات به ویژه هندوانه، انگور، تخمه و نخودچی کشمش و خرما را مهیا

 می ‌کردند.

دراین شب استثنایی پس از صرف شام و خواندن دعای شکر درپای سفره، همگان در کنار

 هم، از شادیها و غمها، موفقیتها، اعتقادات، امیدها و بیمهایشان می‌گفتند.

بزرگترها و ریش سفیدان فامیل در این شب علاوه بر خواندن اشعار حافظ، سعدی و فردوسی

 خاطرات و داستانهای کهن ایران زمین را برای اعضای خانواده نقل می ‌کردند.

در شب یلدا، بزرگترها با کودکان هم بازی می‌شدند، “پر یا پوچ” بازی و مشاعره از جمله

 بازیهایی است که در شب چله در مناطق مختلف استان مرکزی با مشارکت همه اعضای

 خانواده رواج داشته است.

این آداب و رسوم تا ۵۰سال پیش در شهر اراک و سایر مناطق استان مرکزی به شکلی

 فراگیر وجود داشت اما اکنون به ندرت می ‌توان چنین جلوه‌ هایی را به چشم دید.

فرستادن “خونچه چله” از سوی داماد به عنوان هدیه زمستانی عروس قزوینی

مردم استان قزوین نیز همچون دیگر هموطنان ایرانی، این آیین کهن را با رفتن به خانه

 بزرگترها می‌ گذرانند؛ به عقیده بزرگترها آوردن میوه‌های مختلف خشک و تر و میوه ‌های

 سرخ خام که به “شب چره” معروف است، همراه با خوراکیهای دیگر شگون داشته و زمستان

 پر برکتی را نوید می ‌دهد.

در بعضی مواقع که مادر بزرگها در آوردن تنقلات تأخیر می‌ کنند، کوچکترها شعر “هر که

 نیارد شب چره/ انبارش موش بچره” سر می ‌دهند که با این شعر، مادربزرگ در آوردن “شب چره” تعجیل می ‌کند.

دراین شب اغلب مردم قزوین با خوردن سبزی پلو با ماهی ‌دودی و سپس هندوانه، انار، انواع

 تنقلات از جمله کشمش، گردو، تخمه، آجیل مشکل‌ گشا و انجیر خشک، شب نشینی خود

 را به اولین صبح زمستانی گره می‌ زنند.

به عقیده مادر بزرگهای قزوینی اگر دراین شب ننه سرما گریه کند باران می ‌بارد، اگر

 پنبه‌های لحاف بیرون بریزد برف می‌آید و اگر گردنبند مراوریدش پاره شود تگرگ می‌آید.

یکی دیگر از آداب و رسوم “شب یلدا” فرستادن “خونچه چله” از سوی داماد به عنوان هدیه

 زمستانی برای عروس است. در این خونچه برای عروس پارچه، جواهر، کله ‌قند و هفت نوع

 میوه مثل گلابی هندوانه، خربزه، به و سیب با تزئینات خاصی فرستاده می‌ شود.

تهرانی ها هرساله برای حفظ سنتهای قدیم در لابلای زندگی مدرنیته، یلدا را جشن می گیرند

یلدای تهران قدیم نیز با میوه‌های تازه فصل پاییز، میوه‌ های خشک شده تابستان، آجیل

 مخصوص، شیرینی و هندوانه به صبح می‌رسید؛ تهرانیان قدیم درهمه اعیاد خود، سنت

 حسنه جمع شدن افراد خانواده در منزل بزرگتر خانواده را داشته و همه فرزندان خانواده در

 منزل مادر و پدر جمع می ‌شدند.

از سنن یلدای تهران، صرف میوه‌ های تابستانی از جمله هندوانه است که به دلیل نزدیکی

 مراکز کشاورزی با تهران، هندوانه در خوراکیهای شب یلدای تهرانیان قرار گرفته ‌است؛

 آجیل شب یلدا نیز از دیگر مصروفات تهرانیهاست که ترکیب آن نشانی از اعتقاد و تجربه

 اهالی تهران قدیم به خواص گوناگون میوه‌ های خشک شده است که با عنوان ” آخشیج “(

تضادها) کاربرد داشته ولی تهرانیها شب یلدا را همه ساله جشن می ‌گیرند تا سنتهای زیبای

 قدیم در لابلای زندگی مدرنیته شهرنشینی شان حفظ شود.


“شب یلدا” در خراسان 


“شب یلدا” در خراسان به ” شب چله ” معروف و دارای پیشنیه دیرینه ‌ای است

شب یلدا در خراسان به ” شب چله ” معروف و دارای پیشنیه دیرینه ‌ای است و مردم دراین

 شب با شرکت در شب نشینیهای طولانی و خوردن انواع میوه و تنقلات سعی در بهتر

 گذراندن طولانی‌ ترین شب سال دارند. مردم این منطقه برای استقبال نخستین روز از

 سردترین فصل سال تا آنجا که توان مالی دارند، در خرید میوه‌های مخصوص شب یلدا مانند

 هندوانه، انار و خربزه کوتاهی نمی ‌کنند.

بردن هدیه به خانه عروس با عنوان ” شب چله‌ای ” از دیگر مراسم شب یلدا در استان

 خراسان به ویژه مناطق جنوبی این استان است. در این شب برای دخترانی که به تازگی

 نامزد شده‌اند،ازسوی خانواده داماد، هدایایی فرستاده می‌ شود و خانواده ‌های عروس و داماد

 دور هم جمع می ‌شوند؛ در این شب، افراد با جمع شدن در خانه بزرگ فامیل، خواندن شعر و

 داستان، خوردن شیرینی ، آجیل و انواع تنقلات، بلندترین شب سال تا پاسی از شب بیدار

 می‌ مانند.

برگزاری آیین”کف زدن” در “شب یلدا” از آیینهای ویژه مردم استان خراسان جنوبی

یکی از آیینهای ویژه شب یلدا در استان خراسان جنوبی، برگزاری مراسم “کف زدن” است.

 در این مراسم ریشه گیاهی به نام چوبک را که در این دیار به “بیخ” مشهور است، در آب

 خیسانده و پس از چند بار جوشاندن، در ظرف بزرگ سفالی به نام “تغار” می‌ریزند.

مردان و جوانان فامیل با دسته ‌ای از چوبهای نازک درخت انار به نام “دسته گز” مایع مزبور را

 آنقدر هم می ‌زنند تا به صورت کف درآید و این کار باید در محیط سرد صورت گیرد تا مایع

 مزبور کف کند. کف آماده شده با مخلوط کردن شیره شکر آماده خوردن شده و پس از

 تزیین با مغز گردو و پسته برای پذیرایی مهمانان برده می ‌شود.

در این میان، گروهی از جوانان قبل از شیرین کردن کفها با پرتاب آن به سوی همدیگر و

 مالیدن کف به سر و صورت یکدیگر شادی و نشاط را به جمع مهمانان می افزایند.


شب یلدا در سخن شاعران

حافظ
صحبت حکام، ظلمت شب يلدا است
نور ز خورشيد خواه بو که برآيد

سعدی:
هنوز با همه دردم اميد درمان است
که آخری بود آخر شبان يلدا را

اوحدی:
شب هجرانت ای دلبر، شب يلدا است پنداری
رخت نوروز و ديدار تو عيد ماست پنداری

خاقانی:
تو جان لطيفی و جهان جسم کثيف
تو شمع فروزنده و گيتی شب يلدا

عنصری:
چون حلقه ربايند به نيزه، تو به نيزه
خال از رخ زنگی بربايی شب يلدا

منوچهری:
نور رايش تيره‌شب را روز نورانی کند
دود چشمش روز روشن را شب يلدا کند

مسعود سعد:
کرده خورشيد صبح ملک تو
روز همه دشمنان شب يلدا

ناصرخسرو:
او بر دوشنبه و تو بر آدينه
تو ليل قدر داری و او يلدا

هم‌چنين ارتباط عيسی مسيح با اين شب در اشعار امير معزی و سنائی غزنوی مشهود است.

امير معزی:
ايزد دادار، مهر و کين تو گويی
از شب قدر آفريد و از شب يلدا
زان‌که به مهرت بود تقرب مومن
زان‌که به کينت بود تفاخر ترسا

سنائی غزنوی:
به صاحب‌دولتی پيوند اگر نامی همی جويی
که از يک چاکری عيسی چنان معروف شد يلدا

سيف افرنگی:
سخنم بلندنام از سخن تو گشت و شايد
که درازنامی از نام مسيح يافت يلدا


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 6 آذر1392 توسط پرویزالف


 چندراه حل برای پیشگیریاز سرقت خودرو و لوازم آن
1) اتومبیل خود را به لوازم ایمنی نظیر دزدگیر، سوئیچ مخفی، قفل فرمان، قفل پدال، قفل سوئیچی و دیگر وسایل تاخیری و بازدارنده مجهز کنید.

۲) اتومبیل خود را حتی برای دقایقی کوتاه در اختیار افرادی که شناخت کافی از آنان ندارید، نگذارید.

۳) سوئیچ خود را در هیچ مکانی جا نگذارید.

۴) هنگام ترک اتومبیل دقت کنید درها و شیشه ها کاملا بسته باشند.

۵) از پارک کردن اتومبیل در نقاط خلوت و تاریک خودداری کنید.

۶) هنگام گردش و تفریح، اتومبیل خود را در مکانی امن و در پارکینگ های مطمئن پارک کنید.

۷) اتومبیل خود را حتی برای لحظه کوتاهی با موتور روشن ترک نکنید.

۸) در زمان خروج از پارکینگ ابتدا خودرو را خاموش کنید، سوئیچ را بردارید و سپس به بستن در پارکینگ اقدام کنید.

۹) چنانچه اتومبیل خود را در پارکینگ منزل پارک می کنید، حتما همه درهای آن را قفل کنید و از گذاشتن سوئیچ روی آن بپرهیزید.

۱۰) اگر به دلیل نقص فنی مجبور به هل دادن خودروی خود هستید، اجازه ندهید افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند.

۱۱) در مواقع اضطراری و هنگام وقوع حادثه و مراجعه به مراکز درمانی، خونسردی خود را حفظ کرده و در صورت ترک اتومبیل، نکات ایمنی را رعایت کنید.

۱۲) هنگام تصادف یا نزاع هایی که احتمال ساختگی بودن آنها وجود دارد، مراقب باشید و اتومبیل خود را رها نکنید.

۱۳) با اطمینان از این که فرزند خردسال شما در خودرو نشسته است، اتومبیل را رها نکنید، چراکه احتمال وقوع هرگونه حادثه ناگواری وجود دارد.

۱۴) هنگام ترک اتومبیل از به جای گذاشتن سند، کارت و سایر اوراق شناسایی در داخل آن خودداری کنید.

۱۵) هنگام ترک اتومبیل از به جای گذاشتن سوئیچ و دسته کلید در آن خودداری کنید.

۱۶) چنانچه از افراد ناشناس اتومبیل خریده اید، نسبت به تعویض قفل درها و تجهیزات ایمنی آن اقدام کنید.

۱۷) در صورت نقص فنی اتومبیل خود، آن را در اختیار تعمیرگاه های معتبر قرار دهید و سوئیچ را فقط به مسئول تعمیرگاه بسپارید.

۱۸) هنگام سوار شدن مسافران، مقصد آنها را جویا شوید و حتی المقدور از انتقال آنان به مناطقی که آشنایی کافی ندارید، اجتناب کنید.

۱۹) از انتقال مسافران مشکوک به خارج از مسیرهای اصلی و اماکن متروکه جدا خودداری کنید.

۲۰) اتومبیل خود را در حضور مسافر حتی برای لحظه ای ترک نکنید.

۲۱) شب ها و صبح زود از انتقال مسافران جوان و مشکوک که کرایه بالاتری پیشنهاد می کنند، خودداری کنید.

۲۲) چنانچه فردی با پیشنهاد وجه غیرمتعارف به صورت دربستی تقاضای انتقال به خارج از شهر را کرد، تا قبل از شناسایی وی و حصول اطمینان، از این کار صرف نظر کنید.

۲۳) در نقل و انتقال مسافران بخصوص شب ها به هیچ وجه بنا به درخواست آنان از مسیر اصلی خارج نشوید.

۲۴) رانندگان بین شهری بهتر است فقط از طریق ترمینال ها و پایانه های مسافربری اقدام به پذیرش مسافر کنند و از پذیرش مسافر بین راهی بپرهیزند.

۲۵) هنگام انتقال مسافران مراقب حرکات مشکوک و حملات احتمالی آنان باشید.

۲۶) از پذیرفتن هر نوع خوراکی و آشامیدنی از سوی مسافران ناشناس امتناع ورزید. ممکن است قصد مسموم کردن شما را داشته باشند.

۲۷) گروهی از سارقان با اغفال راننده، در یک مسیر و در فواصل اندک قرار می گیرند و به عنوان مسافر سوار می شوند و با همکاری یکدیگر به سرقت اتومبیل یا اخاذی مبادرت می کنند. ممکن است سارق کنار جاده بخوابد و وانمود کند تصادف کرده یا این که در ظاهر فرد بیمار یا کسی را که اعضای بدنش شکسته، همراهی کرده و با این ترفند اتومبیل شما را سرقت کند.

۲۸) سارقان گاهی تحت پوشش خانوادگی، رانندگان را به مناطق خلوت می کشانند و به اخاذی یا سرقت اتومبیل اقدام می کنند.

۲۹) هنگام انتقال مسافر به مقاصد دور و خارج از شهر خانواده خود را در جریان بگذارید. در صورت امکان، تعداد و مشخصات مسافران را نیز به اطلاع آنان برسانید.

۳۰) بکوشید از رادیو پخش های کشویی یا پنل دار برای اتومبیل خود استفاده کرده و هنگام ترک اتومبیل آن را با خود حمل کنید.

۳۱) هنگام تعویض چرخ یا برطرف کردن نقص فنی اتومبیل، از قفل بودن درها اطمینان حاصل کنید.

۳۲) از به جای گذاشتن اشیای قیمتی و قابل توجه مثل گوشی تلفن همراه و کیف پول داخل خودرو جدا بپرهیزید.

۳۳) در توقف های کوتاه مدت شیشه اتومبیل را بالا ببرید و درها را قفل کنید.

۳۴) به منظور کاهش ضریب آسیب پذیری و سرقت وسایل اتومبیل، از نصب تزئینات اضافی در داخل و بیرون اتومبیل خودداری کنید.

۳۵) رانندگان تاکسی و مسافرکش باید همواره مراقب دخل و وسایل داخل خودرو باشند و از باز گذاشتن در داشبورد خودداری کنند.

۳۶) هنگام مواجهه با تهدید سارقان یا درگیری با آنها، ابتدا سوئیچ را به خارج اتومبیل و جایی که پیدا کردن آن مشکل باشد، پرتاب کرده و سپس سوئیچ مخفی را، خارج از دید متجاوزان به کار اندازید.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه 5 آبان1392 توسط پرویزالف


دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

مقدمه

تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشدکه نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد.پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد. یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد لاستیک می باشد.برای روشن شدن هر چه بهتر این اصل به مثالی اشاره می کنیم.                                            

باورتان می شود در هر قدمی که بر می دارید نیرویی چند برابر وزنتان را به پاها وارد می کنید؟البته پزشکان معتقدندکه این نیرو به صورت یکسان روی تمامی پا وارد نمی شود.براساس مطالعات پزشکی شما چه لاغر باشید چه چاق موقع دویدن یا راه رفتن بیشترین فشار را روی قسمتی از پا وارد می کنید که مثل یک ضربه گیر وزن شما را تحمل می کندو مانع از آسیب رسیدن به استخوان ها می شود. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند.براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است.به این ترتیب که تنها 5درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و95درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند.آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید  برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید.مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین 30تا 35 PSi  است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از  حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان  فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

انتخاب متناسب با کاربری

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ،پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ،به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیادو.... باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند.برای نمونه روی خودرویی مثل پژو206 ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز 14/65/185 نصب شده است.اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری 16/45/205 خواهد بود.عدد 205 پهنای لاستیک به میلیمتر ،45 عرض به میلیمترو16 قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

((رادیال)) یا ((بایاس))؟

گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.فروشندگان تایرمعتقدند که تایرهای بایاس اگر تحت تاثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند ،سطح تماس آج آنها تغییر شکل داده وبه مرور حالت جمع شده پیدا می کند.این مساله باعث کاهش عمرلاستیک وچسبندگی آن به جاده می شود.درمقابل تایرهای رادیال به دلیل ساختار محکم وتغییرات اندک شکل آج ها، درپیچ،چسبندگی خوبی به سطح جاده دارند.این لاستیک ها به دلیل به کارگیری رشته های سیمی در ساختار خود،تحمل سرعت بالاتری نسبت به تایرهای بایاس را دارندوعمرآنها نسبت به لاستیک های بایاس 40تا60 درصد بیشتراست.به گفته فعالان بازار ،تکنولوژی تولیدی اکثر شرکت های ایرانی از نوع بایاس بوده و اکثر تایر های رادیال وارداتی هستند.توجه داشته باشید قیمت لاستیک های رادیال بیشتر از نوع بایاس بوده ونوع تایر روی آن حک شده است.

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

راه تشخیص یک لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده،  ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.

این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان ازآن باخبر هستند.

این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیکهای تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد.در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن آن اطلاع می یابند.متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود.

این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.

متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که  ازتاریخ تولید آنها بیش از 3 سال می گذرد مناسب نیست.

فرضا درج عدد 1607بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال 2007 تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 می باشد.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.لاستیک های ایرانی از این دسته در دونوع در بازار یافت می شوند.در نوع اول لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد می باشد که این نوع لاستیک  درجه یک محسوب می شود.اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر این است که لا ستیک درجه دو می باشد.لاستیک هایی که در زمان تولید در کارخانه به هر علتی در حین تولید مانند قطع برق وقفه ای در تولیدشان می افتد به جمع لاستیک های درجه دو می پیوندند.

نکته هایی درباره رینگ

یکی از توصیه های کارشناسان توجه به همخوانی رینگ و لاستیک خودرو است.آنها توصیه می کنند هنگام انتخاب رینگ ،به نوع وسیله نقلیه، اندازه و نوع تایر(تیوبلس یا تیوب تایپ ) توجه کنید.رینگ مورد نظر حتما باید با استاندارد وسیله نقلیه و متناسب به نوع تایر انتخاب شود. کارشناسان توصیه می کنند از رینگ های زنگ زده ،پوسیده، تاب دار یا جوشکاری شده مطلقا استفاده نکنید. درصورت انتخاب تایر تیوبلس (بدون تیوب) دقت کنید لبه های رینگ(محل نشیمنگاه طوقه به تایر) سالم و بدون زدگی باشد. همچنین از هرگونه تغییرات بر روی رینگ مثل جوشکاری ، سنگ زدن و ساج انداختن و... پرهیز کنید. همچنین توجه به سوراخ پیچ روی سطح رینگ بسیار مهم است. سوراخ های پیچ برروی سطح کروی شکل حالت واشرفنری دارند.اگر با رینگی برخورد کردید که سطح کروی سوراخ های پیچ آن به هر دلیلی صاف شده بود از خرید آن جدا خودداری کنید.

لاستیک تیوبلس

مقدمه: 

  تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس (Tubeless Tire) گونه ای از تایر هستند که به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب، در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را بخود اختصاص داده اند. در این نوشتار سعی شده است که ساختار تایر تیوبلس، عملکرد و نیز مزایای این لاستیک مورد توجه و بحث قرار گیرد.

1. ساختمان لاستیک تیوبلس

تایر تیوبلس از لحاظ ساختمان شبیه به لاستیک معمولی میباشد؛ با این تفاوت که جدار داخلی آن بوسیله لایه نازکی از بوتیل (Butyl) بطور کامل عایق بندی شده است. این لایه لاستیک که از پلیمریزاسیون ایزوبوتیل بدست می آید، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیوب های معمولی مورد استفاده قرار میگیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را میدهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را دارا است. لذا در لاستیک تیوبلس نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ (Flap) نیست. همچنین بر خلاف لاستیک های معمولی که بر روی چرخ چند قسمتی (Multi-piece Wheel) سوار می شوند، لاستیک تیوبلس می تواند بر روی چرخ یکپارچه (Single-piece Wheel) سوار شود.

  
دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

2. عملکرد لاستیک تیوبلس

درصورتی که شیئی مانند میخ وارد بدنه لاستیک معمولی و تیوب شود، با سوراخ کردن جداره آنها موجب خارج شدن سریع هوا خواهد شد. این در حالیست که در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک اطراف آن به سرعت آب بندی شده و خود میخ نیز بعنوان درپوش راه خروج هوا را می بندد.
    یک تایر تیوبلس که درست نصب شده باشد، بطور متوسط باد را با سرعت 25/0 اتمسفر در روز از دست میدهد، لذا اگر تایر تیوپلس باد  را با سرعتی بیشتراز مقدار ذکر شده از دست بدهد باید ابتدا از بابت سفت بودن درپوش سوزن باد اطمینان حاصل کرده، سپس به دنبال پنچری موجود در لاستیک گشت.

3. مزایای لاستیک تیوبلس

هرچند که هر دو لاستیک معمولی و تیوبلس در اندازه یکسان و فشار باد یکسان میتوانند میزان بار یکسانی را تحمل کنند، لیکن لاستیک تیوبلس مزایای خاصی دارد که به ذکر آنها می پردازیم.

• نصب لاستیک تیوبلس بسیار ساده تر است.
• استفاده از آن موجب کاهش وزن خودرو می شود.
• تعداد قطعات کمتر و تعمیر آنها ساده تر است.
• افزایش عمر تسمه درون لاستیک (Bead) بسبب افزایش فضای خالی در چرخ که منجر به کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز خواهد شد.
• افزایش عمر تاج و دیواره جانبی لاستیک.
• افزایش تعادل جانبی بر سر پیچ ها و در هنگام دور زدن به دلیل کمتر بودن ارتفاع در مقطع لاستیک.
• عدم انفجار لاستیک به سبب پنچری و افزایش ضریب ایمنی.
• افزایش فاصله زمانی میان پنچری و خوابیدن لاستیک که به راننده این امکان را میدهد که خود را به تعمیرگاه برساند.
• کاهش صدمات وارده از دست اندازهای مسیر به جلوبندی به سبب مقاومت لاستیک نسبت به ضربات وارده.
• عدم امکان وجود پنچری ریز در لاستیک بدلیل ساختار خاص لاستیک تیوبلس.
• عدم امکان نفوذ شیء ریز از کناره لاستیک به داخل آن. 

مشخصات لاستیك خودرو  

روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و كدهایی درج شده است كه در حقیقت شناسنامه لاستیك خودرو هستند. در ذیل مفهوم این علائم بیان شده است. در ادامه به شرح برخی از مهمترین آنها می­پردازیم.   

 الف) اندازه تایر   

 اندازه لاستیك خودرو با علائمی همچونP185/60R1۴ نشان داده می‌شود.که بدین معنی میباشد: 

P = تایر خودروی شخصی  

 185= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)     

 60= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر) 

R = رادیال   

14= قطر رینگ (بر حسب اینچ)    

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

علاوه بر علائم بالا علائمی مانند89H بر روی لاستیک وجود دارد که به H  شاخص سرعت (در بخش "ج" به آن اشاره شده ) و به عدد 89 عنوان شاخص بار می گویند یا حد بارگذاری(که در بخش" ب" به آن اشاره شده ) می گویند.

 ب)حد بارگذاری     

 این عدد نماینده حداكثر وزنی است كه تایر می‌تواند تحمل كند، هنگامی كه حداكثر مقدار مجاز فشار را  داشته ‌باشد و بین صفر تا 279 متغیر است. برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین 71 تا 100 است.برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید 76 و معادل 400 كیلوگرم بار است، یعنی این تایرهنگامی كه حداكثر فشار باد مجاز را دارد (بخش "و" را ببینید)، حداکثر400 كیلوگرم را می‌تواند حمل کند.توجه داشته باشیدهرگز لاستیكی را كه حد بارگذاری آن كمتر از میزان توصیه­شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید. برای آگاهی از میزان بار قابل تحمل هر شاخص به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص بار

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

میزان بار به KG

345

355

365

375

385

400

412

425

437

450

462

شاخص بار

82

83

84

85

86

87

88

89

90

91

92

میزان بار به KG

475

478

500

515

530

545

560

580

600

615

630

شاخص بار

93

94

95

96

97

98

99

100

 

میزان بار به KG

650

670

690

710

730

750

775

800

 

 ج) علامت حداكثر سرعت قابل­تحمل  

حداكثر سرعتی كه لاستیك می‌تواند تحمل كند، با یك حرف از A تا Z بیان می‌شود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده كه نشان می­دهد     هنگامی كه تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداكثر توان حركت 210كیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداكثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب می­بیند و یا ممكن است بتركد.برای اطلاع از میزان سرعت هریک از این حروف به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص سرعت

R

S

T

U

H

V

Z

سرعت به KM/H

170

180

190

200

210

240

240+

 

  د) تاریخ ساخت لاستیك  

   كلیه لاستیك‌ها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند كه با چهار رقم نشان داده می­شود. دو عدد اول نشان­دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیك هستند. برای مثال عدد "1204" نشان می‌دهد این لاستیك در هفته دوازدهم سال 2004 میلادی تولید شده است. امروزه همراه لاستیك‌های نو خارجی، یك كارت دریافت می‌كنند كه پس از وارد كردن مشخصات باید به آدرس شركت سازنده پست شود یا لاستیك را از طریق اینترنت، ثبت می­کنند تا هرگونه كار­كرد نامناسب بعداً قابل پیگیری باشد.    

 ه) تركیبات سازنده تایر   

 این بخش، مواد سازنده لاستیك را توضیح می‌دهد. مثال:TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2  STEEL یعنی رویه تایر مركب از یك رویه پلی‌استری همراه دو لایه سیم فولادی است. 

 و) حداكثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر   

عددی كه در مقابل عبارت "حداكثر فشار باد" روی تایر درج می­شود، مربوط به فشار بادی است كه باید لاستیك داشته باشد، وقتی شما می‌خواهیدحداكثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل كنید. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده  برای استفاده نرمال نیست. مقدار توصیه شده فشار باد تایرها روی یك پلاك كه معمولاً در لبه داخلی یكی از دو درجلو نصب می‌شود، نوشته شده است. اگر آن را نیافتید، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.   

تایر run flat

با وجود تایرهای RF ،حتی زمانی كه باد تایر خالی شده باشد شما می توانید به حركت ادامه داده و عملكرد خودرو را در هنگام افت فشار باد در تایر حفظ نمایید. به جای تعویض تایر در كنار خیابان كه امری ناخوشایند و خطرناك محسوب می شود، شما می توانید به حركت خود ادامه داده و به راحتی خود را به منزل و یا تعمیرگاه برسانید.تایرهای RF زاپاس خود محسوب می شوند، با وجود دیوارهای جانبی تقویت شده، تایرها حتی اگر كاملاً از  باد خالی شده باشند، قادر به ادامه عملكرد خود هستند. تركیب فرسایشی مقاوم به گرما كه در ساخت این نوع تایر به كار گرفته شده است، در برابر افزایش احتمالی گرما مقاومت می كند. با استفاده از تایرهای RF شما قادر خواهید بود با سرعتی بالاتر از 150 كیلومتر در ساعت و بدون تغییر وضعیت محسوس به رانندگی خود ادامه دهید. در عین حال در وقت خود صرفه جویی كرده و بنابراین استرس كمتری خواهید داشت، دیگر نیازی به حمل تایر زاپاس هم ندارید و در نتیجه فضای بیشتری برای حمل بار در اختیار شما قرار می گیرد.

سیستم "رانندگی تطبیقی" (Adaptive Drive) تا حد ممكن فشار وارده بر تایر معیوب را كاهش داده و به تایرهای دیگر انتقال میدهد. این نوع تایرها موجب امنیت بیشتر، آسودگی خاطر سرنشین و نیز امكان استفاده از فضای بیشتر را در خودرو فراهم می كند.شركت ADAC آلمان"، یعنی همان بزرگترین كلوپ اتومبیل در دنیا، از تایرهایRF به عنوان "اولین انقلاب اساسی در طراحی تایر" از زمان به وجود آمدن تایرهای بادی یاد می كند.

 دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

مشخصات عمومی تایر

تایر یکی از قسمت های اصلی خودرو است که بر روی رینگ مستقر شده و مجموعه لاستیک را تشکیل می دهد .

به طور کلی یک تایر از 4 قسمت تشکیل شده :

 1 : لایه های تایر                                                                

۲:  آج های تایر                                                              

3 : تیوب 

4 : والو  ( محلی که باد وارد تایر می شود ) 

تایر ها جز وزن فنر بنده نشده خودرو هستند و عملا نیروی عمودی وارد شده از سمت بالا را تحمل می کنند ، پس باید داری ویژگی های خاصی نیز باشند که به آنها اشاره خواهد شد ، یک تایر مناسب باید بتواند بار زیاد – لغزندگی جاده – سرعت زیاد را به خوبی تحمل کرده و از مسیر منحرف نشود . بدنه متشکل از لایه‌هایی از رشته‌های مقاوم و مستحکم است که مجموعا قابلیت تحمل فشار داخلی تایر و همچنین جذب نیروهای وارده از سطح جاده را داراست. معمولا در خودروهای سواری جنس این لایه از الیاف پلی‌استر است و در خودروهای سنگین از فولاد استفاده می‌شود. زاویه نصب این لایه‌ها نسبت به محیط تایر در نوع رادیال بین 88 تا 90 درجه و در نوع بایاس پلای 30 تا 40 درجه است. استحکام یک تایر معمولی با تعداد لایه‌های بدنه توصیف می‌شود.  

نحوه ساخت تایر                                                                                     

تایرها از روی هم گذاری لایه های لاستیک ایجاد می شوند ، این لایه ها در دمای زیاد تحت اثر پرس های سنگین قرار می گیرند و با لایه های فلزی نیز مقاوم سازی می شوند . لایه گذاری های مختلفی در تایرها انجام می شود که رایج ترین آنها زاویه دار متقاطع و رادیال است . زاویه دار متقاطع : این لاستیک ها دارای کیفیت مطلوبی هستند و به علت قیمت ارزان تر نسبت به رادیال کاربرد بیشتری دارند رادیال : یک لاستیک با لایه گذاری کاملا افقی ، خنک در سرعت های زیاد ، میل به غلتش خوب و استحکام بسیار زیاد ( در خودرو های دارای بار زیاد به علت نرمش زیاد استفاده نمی شود )  

 آج تایرها                                                                         

آج قسمت خارجی تایر است که مستقیما با سطح زمین در ارتباط است ، اهمیت آجها در جاده های شهری و اتوبان ها کمتر معلوم می شود و این یکی از همان دلایلی است که افراد نا آگاه فقط به زیبایی آج ها اهمیت می دهند . طرح‌های مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته می‌شود. می‌توان به طرح‌های رگه‌ای (Rib) ، عرضی (Lug) ، ترکیبی از عرضی و رگه‌ای (Rib & Lug) و بلوکی (Block) اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. ولی نقش این بازیگران در جاده های شنی – برفی – مرطوب و کم اصطکاک به خوبی آشکار می شود ، انتخاب لاستیک با آج مناسب در شرایط سخت رانندگی فرمان پذیری خودرو را افزایش می دهد . انتخاب آجها با شکل مناسب از پرشدن لاستیک از گل و برف در جاده های  نا مطلوب نیز جلو گیری می کند . عمق آج در تایر نو 5/9 میلی متر است و تا عمق 2 میلی متر قابل قبول است .


آشنایی با مشخصات لاستیک خودرو

1. تاریخ تولید

آیا می‌دانید که لاستیکهای خودرو نیز مانند بسیاری از فراورده‌های مصنوعی دیگر، تاریخ مصرف دارند؟ این تاریخ 4 سال پس از تاریخ تولید آنهاست که معمولاً به‌صورت عددی 4 رقمی بر روی لاستیک درج شده است.

پیدا کردن تاریخ انقضای مصرف لاستیک، کاری بسیار آسان است. اگر به نوشته‌های درج شده در کنار لاستیک دقت کنید، عددی 4 رقمی را خواهید دید که هفته و سال میلادی تولید آن را مشخص می‌سازد. در واقع لاستیک 4 سال پس از این تاریخ، قابل استفاده نیست.

برای مثال در نمونه زیر، عبارت 0806 نشان دهنده این است که لاستیک در هفته 8 (یعنی ماه فوریه) سال 2006 میلادی تولید شده و تا قبل از مارس سال 2010 قابل استفاده است.

 
نمونه تاریخ تولید واقع بر دیواره لاستیک خودرو

درصورتی‌که تاریخ مصرف لاستیک شما گذشته باشد، این احتمال که به دلیل ترکیدن ناگهانی آن باعث تصادف شده و یا حتی مرگ‌آور شود، بسیار زیاد است. تاریخ تولید می‌تواند هشداری برای ما باشد تا با بررسی آن، از پایان نیافتن مهلت مصرف لاستیک خودروی خویش مطمئن شویم.

2. حداکثر فشار باد

مطلب حائز اهمیت دیگری که غالبا آن را فراموش کرده و یا به آن اهمیتی نمی‌دهیم، میزان فشار باد مجاز لاستیک است. در صورتی که قصد سفر داشته باشید، فشار لاستیک‌ها را نسبت به فشار توصیه شده در شرایط عادی به مقدار 4psi کاهش دهید، زیرا لاستیک‌ها به‌هنگام رانندگی طولانی در بزرگراه‌ها، گرم شده و فشار باد درون آنها بالا می‌رود.

 
تاثیر فشار باد لاستیک بر ساییدگی آجها

میزان حداکثر فشار باد مجاز برای هر لاستیک را می‌توانید بر روی دیواره کناری آن مشاهده کنید. حداکثر فشار مجاز برای بعضی لاستیک‌ها 32psi، برای برخی 44psi و برای بعضی دیگر از انواع لاستیک‌ها حتی تا 50psi در نظر گرفته شده است. اطلاعات لاستیک خودروی خود را بررسی کنید تا از میزان فشار مجاز واقعی آن مطلع شوید. تنظیم فشار باد تا چند پوند کمتر از حداکثر فشار مجاز، عملی قابل قبول است، ولی نباید در این کاهش افراط کنید.

لاستیک‌های مختلف بر حسب کاربردهای گوناگون، برای تحمل فشارهای مختلفی طراحی شده‌اند. فشار کم باد داخل لاستیک، موجب بالا رفتن حرارت آن می‌شود. عکسبرداری مادون قرمز از لاستیکی با فشار باد کم که در سرعت بالا تست شده است، نشان می‌دهد که دمای مخرب آن بالا می‌رود.

3. بار مجاز

مطلب مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، میزان باری است که می‌توانیم روی لاستیکها وارد کنیم که به آن شاخص وزن لاستیک گفته می‌شود. در بسیاری مواقع بدون توجه به فشاری که بار اضافی درون خودرو به لاستیک‌ها وارد می‌کند، اقدام به حمل بار با خودرو می‌کنیم. عبور از مرز مجاز بار، امکان انهدام لاستیک را افزایش داده و حتی ممکن است عاملی موثر در وقوع تصادفات باشد.


حمل بار بیش از حد مجاز لاستیک

این عدد، نماینده حداکثر وزنی است که هر لاستیک می‌تواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته ‌باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر استبرای خودروهای سواری، عدد شاخص وزن بین ۷۵ تا ۱۰۵ است. برای مثال، شاخص وزن برای خودروی پراید ۷۶ و معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار است، یعنی این لاستیک هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد، حداکثر ۴00 کیلوگرم را می‌تواند حمل کند. توجه داشته باشید هرگز لاستیکی را که شاخص وزن آن کمتر از میزان توصیه شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید.

4. سرعت مجاز

سرعت مجاز هر لاستیک، حداکثر سرعتی است که لاستیک می‌تواند به مدت 10 دقیقه تحمل کند. این شاخص با یکی از حروف لاتین A تا Z بیان می‌شود. برای مثال روی جداره لاستیک خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می‌دهد هنگامی که لاستیک دارای فشار باد و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر لاستیکی تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود، اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن اعمال شود، آسیب می‌بیند و یا ممکن است بترکد.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS2cgPNfWnJ-v-EgUABm-XX-YWAE1zUfRQJVxhvh_Y7j7JXCAmi 
حوادث ناشی از عدم توجه به سرعت مجاز لاستیک

5. اندازه

بسیاری از افراد، هنگامی که برای خرید لاستیک به فروشگاه مراجعه می‌کنند، در پاسخ به سوال فروشنده در زمینه اندازه لاستیک مورد نظرشان، بلافاصله اعداد و ارقامی را بیان می‌کنند که روی لاستیک قدیمی خود دیده‌اند. آیا بهتر نیست بدانید که این شماره‌ها چه معنایی دارند؟


بخشهای تشکیل دهنده اندازه لاستیک

اندازه لاستیک خودرو با علایمی همچون 165/65-R13 (برای مثال، اعداد روی لاستیک پراید) نشان داده می‌شود. معنی این اعداد و حروف به شرح زیر است:

165پهنای لاستیک بر حسب میلی‌متر

65نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد

Rرادیال

13قطر رینگ بر حسب اینچ

6. مقاومت حرارتی

مقاومت حرارتی لاستیکها با حروف لاتین مشخص می‌شوند. مقاومت حرارتی لاستیک‌ها به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین درجه، با حروف A، B و C مشخص می‌شوند.


حرارت ایجاد شده در بخشهای مختلف لاستیک

7. چسبندگی

این واژه در یک لاستیک، میزان قابلیت متوقف کردن خودرو را در جاده‌های خیس نشان می‌دهد. داشتن چسبندگی بالا به این معنی است که این لاستیک، خودروی حامل خود را در جاده‌های خیس، در مسافت کوتاهتری نسبت به لاستیک با چسبندگی پایین‌تر، متوقف می‌کند. میزان چسبندگی از بیشترین تا کمترین، به ترتیب با حروف AA، A، B و C تعریف می‌شود.

 
رد لاستیک خودرو روی سطح جاده

8. ساییدگی

این عدد، میزان سایش لاستیک را به ما نشان می‌دهد. عدد بالاتر بیانگر این است که ساییده شدن لاستیک زمان بیشتری طول می‌کشد. به عنوان مثال، زمان ساییده شدن یک لاستیک با کد ساییدگی 400 دو برابر لاستیکی با کد ساییدگی 200 است.

 
کد سایش 340

9. ترکیبات سازنده لاستیک

این عبارت، مواد سازنده لاستیک را توضیح می‌دهد. به عنوان مثال، عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL یعنی رویه لاستیک مرکب از یک رویه پلی‌استری به همراه دو لایه سیم فولادی است.
نوشته شده در تاريخ جمعه 19 مهر1392 توسط پرویزالف


آشنایی باآنتي ويروس فلش مموری

[تصویر: flashme.jpg]

 فلش مموری ها خطرناک ترین عامل انتقال ویروس های کامپیوتری هستند و ویروس های معروفی مانند Flame، استاکس نت و Duqu نیزبه همین روش انتشار یافته اند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که به طور مرتب اطلاعاتی مانند عکس و اسناد اداری را با فلش مموری خود جا به جا می کنید، باید بدانید احتمال اینکه فلش مموری شما به ویروس آلوده شده باشد، بیش از 90 درصد است.

در ادامه این گزارش شما را با مؤثرترین روشهای پاکسازی ویروس از فلش مموری آشنا می کنیم.

اولین نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که کامپیوتری که خود عامل آلوده سازی فلش بوده، نمی تواند برای پاک کردن ویروس مورد استفاده قرار بگیرد و شانس پاکسازی ویروس توسط یک سیستم سالم با آنتی ویروس مناسب نیز فقط حدود 20 درصد است چراکه ممکن است این کامپیوتر نیز به محض اتصال فلش مموری ویروسی، آلوده گردد.

بنابراین پاک کردن ویروس از فلش مموری توسط یک کامپیوتر سالم ریسک بزرگی است که متخصصان انجام آن را توصیه نمی کنند و معمولاً در 80 درصد مواقع کامپیوترهای دارای آنتی ویروس های قوی نیز قربانی ویروس می شوند.

*برای پاکسازی فلش مموری از سیستم عامل های غیر ویندوز استفاده کنید
عباس حسینی، کارشناس امنیت اطلاعات در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه فرمت کردن فلش مموری ویروسی توسط کامپیوتر آلوده هیچ فایده ای ندارد، اظهار داشت: با انجام این کار فقط فایل های دیتا از فلش پاک شده و ویروس ها باقی می مانند.

وی استفاده از سیستم عامل های غیر از ویندوز مانند لینوکس و مکینتاش را بهترین راه پاکسازی ویروس از فلش مموری ها دانست و گفت: ویروس هایی که در سیستم عامل ویندوز پنهان شده و یا به شکل فیلم، عکس و فایل های Word یا Excel دیده می شوند، در لینوکس یا مکینتاش به شکل اصلی خود مشاهده شده و کاربر می تواند به راحتی آنها را از بین ببرد.

حسینی تصریح کرد: ویروس های موجود در فلش مموری ها دارای چند ویژگی هستند که شناسایی آنها را آسان می سازد و از این میان می توان به حجم و پسوند این فایل ها اشاره کرد.

این کارشناس امنیت اطلاعات ادامه داد: ویروس ها فایل های اجرایی (با پسوند .EXE) کوچکی هستند که معمولاً کمتر از یک مگابایت حجم داشته و با آیکون های دیگر برنامه های ویندوز مانند فیلم و عکس مشاهده می شوند.

این گزارش حاکیست، یکی از راههای معمول ویروس ها برای انتشار استفاده از فایل Autorun.inf است که در ریشه (Root) فلش مموری وجود داشته و می توانند ویروس را ناخواسته و بدون کلیک کاربر فعال سازند.

هنگامی که شما با سیستم عامل لینوکس یا مکینتاش به فلش مموری متصل می شوید، مشاهده فایل Autorun.inf برای شما امکانپذیر شده و می توانید آن را پاک کرده یا به یک فولدر دیگر منتقل سازید.

بهترین راه برای جلوگیری از اجرای فایل اتوران توسط فلش مموری این است که شما یک فولدر با نام Autorun.inf ایجاد کرده و فایل را به آن پوشه منتقل کنید چرا که از این طریق فلش دیگر قادر به ساخت فولدری با این نام نیست و قابلیت اجرای ویروس از فلش سلب می شود.

البته به خاطر داشته باشید که ویروس های جدید از Autorun فقط به عنوان یکی از راههای احتمالی انتشار خود استفاده می کنند و در صورت بسته بودن آن، راه حل های پیچیده تری برای اجرا دارند.

*راهکارهایی برای هنگامی که با پیغام Access Denied مواجه می شوید
در برخی موارد کاربران با اتصال فلش مموری به کامپیوتر و کلیک بر روی آیکون آن در ویندوز، با پیغام هایی مانند Access Denied و یا Open With روبرو می شوند که در چنین مواردی اگر هسته اصلی ویروس بر روی کامپیوتر شخص نباشد امکان پاکسازی ویروس و دسترسی به اطلاعات آن وجود دارد.

برای این کار کاربر ابتدا باید My Computer را باز کرده، به منوی Tools رفته و  Folder Options را انتخاب نماید و از تب View روی گزینه Show Hidden Files and Folders را تیک زده و تیک Hide Protected Operating File System را بردارد.

در ادامه بر روی منوی start راست کلیک کرده و Explorer را انتخاب می‌کند و در پنجره Explorer  قسمت سمت چپ آن فلش ‌مموری را انتخاب نموده و فایل‌های Auto run وRecycler  را که به صورت پنهان هستند، از سمت راست داخل فلش پاک می ‌کند.

در پايان كاربر بايد فلش‌ را از سیستم جدا کرده و دوباره به کامپیوتر متصل كند تا بتواند به راحتی از فایل های داخل فلش مموری استفاده نماید.


نوشته شده در تاريخ جمعه 19 مهر1392 توسط پرویزالف

تصاویرفصل پاییز
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 9 مرداد1392 توسط پرویزالفراه های افزایش طول عمر لپ تاپاگر از لپ تاپ خود به خوبي مراقبت كنيد بدون شك عمر مفيد آن بيشتر خواهد شد و كمتر لنگ تعمير آن خواهيد شد. كل كار هايي را كه بايد انجام دهيد را در 5 روش ساده و كاربردي براي خوانندگان خلاصه كرده ايم تا مورد استفاده دوستان عزيز قرار گيرد.

 

 • لپ تاپ را تمیز نگه دارید ! :

چون  لپ تاپ ها بیش  تر با محیط و خصوصا دست ها در تماس هستندباید توجه داشته باشید که لپ تاپ ها خیلی زود کثیف میشوند و این عمر باعث کاهش طل عمر لپ تاپ میشود . برای همین همیشه سعی کنید لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید چرا که علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر لپ تاپ میشود بلکه زیبای لپ تاپ را هم تشدید میکند.

همواره میتوانید برای تمیز کردن لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب نم نماک استفاده کنید و یا اینکه از محلول های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین کار هستند استفاده کنید ، این محصول نسبت به کاربردش قیمت ارزانی دارد .

توصیه میکنیم که حتما برای تمیز کردن صفحه مانیتور (نمایش) لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود .

 • زیاد روی تاچ پد فشار نیاورید :

 

یکی از عوامل مهم در طول عمر لپ تاپ و به خصوص همان تاچ پد این است که نباید زیاد روی آن فشار آورد زیرا همان طور که مشخص است تاچ پد یکی از نیاز های مهم هر لپ تاپ است خصوصا هنگامی که ماوس همراه نداشته باشید .

لذا از فشاور اوردن روی صفحه تاچ پد خود داری کنید و سعی کنید اگر از دکمه های آن استفاده می کنید آن ها را به آرامی فشار دهید .

 • لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید ! :

یکی از دلایل خرابی سریع لپ تاپ ها اتصال مستقیم لپ تاپ به برق است ، اگر دقت کرده باشید هنگامی که لپ تاپ را به برق وصل میکنید گاهی اوقات جرقه های کوچکی در اطراف پیریز به راحتی قابل مشاهده اند ، همین جرقه ها یا به قولی نوسانات برق باعث میشود که به لپ تاپ آسیب جدی وارد شود.

استفاده از پیریز ها یا سه راهی ها یا محافظ ها جریان برق میتواند این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کند .

توصیه می شود لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید .

 • باتری را دربیاورید :

 

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که مثل من مدت زیادی را پشت لپ تاپ سپری میکنید و به طور کل لپ تاپتان مدت زیاد روشن است ، باید باتری لپ تاپ خود را در آوردید در غیر این صورت به صورت جدی به باتری لپ تاپ شما آسیب وارد میشود.

اما این خارج کردن باتری از لپ تاپ و گذاشتن ان در جایی دیگر باید هر چند وقت یک بار از باتری لپ تاپ دوباره استفاده شود ، در غیر این صورت امکان خراب شدن باتری افزایش میابد .

 • کول پد ( میز لپ تاپ ) :

 

اگر با لپ تاپتان زیاد کار میکنید و مدام روی آن فشار می آورید باید از وسیله یی به نام کول پد (میز لپ تاپ) استفاده کنید .

این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین هستند و چندین خنک کننده ( فن ) همراه خود دارند که باعث خنک شدن و بهبود کار آیی لپ تاپ شما میشود این دستگاه ها عمدتا از برق یو اس بی (Usb ) استفاده میکنند و به شدت کم مصرفند و خیلی کم از باتری استفاده می کنند .

 

 • درایو لپ تاپ شما :

سعی کنید کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده میکنید از سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید چرا که باعث خرابی و اسیب رساندن به لنز درایو میشود.

موقعی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتما نوت بوک را به برق متصل کنید. چون رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند چون در این حالت باتری با سرعت زیادی دشارژ می شود. حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن است نوت بوک خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد. به همین خاطر در لپ تاپ های مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را خاموش می کند.

 • حمل و نقل نوت بوک :

 

اگر می خواهید لپ تاپ خود را جابه جا کنید باید همواره نکاتی را رعایت کنید در غیر این صورت لپ تاپ شما آسیب های جدی را جبران خواهد کرد از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*  چنانچه در داخل درایو خود سی دی یا دی وی دی دارید قبل از حمل لپ تاپ  آنرا خارج نمائید .

نوت بوک را خاموش کنید یکی از قسمت های مهم و آسیب پذیر لپ تاپ هارد دیسک آن است که باید بسیار مراقبت شود به  همین دلیل در لپ تاپ های جدید قابلیت HDD Protection تعبیه شده است. به طوری که اگر ضربه ای به لپ تاپ بخورد وقتی لپ تاپ روشن است، هارد را خاموش می کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند.

لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .

هر گونه کابل و وسایل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه ، سیم ماوس یا اسپیکر (بلند گو ) را از لپ تاپ جدا کنید.

صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد .

بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه که ممکن است لپ تاپ شما را تحدید کند از کیف های مخصوص لپ تاپ استفاده کنید .

لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .

 • صفحه نمایش لپ تاپ :

به هیچ عنوان دست خود را به صفحه نمایش نزنید یا از برخورد هرگونه شی تیزی مثل کلید یا پیچ گوشتی به آن جلوگیری کنید چرا که به شدت اسیب پذیر است و به راحتی خراب میشود.

همان طور که گفته شد برای تمیز کردن صفحه نمایش از یک پارچه نخی نمناک استفاده کنید یا از تمیز کنده هایی که به این منظور تهیه شده استفاده کنید.

 • بهتر است در هنگام تمیز کردن لپ تاپ آن را خاموش کنید .

 

از يك سطح صاف و سخت استفاده كنيد. لپ تاپ كامپيوتري بسيار جمع و جور و كوچك است، كه فضاي خالي كمي بين قطعات با يكديگر و با بدنه وجود دارد. بنابراين بيشتر گرماي توليد شده توسط اين تجهيزات بايد از زير و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراين اگر سطح زير لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضاي كافي براي تهويه هواي گرم وجود دارد. بعضي افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب كار كنند ولي با قرار دادن آن بر روي تشك نرم نه تنها همين مسير محدود براي تهويه هواي گرم مسدود مي شود بلكه خاصيت عايقي رختخواب سبب مي شود سطح زيرين لپ تاپ شما به شدت گرم شود كه اين معضل مي تواند صدمه جدي به لپ تاپ يا نوت بوك شما وارد كند.

 •  براي نگهداري لپ تاپ از كيف استفاده كنيد.

استفاده از كيف لپ تاپ بخصوص براي افرادي كه زياد مسافرت مي كنند، حياتي است. اين كيف ها داراي يك لايه بالشتك و يك لايه محافظ است كه از نوت بوك شما در برابر ضربه، خراشيدگي، تكان هاي شديد و لرزش محافظت مي كند. و اگر يك كيف لپ تاپ با كيفيت و ضد آب داشته باشيد در صورتيكه در زير باران گير بيفتيد مشكل نفوذ آب را نخواهيد داشت. و اگر نا خواسته لپ تاپ از دست شما بيفتد احتمال صدمه ديدن يا صدمه جدي ديدن آن بسيار كمتر است. فايده ديگر استفاده از كيف نفوذ كمتر گرد و خاك به داخل آن است بنابراين خنك كاري آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است يك پارچه يا كاور مناسب در كيف لپ تاپ خود داشته باشيد و وقتي كه مي خواهيد لپ تاپ خود را خاموش كرده مدت طولاني  روي ميز رها كنيد، بهتر است روي آن را بپوشانيد تا گرد خاك بداخل آن نفوذ ننمايد.

 • از كولر لپ تاپ استفاده كنيد.

كولر لپ تاپ يك وسيله مسطح است كه داخل آن فن وجود دارد و به تهويه و خنك كاري لپ تاپ كمك مي كند و در زير آن قرار مي گيرد. اين كولر ها تغذيه الكتريكي خود را از پورت USB لپ تاپ تامين مي كنند. كولر لپ تاپ يك وسيله با قيمت مناسب است كه راه حل خوبي براي مشكل اضافه دماي لپ تاپ است. برتري ديگر اين روش فراهم كردن يك سطح صاف و سخت است بنابراين مي توانيد لپ تاپ گرانقيمت خود را در رختخواب هم بدون نگراني استفاده كنيد.

 • اگر لپ تاپ خود را استفاده نمي كنيد آن را خاموش كنيد.

بر خلاف كامپيوتر هاي روميزي لپ تاپ ها به گونه اي طراحي نشده اند تا يك كامپيوتر دائم كار باشند. كامپيوتر شخصي شما مي تواند چند هفته به طور مداوم كار كند تا مثلاً فايل هاي ويديويي مورد نظر شما را از اينترنت دانلود كند. ولي لپ تاپ چنين كامپيوتري نيست. بنابراين بهتر است هر گاه از آن استفاده نمي كنيد، خاموشش كنيد. پيشنهادي كه براي جلوگيري از روشن ماندن زياده از حد لپ تاپ مي تواند مفيد واقع شود استفاده از تنظيمات Power Option در كنترل پنل ويندوز است. اين قابليت براي مديريت مصرف انرژي مورد استفاده قرار مي گيرد و شما مي توانيد از آن براي خاموش كردن ابتدا هارد ديسك و سپس خود لپ تاپ استفاده كنيد.

 • 5- با لپ تاپ نخوريد و نياشاميد.

خوردن و آشاميدن در اطراف لپ تاپ را غدقن كنيد. يا آنرا سر ميز غذا نگذاريد. تكه هاي غذا مي تواند از ميان كليد هاي صفحه كليد به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ كند. و يك لپ تاپ كثيف كه تكه هاي غذا به داخل آن نفوذ كرده است محل مناسبي براي لانه كردن حشرات است. و اگر نوشيدني شما  روي لپ تاپ بريزد به احتمال زياد صدمه جدي خواهد ديد. زيرا مايعات سبب بروز اتصالي در مادربرد، هارد ديسك، پرسسور و… مي شود. به اين ترتيب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمي به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهيد كرد. كه در اكثر مواقع هزينه تعمير آن از خريد يك لپ تاپ نو گرانتر تمام مي شود.
معرفی شهرزابل

شهرستان زابل با مساحت ۱۵۱۹۷ کیلومترمربع در ضلع شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان (زاهدان) ۲۰۷ کیلومتر است.
این شهرستان در حدود ۳۰ کیلومتر تا مرز ایران و افغانستان فاصله دارد.

جمعیت این شهر بیش از 150/000هزار نفر میباشد.

زبان و مذهب
اکثریت مردم شهر زابل به فارسی با لهجه زابلی تکلم می‌کنند و سایر لهجه‌های سیستان و بلوچستان نظیر بلوچی نیز رایج است. ساکنین این شهر را مسلمانان شیعه و سنی تشکیل می‌دهند. که اکثریت قریب به اتفاق آن اهل تشیع میباشند.


شهرستان زابل یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران است. مرکز این شهرستان شهر زابل است. از این منطقه در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان نیز یاد شده و رستم قهرمان شاهنامه زاده این سرزمین است. دریاچه هامون که بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین در ایران است، در این شهرستان واقع شده است.
پیشینه تاریخی
شهرستان زابل در قدیم سیستان (سکستان، سجستان) و نیمروز نامیده می‌شد. محلی که امروز زابل نامیده می‌شود در گذشته زمینهایی با تپه‌هایی از ماسه‌های روان و رسوبات دریایی بوده که قسمتی ازآن در مسیر رودخانه هیرمند قرار داشته است. با کم شدن آب رودخانه بر وسعت خشکی‌های اطراف آن افزوده شد و با اتصال این منطقه به روستای حسین آباد، آبادی بزرگی تشکیل گردیده است. بعدها تأسیس پادگان نظامی بر اهمیت آن افزوده است. در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی بر طبق مصوبه هیات وزیران، آن آبادی را زابل نامیدند و در سال ۱۳۱۶ شمسی به مرکز سیستان تبدیل شد. زابل امروزی شهری نسبتاً توسعه یافته و مجهز به انواع خدمات مورد نیاز جامعه شهری است.
کشاورزی و منابع طبیعی و دامپروری
اکثریت مردم این شهر از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند. در سال زراعی ۸۳-۱۳۸۲ سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان زابل بالغ بر ۲۵۸۶۱ هکتار شامل می‌شد که ۱/۱۶ درصد از سطح زیر کشت استان سیستان و بلوچستان را تشکیل می‌دهد. از این مقدار ۵۶/۱ درصد به کشت باغات و ۱/۱۶ درصد به زراعت‌های سالانه اختصاص دارد. محصولات عمده زراعی این شهرستان غلات، محصولات جالیزی و نباتات علوفه‌ای است. طی همان سال، ۱۱۸ واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده، همچنین میزان تولید شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی به ترتیب ۳۷، ۱/۷، ۳ و ۱۰۸ هزار تن بوده است.
اماکن سیاحتی تاریخی و مراکز توریستی با ذکر جاذبه‌های گردشگری
 • شهر سوخته
 • کوه خواجه
 • قلعه سام
 • دهانه غلامان
 • چاه نیمه
 • قلعه سه‌کوه
 • قلعه رستم
 • قلعه رمرود
 • آتشکده کرکوه
 • قلعه خان ملک
 • تپه کنیز
 • تخت شاه
 • بی بی دوست
 • آتشکده کهک
 • میل قاسم آباد
 • میل نادری
 • زاهدان کهنه
 • برج افغان
 • چاه نیمه
 • تالاب هامون
 • آسیابهای بادی
 • قلعه کندر
صنایع دستی
 • پشتی و گلیم بافی
 • قالی بافی
 • توتن سازی
 • تولید ابزارآلات موسیقی
 • سوزن دوزی
 • کلوچه و نان محلی
 • کلمبه
 • برَک
 برگرفته ازسایت شهرداری زابل


نوشته شده در تاريخ شنبه 29 تیر1392 توسط پرویزالف


انواع باتري و نحوه نگهداري از آنها

انواع باتریها:
دو نوع از رایج ترین انواع باتری اتومبیل عبارتند از : باتریهایی که به مراقبت کم (LM =Low Maintanace) نیاز دارند یا غیر سیلد و باتریهای بدون نیاز به مراقبت (FM =Free Maintanace) یا سیلد.
باتریهای با مراقبت کمتر (LM) دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی یا هیبرید) می باشند. در حالیکه باتریهای بدون نیاز به مراقبت دارای (MF) صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند. 
باتری های بدون نیاز به مراقبت (MF) به مراقبت های پیشگیرانه کمتری نیازمندند، دارای عمری طولانی تر، شارژ سریعتر، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد (over charge)، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهدارى کالای (Shelf Life) طولانی تر هستند اما در برابر عیوب ناشی از دشارژ عمیق (Deep Discharge) به دلیل افزایش ریزش مواد فعال صفحات، سریعتر از کار می افتند. 
در آب و هوای گرم پیشنهاد می شود که باتری غیر سیلد خریداری شود. به دلیل این که در یک باتری سیلد هنگامی که به آب نیاز است، نمی توان آب اضافه کرد و نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت. 
برخی سازندگان، نوع سوم باتری را به نام dual تولید کرده اند که از یک باتری استاندارد با سل های پشتیبان که در مواقع ضروری قابل سوئیچ کردن است، تشکیل شده است. پیشنهاد می شود با هزینه مشابه بهتر است که دو باتری را خریداری کنید و سپس آنهارا از هم جدا کنید. در آینده این انتظار می رود که باتریهای گرانتر دارای دریچه های تنظیم کننده (valve regulated) (سلول های ژلی و جاذب های پشم شیشه ای) به کار برده شود. به دلیل این که کارخانه های تولید کننده اتومبیل خواهان افزایش مدت زمان وارانتی خود می باشند و همچنین مکان باتری ها را از زیر کاپوت اتومبیل (به دلیل محافظت از گرمای زیاد) به محل دیگری تغییر دهند. 
برخی تولید کنندگان باتری هایی با استحکام بالا در مقابل لرزش زیاد یا باتری های از نوع RV را طراحی کرده اند تا اثرات لرزش طبیعی را کاهش دهند. اما برای لرزش های بیش از اندازه بهتر این است که از باتریهای تجاری (Commercial battery) و مخصوص استفاده کنیم. 
باتریهای اتومبیل به منظور ایجاد جریان استارت اولیه با آمپر بالا (high initial cranking amp) (معمولاً برای 5 تا 15 ثانیه) برای روشن کردن موتور به صورتی خاص طراحی شده اند. در حالی که باتریهای با سیکل زیاد (deep cycle) یا باتری شناورهای دریایی (marine) برای دشارژ طولانی مدت با آمپراژ کم طراحی شده اند. باتری ״dual marine ״ یک باتری با خصوصیات مابین باتری اتومبیل و باتری با سیکل زیاد است. به هر حال باتری اتومبیل بهترین کاربرد را در اتومبیل دارا می باشد. برای RV ها، یک باتری اتومبیل جهت روشن کردن موتور ویک باتری با سیکل زیاد جهت ایجاد توان لازم برای وسایل جانبی به کار برده می شود. باتری ها به یک دیود ایزوله کننده متصل شده اند و هر دو به صورت اتوماتیک به وسیله سیستم شارژ RV زمانی که موتور کار می کند شارژ می شوند.


علل خرابی باطری:
یک باتری با کیفیت خوب در صورت نگهداری مناسب حدود 1.5 سال می تواند کار کند. هدف اولیه استفاده از باتری استارت زدن، تثبیت انرژی و تهیه نیروی کافی برای جرقه زدن، روشنایی و دیگر مصرف کننده هایی است به مقدار انرژی بیشتر از ظرفیت سیستم شارژ نیازمندند . برای مثال در موقعی که موتور کار  نمی کند. در مرحله بعد باتری اتومبیل توان الکتریکی سیستم را در موقعی که سیستم شارژ فعال نیست، فراهم می کند. 
سن یک باتری به ریزش مواد فعال صفحات آن در اثر انقباض و انبساط این صفحات که در طول فرآیند شارژ و دشارژ اتفاق می افتد بستگی دارد. دشارژ عمیق، گرما و لرزش مراحل تخریب آن را تسریع می کنند و عاقبت رسوب تشکیل می شود و سبب اتصال کوتاه می شود. علت اصلی دیگری که باعث تخریب باتری ها می شود سولفاته شدن آنهاست. هنگامی که باتری ها به صورت دشارژ انبار شوند یا برای بیشتر از 6 ماه انبار شوند. سولفات سرب صفحات را سخت و چگال می کند و توانایی شارژ شدن باتری کاهش می یابد و یا به طور کلی از بین می رود و مواد فعال صفحات، دیگر قابلیت تحمل جریان دشارژ را ندارند و باتری از کار خواهد افتاد. 
تحقیقات اخیر نشان داده در یک هوای گرم (بدترین محیط برای کار باتری) میانگین طول عمر یک باتری اتومبیل با کیفیت خوب به نصف كاهش می یابد. استارت زدن بیجا (Slow Cranking ) خصوصاً در هوای سرد مشخصه خوبی است که نشان می دهد باتری در حال خراب شدن است و این باتری باید تست شود. دشارژ عمیق باتریها معمولاً در زمان های نامناسب اتفاق می افتد، برای مثال بعد از روشن کردن خودرو توسط اتصال باتری به باتری (Jump start). متاسفانه اغلب فروشنده های باتری، چگونگی تست درست یا شارژ باتری را نمی دانند.


نگهداری پیشگیرانه باتری:
بررسی سطح الکترولیت، محکم بودن سر باتریها، تمییز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام همه برای نگهداری های پیشگیرانه یک باتری لازم می باشد. تناوب اجرای اقدامات پیشگیرانه بستگی به نوع باتری و شرایط آب و هوایی دارد اما باید حداقل یک بار قبل از شروع سرما و ماهی یک بار در گرما این مراقبت دوره ای انجام شود. اگر سطح الکترولیت در باتری های غیر سیلد پائین است، تا سطح مشخص شده توسط سازنده باتری (2 میلیمتر بالاتر از سطح صفحات) باتری را از آب مقطر پر کنید. توجه داشته باشید که بیش از اندازه خصوصاً در گرما آن را از آب پر نکنید.


چگونگی تست کردن یک باتری:
چهار گام برای تست یک باتری اتومبیل وجود دارد : بازرسی، برطرف کردن شارژ سطحی، تست وضعیت شارژ (SOC) و تست بار (Load test ). برای تست یک باتری یا عیب یابی سیستم شارژ یا سیستم الکتریکی، به یک ولتمتر دیجیتال با دقت 0.5% یا بالاتر نیاز است. برای یک باتری غیر سیلد به یک هیدرومتر تصحیح کننده دما (temperature compensating) نیز نیاز می باشد.
1.    بازرسی
بازرسی چشمی را جهت بررسی آسیبهای ظاهری از قبیل شل شدن تسمه دینام، کاهش الکترولیت، خوردگی کابلها یا سر باتریها، شل شدن بست های نگهدارنده باتری یا کابل های سر باتریها یا شکستگی جعبه انجام دهید.
2.    برطرف کردن شارژ سطحی
اگر باتری تازه شارژ شده یا اتوموبیل در حال کار کردن بوده است، شارژ سطحی باتری را به یکی از روشهای زیر برطرف نمایید: - اجازه دهید باتری 2 الی 3 ساعت کار نکند - چراغهای جلوی اتوموبیل را به مدت 5 دقیقه با نور بالا روشن کنید و سپس در حدود 5 دقیقه صبر کنید. - با یک تست کننده بار باتری، یک بار با مقدار نصف جریان CCA باتری به مدت 15 ثانیه اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید. 
3.    تست وضعیت شارژ
برای باتری های غیر سیلد (non sealed)، دانسیته اسید هر خانه باتری را توسط هیدرومتر و ولتاژ ترمینال باتری را توسط ولت متر دیجیتال، در صورتی که موتور خاموش است بررسی کنید. در مورد باتریهای سیلد، اندازه گیری ولتاژ باتری در صورتی که موتور خاموش است توسط ولت متر دقیق دیجیتالی بهترین راه برای تشخیص وضعیت شارژ است. 
برخی باتریها دارای یک هیدرومتر سرخود یا چشمی هستند که فقط وضعیت شارژ را در یک خانه از شش خانه (cell) اندازه گیری می کنند. اگر نشانگر (indicator) باتری بی رنگ یا زرد کمرنگ باشد، سطح الکترولیت باتری پائین بوده و باید قبل از استفاده از آن به اندازه کافی پر شود و در صورتی که باتری از نوع سیلد است، باتری باید تعویض گردد. هیدرومتر سرخود یا همان چشمی (magic eye) دریچه شفاف و قابل مشاهده است که امروزه بر روی اغلب باتریهای سیلد نصب می گردد و توسط آن می توان وضعیت باتری را با توجه به تغییر رنگ مشاهده شده در آن پیش بینی کرد. اگر وضعیت شارژ کمتر از 75% باشد و مقدار دانسیته اسید یا مقدار ولتاژ یا هیدرومتر سرخود وضعیت بدی را نشان بدهد( سیاه رنگ شدن نشانگر) این نتیجه به دست می آید که باتری قبل از استفاده نیاز به شارژ مجدد دارد. 
اگر حداقل یکی از شرایط زیر برای باتری پیش آمد باتری را تعویض کنید. اگر بین کمترین و بیشترین مقدار قرائت شده چگالی ویژه سل های باتری، 0.05 یا بیشتر اختلاف وجود دارد نشان دهنده این مطلب است که یک سل ضعیف یا خراب در باتری موجود می باشد. اگر باتری حداقل به مقدار 75% از مقدار شارژ کامل خود شارژ نمی شود یا اگر هیدرومتر سرخود هنوز وضعیت خوب را نشان نمی دهد( معمولا سبز، که نشاندهنده 65% وضعیت شارژ کامل می باشد). اگر ولت متر دیجیتال 0 ولت را نشان می دهد یک خانه قطع شده (open cell) وجود دارد. اگر ولت متر دیجیتال 10.45 تا 10.65 ولت را نشان می دهد یک خانه اتصال کوتاه شده (shorted cell) وجود دارد. اتصال کوتاه توسط اتصال صفحات به یکدیگر یا ته نشین شدن مواد سازنده یا ایجاد اتصالات درختی بین صفحات (treeing) ایجاد می شود.
4.    تست بار (Load test)
اگر وضعیت شارژ باتری 75% یا بیشتر از این مقدار است یا وضعیت خوب (good) در هیدرومتر سرخود نشان داده می شود، تست بار باتری را با یکی از روش های زیر انجام دهید: 
چراغ جلو ماشین را در وضعیت نور بالا به مدت 5 دقیقه قرار دهید. جرقه زن (ignition ) را غیر فعال کنید (وایر دلکو را جدا کنید یا وایر شمع را جدا کنید) و موتور را با استارت زدن به مدت 15 ثانیه بچرخانید. 
با یک تست کننده بار باتری، باری به اندازه نصف مقدار CCA ( جریان استارت در هوای سرد) باتری به مدت 15 ثانیه اعمال کنید. 
با یک تست کننده بار باتری، باری به اندازه نصف مقدار OEM ( جریان استارت در هوای سرد اعلام شده توسط سازنده خودرو) به مدت 15 ثانیه اعمال کنید. 
در طول تست بار، ولتاژ یک باتری سالم دارای الکترولیت نباید کمتر از 7/9 ولت در دمای 7/26 درجه سانتیگراد باشد. اگر دمای الکترولیت بیشتر از 7/26 درجه سانتیگراد است، به ازای هر 5.5 درجه بیشتر از 7/26 درجه سانتیگراد تا موقعیکه دما به 37.7 درجه سانتیگراد برسد، 0.1 ولت به ولتاژ اضافه کنید و اگر کمتر از 7/26 درجه سانتیگراد است به ازای هر 5.5 درجه کاهش دما تا زمانی که به 4.4 درجه سانتیگراد برسید، 0.1 ولت از آن مقدار کم کنید. بعد از این که بار تخلیه شد، 5 دقیقه صبر کنید و میزان شارژ باتری باید به 50% وضعیت شارژ کامل خود یا بالاتر باز گردد. 
اگر باتری کمتر از مینیمم ولتاژ تست خود را نشان دهد باتری شارژ خود را باز نگردانده و توانایی روشن کردن موتور را ندارد و باید آن را تعویض کرد. 
اگر باتری این تست را درست جواب دهد باید آن را مجدداً شارژ نمائید تا باتری با ماکزیمم عملکرد، کار کند

چگونگی بررسی سالم بودن سیستم شارژ:
سیستم شارژ اتومبیل شامل یک دینام (یا ژنراتور DC)، یک رگولاتور ولتاژ (آفتامات)، باتری و لامپ هشدار یا آمپر دینام می باشد. زمانی که موتور در حال حرکت است، هدف آن مهیا کردن توان برای بار الکتریکی اتومبیل ( برای مثال جرقه زنی، روشنایی، لوازم الکتریکی و ...) و شارژ باتری اتومبیل می باشد. زمانی که سیستم شارژ از کار می افتد، معمولاً یک لامپ هشدار روشن خواهد شد یا آمپر دینام وضعیت خوب (good ) را نشان نمی دهد. 
رایج ترین عوامل خوب کار نکردن سیستم شارژ، لق شدن، فرسوده شدن یا پاره شدن تسمه دینام می باشد. بنابراین ابتدا باید تسمه دینام را چک کرد. اگر تسمه دینام سالم است با استفاده از یک باتری سالم دور موتور را برای مدت دو دقیقه به 2000RPM یا بیشتر (با در نظر گرفتن دمای محیط و بار) برسانید. 
ولتاژ باتری باید بین 13 تا 15.1 ولت افزایش یابد. در اکثر خودروها در یک روز گرم مقدار ولتاژ بین 14 تا 14.5 ولت اندازه گیری خواهد شد. اغلب رگولاتورهای ولتاژ یا آفتامات ها، دارای جبران کننده دما (temperature compensated) برای شارژ درست باتری تحت شرایط مختلف محیطی هستند. هنگامی که دمای محیط کاهش می یابد، ولتاژ شارژ جهت غلبه بر مقاومت بالای باتری افزایش می یابد. بلعکس، وقتی که دمای محیط افزایش می یابد، ولتاژ شارژ کاهش می یابد. سایر مواردی که بر ولتاژ شارژ اثر گذارند عبارتند از شرایط باتری، وضعیت شارژ، بار الکتریکی، سطح و خلوص الکترولیت. اگر ولتاژ بین دو قطب کمتر از 13 ولت و تست باتری بعد از شارژ مجدد خوب باشد یا اگر هنوز شارژ نگهداشتن آن با مشکل مواجه است ولتاژ و جریان خروجی سیستم شارژ و بار پارازیتیک اتومبیل با قطع بودن کلید (key off) را تست کنید. 
یک دینام با تسمه شل یا دیود خراب جریان خروجی دینام را کاهش خواهد داد. اگر ولتاژ خروجی بیش از 1/15 ولت در دمای محیطی بالاتر از دمای انجماد است، سطح الکترولیت باتری پائین است یا بوی تخم مرغ فاسد شده در اطراف باتری به مشام می رسد، بنابراین احتمالاً باتری دچار شارژ بیش از حد (over charge) شده است و سیستم شارژ باید تست شود.


روش استارت زدن با اتصال باتری خودرو به باتری کمکی (jump start):
در هوای سرد، یک کابل تقویت کننده مناسب با کیفیت خوب با شماره سیم 4 تا 6 لازم است تا جریان کافی را به منظور روشن کردن موتور یک اتومبیل از کار افتاده، فراهم کند. هر چه شماره سیم کوچکتر باشد، یعنی قطر سیم بزرگتر باشد، بهتر است. موتور برخی از اتومبیل ها در مدت استارت باتری به باتری باید روشن باشد. به هر صورت استارت زدن اتومبیل خراب توسط باتری سالم اتومبیل دیگر با موتور روشن می تواند از بوجود آمدن دو خودروی خراب جلوگیری کند. اجازه ندهید که گیره های کابل تقویت کننده (booster cable) با یک دیگر تماس پیدا کنند و یا گیره مثبت با بدنه خودرو یا بدنه موتور تماس یابد.
1.    اگر دمای هوا، کمتر از دمای منجمد شدن است، بررسی کنید که الکترولیت در باتری معیوب منجمد نشده باشد. اگر الکترولیت منجمد شده، اجازه دهید که پیش از کارکردن یخ آن ذوب شود. یک باتری دشارژ شده که ولتاژ آن به اندازه 12 ولت یا کمتر یا دانسیته آن 14/1 یا کمتر است، تقریباٌ در دمای C۫ -15یخ خواهد زد.
2.    بدون لمس اتومبیل، همه لوازم غیر لازم و چراغهای هر دو ماشین را خاموش کنید. مطمئن شوید که تهویه کافی وجود دارد و از عینک ایمنی استفاده کنید.
3.    ماشینی که باتری سالم دارد را روشن کنید و اجازه دهید که حداقل برای 2 تا 3 دقیقه با سرعت زیاد در حالت خلاص کار کند تا قبل از شروع کار باتری خود را شارژ کند.
4.    گیره کابل کمکی مثبت (معمولا قرمز) را به ترمینال مثبت روی باتری خراب وصل کنید. گیره انتهای دیگر کابل تقویت کننده مثبت را به ترمینال مثبت باتری سالم اتصال دهید.
5.    گیره کابل کمکی منفی (معمولا سیاه) را به ترمینال منفی بر روی باتری سالم وصل کنید و سر دیگر گیره کابل متصل کننده منفی را به مکانی تمیز و بدون رنگ بر روی بدنه موتور یا بدنه اتومبیل که باتری آن از کار افتاده و دور از باتری اتصال دهید.
6.    اجازه دهید اتومبیل سالم با دور موتور بالا برای 5 دقیقه یا بیشتر جهت فرصت دادن به باتری معیوب برای شارژ شدن و گرم شدن الکترولیت آن، در حالت خلاص کار کند.
7.    اتومبیل از کار افتاده را روشن کنید و اجازه دهید که با دور موتور بالا در در حالت خلاص کار کند. اگر اتومبیل بار اول استارت نخورد، اتصالات را مجدداً چک کنید، چند دقیقه صبر کنید و مجدداً سعی کنید.
8.    کابل های کمکی را به صورت عکس آن چه در بالا گفته شده قطع نمائید و ابتدا گیره منفی را از روی بدنه ماشین یا بدنه موتور اتومبیلی که قبلاً کار نمی کرد به منظور کم کردن احتمال انفجار جدا کنید. 
9.    جهت پی بردن به علت دشارژ عمیق و آسیب های احتمالی باتری، در نخستین فرصتی که بدست آوردید باتری از کار افتاده را کاملا شارژ و تست کنیدتازگی باتری (Freshness):
گاهی اوقات تشخیص نو بودن یک باتری دشوار است. هزگز باتری که بیش از 6 ماه از عمر آن گذشته است را خریداری نکنید. به این دلیل که عمل سولفاته شدن در آن آغاز شده است. سولفاته شدن هنگامی اتفاق        می افتد که سولفات سرب نتواند به مواد شارژ شده تبدیل گردد و این اتفاق زمانی رخ می دهد که باتری های دشارژ شده برای مدتی طولانی در همین حالت باقی بمانند یا مقدار زیادی آب از دست داده باشند. معمولاً تاریخ تولید بر روی جعبه حک شده است. این تاریخ معمولاً ترکیبی از حروف و شماره ها می باشد. ماهها با حروف نشان داده می شوند.


چگونگی نصب باتری:
وزن یک باتری خودرو بین 10 تا 20 کیلو گرم است و اولین سوالی که پیش می آید چگونگی نصب آن است. دومین سوال این که با باتریهای فرسوده اگر قابلیت معاوضه نداشته باشند چه کنیم؟
1.    به منظور کم کردن مشکلات ناشی از نشت اسید و یا خوردگی، ترمینال های باتری و جعبه و سینی باتریهای کهنه و قدیمی را با آب شست و شو داده و تمیز کنید. خوردگی زیاد را با مخلوط کردن جوش شیرین و آب می توان خنثی کرد. همچنین کابل ها را به منظور جلوگیری از اشتباه در هنگام متصل کردن دوباره آنها به جای اولیه شان علامتگذاری کنید.
2.    ابتدا کابل منفی را جدا کنید. زیرا باعث می شود که امکان اتصال کوتاه باتری را در هنگام جابجائی کابل کاهش دهد. سپس کابل مثبت را جدا کنید و سپس اتصالات پایانه، نگهدارنده را جدا کنید. اگر اتصالات نگه دارنده یا پایه نگه دارنده خراب و خورده شده است آن را عوض کنید. باتری های کهنه و خراب را از طریق معاوضه کردن آن با یک باتری جدید و یا با تحویل دادن آن به یک مرکز بازیافت از خود دور کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که یک باتری شامل مقدار زیادی سرب زیان آور و اسید می باشد.
3.    بعد از جابجایی باتری قدیمی مطمئن شوید که سینی باتری و کابل های ترمینال یا اتصال دهنده ها تمیز هستند. با یک برس سیمی سطح داخل سر باتریها و قطب های باتری را تمیز کنید. اگر قطب ها، کابل ها یا پایه های نگهدارنده شدیداً خورده شده اند، آنها را عوض کنید. ترمینال ها یا کابل های خراب توانایی استارت زدن را کاهش می دهند.
4.    ترمینال و گیره های ترمینال را با لایه ای از گریس (با دمای بالا) یا وازلین جهت جلوگیری از خوردگی بپوشانید.
5.    باتری جدید را به نحوی جایگزین کنید که کابل منفی به قطب منفی براحتی بتواند متصل شود. اتصال برعکس قطب های باتری سبب خسارت و صدمه زدن به سیستم برق اتومبیل می شود و نیز ممکن است سبب منفجر شدن باتری بشود.
6.    بعد از محکم کردن بست باتری، ابتدا کابل مثبت و سپس کابل منفی را وصل کنید.
7.    قبل از روشن کردن موتور سطح الکترولیت و سطح شارژ را بررسی کنید و در صورت نیاز به مقدار لازم آن را از آب مقطر پر کرده و به مقدار لازم نیز آن را شارژ کنید. جهت جلوگیری از بهم خوردن حافظه کامپیوتر، کدها، تنظیمات رادیو باید باتری دومی رابه صورت موازی پیش از جدا کردن باتری کهنه به آن متصل کنید. فندک اتومبیل ساده ترین راه برای موازی کردن یک باتری کمکی با مدار برق اتومبیل می باشد.
چگونگی شارژ مجدد باتریها:
علاوه بر رعایت موارد ایمنی کلی، رعایت این موارد نیز لازم می باشد:
1.    هرگز در صورتی که موتور روشن است اتصال کابل باتری را قطع نکنید، به دلیل اینکه باتری مثل یک فیلتر برای سیستم الکتریکی عمل می کند. الکتریسیته فیلتر نشده (pulsating DC) می تواند خسارات غیر قابل جبرانی را به وسایل الکتریکی گرانقیمت همچون کامپیوتر، رادیو، سیستم شارژ و ... وارد نماید.
2.    سطح الکترولیت را بررسی کنید و قبل از شارژ از عدم یخ زدگی آن اطمینان حاصل کنید.
3.    هرگز، در صورتی که الکترولیت بالای صفحات را پوشانده به آن آب اضافه نکنید به دلیل این که امکان دارد در طی فرایند شارژ، الکترولیت گرم شده و منبسط شود و فوران کند. بعد از این که شارژ کامل شد مجدداً سطح الکترولیت را بررسی کنید.
4.    قبل از عمل شارژ درپوشهای باتری را باز کنید، در مناطقی که تهویه مناسب دارند عمل شارژ را انجام دهید و عینک محافظت کننده چشم بزنید. سیگار نکشید، جرقه یا شعله ایجاد نکنید زیرا هنگامی که باتری شارژ می شود گازهای مشتعل شونده ای از آن خارج می شود.
5.    اگر باتری از نوع سیلد است، آن را با جریانی بیش از 25 آمپر شارژ نکنید.
6.    به دستورات تولید کننده شارژر جهت اتصال و جدا کردن کابل ها و عملیات شارژ توجه کرده و آنها را اجرا کنید تا امکان آتش سوزی کاهش یابد. معمولاً باید قبل از اتصال یا جدا کردن کابل ها به باتری دستگاه شارژ را خاموش کرد.
7.    اگر باتری گرم شده یا شدیداً از آن گاز خارج می شود یا الکترولیت از آن فوران می کند، شارژر را موقتاً خاموش کنید یا میزان جریان شارژ را کاهش دهید.
8.    مطمئن باشید که در شارژ اتومبیل با یک شارژر خارجی با ولتاژ بالا خسارتی به سیستم الکتریکی نخواهد رسید. حتی اگر احتمال کمی هم وجود دارد، کابل منفی باتری را قبل از اتصال شارژر به باتری از آن قطع کنید. معمولاً هنگامی که اتومبیل با یک باتری کمکی استارت شد، باتری شروع به شارژ شدن می کند. اما هرگز ممکن نیست بتواند باتری را کاملاً شارژ کند! مدت زمانی که طول می کشد تا یک باتری به طور کامل شارژ شود به مقدار دشارژ آن، مقدار اضافی جریان که به باتری برگردانده می شود، مدت زمانی که موتور کار کرده، RPM و دما بستگی دارد. آلترناتور توسط تولید کننده اتومبیل برای تحمل بیشترین مقدار بار جانبی و نگهداری از باتری در اتومبیل (نه شارژ مجدد یک باتری کاملاً تخلیه شده)، به کار برده شده است. 
مثلاً، اگر 300 آمپر در مدت 10 ثانیه برای روشن کردن یک اتومبیل، که شارژ باتری آن کامل است نیاز باشد، تقریباٌ مدت 5/2 دقیقه برای شارژ سیستم جهت جایگزینی توان با اعمال جریان 25 آمپر یا مدت 6 دقیقه با اعمال جریان 10 آمپر یا مدت 1 ساعت با اعمال جریان یک آمپر لازم است. کاربرد چنین مثالی برای یک باتری دشارژ شده دارای RC ، 120 دقیقه ، تقریباً 86 برابر طولاتی تر از شارژ آن یا 5/3 ساعت در 25 آمپر، 7/8 ساعت در 10 آمپر یا 4/86 ساعت در یک آمپر طول می کشد. 
اگر در اتومبیل چراغ اضافی، آمپلیفایر،دزدگیر، تلفن های سلولی یا دیگر لوازم و توقف و حرکت پشت سر هم وجود داشته باشد، امکان ندارد که دینام بتواند جریانی به اندازه کافی جهت نگهداشتن شارژ کامل باتری تولید کند و بنابراین نیاز به افزایش ظرفیت سیستم شارژ می باشد. باید جمع بار کلیه چراغ ها، فن ها و لوازمی که در اتومبیل به کار می رود کمتر از 75% ماکزیمم جریان خروجی سیستم شارژ باشد، که حداقل 25% برای شارژ باتری موجود باشد. یک روش بهتر برای شارژ باتریها استفاده از یک شارژر جریان ثابت خارجی است که برای فرستادن ماکزیمم 12% مقدار RC باتری تنظیم شده است و وضعیت شارژ را کنترل می کند. 
برای باتری های کاملاً دشارژ شده، جدول زیر به وسیله BCI منتشر شده و مقادیر شارژ پیشنهادی باتری و زمان شارژ آورده شده است:


شارژ سریع    شارژ آرام    مقدار ظرفیت ذخیره شده RC
2/5 ساعت با 20 آمپر    15 ساعت با 3 آمپر    80 دقيقه يا كمتر
3/75 ساعت با 20 آمپر    21 ساعت با 4 آمپر    80 تا 125 دقيقه
5 ساعت با 20 آمپر    22 ساعت با 5 آمپر    125 تا 170 دقيقه
7/5 ساعت با 20 آمپر    23 ساعت با 6 آمپر    170 تا 250 دقيقه
6 ساعت با 40 آمپر    24 ساعت با 10 آمپر    بالاتر از 250 دقيقه

9.    
بهترين روش شارژ‍، شارژ‍ آرام است كه توسط يك ولتا‍‍ژ ثابت خارجی (یا شارژري با جريان كم) تامين شود زیرا الكتروليت زمان بيشتري جهت نفوذ به صفحات پيدا مي كند. برای جلوگیری از آسیب دیدن یک باتری کاملاً دشارژ، جریان اعمالی باید کمتر از 1% مقدار CCA در طول اولین 30 دقیقه باشد. 
با یک شارژر با جریان کم می توان یک جریان شدید ماکزیمم 30 آمپری، در مدت زمان کوتاه ماکزیمم 30 دقیقه ای به باتریهای غیر سیلد اعمال کرد و سپس آن را به صورت نزولی تنظیم کرد تا اینکه وضعیت شارژ به 100% برسد. يك شارژر اتوماتيك باتري با ولتاژ ثابت، یک منبع تغذیه 15 ولتی تثبیت شده است که در مقدار 14.4 ولت و دمای26.7 درجه سلسيوس تنظیم شده است. اگر دماي محيط 0 درجه سلسيوس بود، ولتاژ شارژ را به مقدار 3/15 ولت برسانيد و اگر يك باتري بدون مراقبت و نگهداري را شارژ مي كنيد مقدار 0.2 ولت به آن اضافه كنيد] و اگر با يك شارژر نامطلوب اقدام به شارژ كنيد اين احتمال وجود دارد كه بيش از اندازه باتري را شارژ كند (over charge) و سبب به جوش رسيدن الكتروليت شود. 
از شارژهای سریع با جریان سريع با جریان شدید براي شارژ باتريهای سولفاته یا شدیداً دشارژ شده استفاده نکنید. در اين شرايط يك جريان ثابت در حدود 1 تا 2 آمپر مدت 60 تا 120 ساعت لازم است. الكتروليت هرگز نبايد در هنگام شارژ به جوش بيفتد به دليل اين كه جريان زياد، تنها گرما و گازهاي مشتعل شونده ايجاد مي كند.


شناسايي بار مزاحم (parasitic load):
بار پارازیتی، بار اضافی است كه توسط وسايل الكتريكي مانند ساعت، كامپيوتر، سیستم دزدگیرو ... ايجاد  می شود و در هنگامي كه موتور خاموش است، عمل می کند. بارهاي پارازيتيك نوعاً 20 تا 120 ميلي آمپر جريان می کشند. جهت تست بارهاي پارازيتيك، يك آمپرمتر را به صورت سری با ترمينال منفي يا مثبت باتري و كابل آن در حالی كه موتور خاموش است، اتصال دهيد. 
اگر بار پارازيتيك به طور ناگهاني باتري را دشارژ كرد، تا زماني كه مشكل سيستم الكتريكي را تشخيص نداده ايد، فیوزها را یکی یکی بیرون آوردید تا المان الکتریکی متخلف مشخص گردد. روشن گذاشتن چراغ هاي جلو اتومبيل، يك باتري دارای شارژ كامل (با مقدارRC، 90 دقيقه ) را در مدتي بين 4 تا 6 ساعت بطور کامل دشارژ خواهد کرد.چگونگي افزايش طول عمر باتري:
1.    بهترين راه جهت افزايش طول عمر باتري مراقبت مستمر از باتري و موتور مي باشد. در آب و هواي سرد براي افزايش عمر باتري، باتري را كاملاً شارژ و موتور را گرم نگاه داريد. در آب و هواي گرم و در طول تابستان، بايد سطح الكتروليت را مرتباً بررسي كرد و آب باتري را به سطح لازم برساند. اين مطلب ناشی از دماي زیاد زیر کاپوت است. استفاده از محافظ گرما در باتري ها رايج تر شده و توليد كنندگان خودرو توسط آن، باتري را از دماي بالای زیر کاپوت محافظت           مي كنند. برخي توليد كنندگان باتري نوعي باتری مخصوص مناطق گرمسیر تولید کرده اند که مقدار الکترولیت در باتری را افزایش داده اند تا خنک سازی بهتر انجام شود و یا از فرمولاسیون خاصی برای صفحه استفاده کرده اند.
2.    آب كاهش يافته را اضافه كنيد. هرگز اسيد يا آب آلوده اضافه نكنيد و بيش از اندازه آن را از آب پر نكنيد.
3.    قبل از روشن كردن اتومبيل كليه تجهیزات جانبی برقي و چراغ های خودرو را خاموش كنيد به دليل اين كه باعث كاهش بار باتري در هنگام استارت و خصوصاً در هواي سرد مي شود.
4.    روشن گذاشتن كليه چراغ ها يا تجهیزات جانبی برقي ديگر خودرو و دشارژ كامل باتري خصوصاً در باتري بدون مراقبت و نگهداري، سبب خراب شدن باتري اتومبيل مي شود. بعد از شارژ كامل باتري براي تعيين خسارات وارده احتمالي باتري را تست كنيد.
5.    بار پارزيتيك را به كمتر از 120 ميلي آمپر كاهش دهيد.
6.    باتري هاي با شارژ كامل را در مكان هاي سرد قرار دهيد و مرتباً هنگامي كه مقدار شارژ آنها به كمتر از 80% شارژ كامل مي رسد يا بعد از 6 ماه (هر كدام زودتر اتفاق افتد) آن ها را شارژ كنيد.
7.    در آب و هواي سرد، افزايش قطر كابل باتري (نمره سیم کوچکتر) به افزايش توان در دسترس باتري براي موتورهاي استارتر کمک مي کند.


مهمترين علل ناتواني ناگهاني باتري:
1.    كاهش الكتروليت (كه عامل 50% از كارافتادگي باتري هاست) به دليل گرماي بيش از اندازه در زیر کاپوت يا شارژ بيش از حد.
2.    دشارژ زياد( روشن گذاشتن چراغ هاي اتومبيل
3.    استعمال بيجا يا كاربرد باتريهاي با سايز نامناسب.
4.    شل شدن تسمه دینام یا بدون شارژ ماندن.
5.    لرزش بيش از اندازه (به دليل لق شدن بست هاي نگهدارنده
6.    استفاده از آب آلوده.
7.    خوردگی.
8.    يخ زدگي.


نکات ایمنی مهم:
باتری هاي سرب اسيدي شامل الکترولیتی از جنس سولفوریک اسید هستند که ماده ای خورنده و سمی است . در هنگام شارژ از خود گازی متصاعد میکند که در صورت وجود جرقه ای در کنار آن منفجر خواهد شد که سبب آسیب رساندن به انسان می شود. 
هنگام کار با باتری نیاز به رعایت مواردی است از جمله : تهویه مطبوع، دور کردن جواهرات از بدن، پوشیدن لباس محافظت کننده بدن و استفاده از عینک ایمنی مخصوص و احتیاط کردن و همچنین رعایت کلیه دستورات تولید کننده باتری در مورد تست باتری، استارت باتری به باتری، نصب و شارژ باتری.

•     جعبه هاي باتري هاي سرب اسيدي جديد بهتر سيلد شده اند، بنابراين نشتي خارجي (External leakage) كه منجر به دشارژ مي گردد براي آنها وجود نخواهد داشت. تغييرات دمايي شديد در باتريهاي بزرگ مي تواند نشتي داخلي يا دشارژ خودبخود را در صورتيكه باتري در يك اتاق كاملاً سرد يا در يك اتاق گرم نگهداري شود يا در يك زير دريايي نصب شده باشد، افزايش دهد.
•    
عواملی وجود دارد كه بر توانايي دینام در شارژ باتري اثر مي گذارد. مهمترين این عوامل عبارتند از: مقدار جرياني كه از دینام به باتري جهت شارژ آن فرستاده مي شود، مدت زمانی كه جریان در دسترس است و دما. عموماً حرکت موتور در حالت خلاص يا حركت و توقف های پشت سر هم درشرایط آب و هواي نامناسب در شب، سبب شارژ باتري نخواهد شد.
•    
با وجود اينكه درپوشهاي تهويه كاهش دهنده جرقه، كمك به كاهش توليد گاز مي كند، شارژ مجدد باتري، گازهاي اكسيژن و هيدروژن توليد مي نمايد. اگر جرقه اي داخل باتري و به اين گازها راه يابد سبب انفجار بزرگي خواهد شد.
•    
باتريها دشارژ خود به خودي يا پديده تراوش الكتروشيميائي داخلي دارند كه سبب دشارژ كامل و سولفاته شدن آن در طول زمان مي شود. در ابتدا براي انبار كردن يك باتري، باید آن را كاملاً شارژ كرد و در مكاني سرد در دمايي بالاتر از دماي انجماد قرارداد و زماني كه به 80 % از وضعيت شارژ كامل خود مي رسد يا هر 6 ماه يك بار (هر كدام زودتر اتفاق افتاد) آنها را شارژ كرد. اگر در يك وسيله نقليه قرار داده شده، كابل منفي آن را قطع كنيد.
•    
در آب و هواي گرم امكان تبخير الكتروليت بدلیل دمای بالای زیر کاپوت وجود دارد. همچنين الكتروليت ممكن است در شارژ با ولتاژ زياد يا جريان زياد مقداري از الكتروليت خود را از دست بدهد.
•    
یک باتری همچون تثبیت کننده ولتاژ یا یک فیلتر برای جریان DC تولید شده توسط دینام عمل می کند. قطع کردن اتصال باتری با موتور در حال حرکت، ممکن است به المانهای الکترونیکی خودرو از قبیل کامپیوتر، رادیو، استریو و سیستم دزدگیر و ... یا سیستم شارژ آسیب خواهد رساند. هرگز این اتصال را قطع نکنید.

سیستم باتری پر کنی

اطول کار سیستم باتری پرکنی

نیازهای برقی اتومبیل های جدید زیاد است و سیستم باتری پرکنی باید بتواند این نیازها را به صورتی اعتمادپذیر برآورده کند. به عبارت ساده تر، سیستم باتری پرکنی اتومبیل باید بتواند، تحت همه شرایط بهره برداری، برق مورد نیاز همه مصرف کننده های نصب شده روی اتومبیل را تامین کند و گذشته از آن باتری را نیز پر نگه دارد.

دو نوع دینام متداول

شکل 1

مهمترین جزء سیستم باتری پر کنی آلترناتور است که از این پس آن را دینام می نامیم. در حقیقت در بیشتر اتومبیل های مدرن، هرگاه سیمکشی مربوط به سیستم باتری پر کنی را نادیده بگیریم، دینام تنها جزء این سیستم است. در شکل 1 دو نوع دینام متداول نشان داده شده است. جریان خروجی دینام باید مستقیم یا DC باشد زیرا فقط با این نوع جریان است که باتری پر می شود و مدارهای الکترونیک کار می کنند. ولتاژ خروجی دینام نیز، صرف نظر از دور موتور و برق مصرفی، باید ثابت بماند.

خلاصه اینکه وقتی موتور کار می کند، سیستم باتری پرکنی باید بتواند:

1-  جریان مورد نیاز بخشی یا همه مصرف کننده ها را تامین کند.

2-  جریان لازم برای پر کردن باتری را تامین کند.

3-  اعتمادپذیر، بیصدا و مقاوم در برابر آلاینده ها باشد.

4-  وقتی موتور با دور آرام کار می کند، باز هم توانایی های یاد شده را داشته باشد.

5-  درهمه وضعیت ها ولتاژ خروجی آن ثابت باشد.

6-  به نگهدار کمی نیاز داشته باشد

7-  نسبت توان به وزن آن مطلوب باشد

8-  شاخصی ربای کسب اطمینان در مورد درست کار کردن آن (مثلا چراغ دینام) وجود داشته باشد.

اصول اساسی

در شکل 2 سیستم باتری پرکنی یک یک اتومبیل به صورت سه بلوک نشان داده شده است؛ این بلوک ها به ترتیب دینام، باتری و مصرف کننده نام دارند. وقتی ولتاژ خروجی دینام از ولتاژ باتری کمتر باشد(یعنی وقتی موتور کار نکند)، جهت جریان از باتری به طرف مصرف کننده هاست. در این حالت دیودهای دینام مانع ورود جریان به دینام می شوند. وقتی خروجی دینام از ولتاژباتری بالاتر باشد، جریان از دینام هم به باتری می رود و هم به سوی مصرف کننده ها.

با توجه به این مثال ساده روشن می شود که وقتی موتور روشن است، ولتاژ خروجی دینام باید همواره از ولتاژ باتری بالاتر باشد. ولتاژ واقعی مورد استفاده به عامل های مختلفی وابسته است که در بخش بعدی مفصلا راجع به آن بحث خواهد شد.

نمودار بلوکی معرف سیستم باتری پرکنی اتومبیل

شکل 2

ولتاژ باتری پرکنی

 معیار اصلی در تنظیم ولتاژ باتری پرکنی، ولتاژ بین قطبهای باتری کاملا پر است. اگر ولتاژ سیستم باتری پرکنی برابر همین مقدار باشد، آنگاه احتمال بیش از حد پر شدن باتری وجود ندارد. در حقیقت این یکی از راه های استاندارد پر کردن باتری با ولتاژ ثابت است. در قسمت باتری این موضوع با تفصیل بیشتری شرح داده شد. در مورد سیستمی با ولتاژ نامی 12 ولت، ولتاژ مورد استفاده برای پر کردن باتری 14 ولت است. در بعضی از خودرو ها از دو باتری 12 ولتی به صورت متوالی استفاده می شود و ولتاژ نامی این مجموعه 24 ولت است. در این حالت ولتاژ قابل قبول برای پرکردن 28 ولت است. این ولتاژ ورودی استاندارد همه مصرف کننده های نصب شده در خودرو است.

نکته های دیگری که باید هنگام تعیین ولتاژ باتری پزکنی در نظر گرفت افت ولتاژ در سیمکشی سیستم باتری پرکنی و دمای کار سیستم باتری پرکنی و باتری است. البته باید اینها را به حداقل رساند، اما نکته مهم آن است که ولتاژ دو سر دینام باید کمی بالاتر از ولتاژ اعمالی به باتری باشد.

مصرف کننده های برق در خودرو

اگر باتری و استارت را کنار بگذاریم بارهای وارد به دینام را به سه دسته جداگانه می توان تقسیم کرد. این بارها عبارت اند از بارهای پیوسته، بارهای ممتد و بارهای منقطع. سیستم باتری پرکنی یک اتومبیل امروزی باید در شرایط بسیار متنوعی جوابگوی این نیاز های برقی باشد. برای آنکه در مورد خروجی مورد تقاضا از دینام اطلاعاتی تقریبی پیدا کنید، برق مصرفی همه وسایل و اجزای برقی را در نظر بگیرید و جمع بزنید.

در شکل 3 روند رشد توان مورد نیاز در طی سال های اخیر، همراه با پیشبینی نحوه افزایش آن در سال های آینده نشان داده شده است. هدف ما در این بخش آشنا کردن خواننده با بعضی از پیامد های احتمالی این تغییرات برای کل سیستم برقی و باتری پرکنی اتومبیل است. بیشتر بارهای منقطع گاهگاه وارد مدار می شوند و گرمکن شیشه عقب یا گرمکن صندلی ها معمولا رله زمنگیر دارند. بنابراین می توان ضریب 0.1 را برای همه بارهای مصرفی منقطع در نظر گرفت و در محاسبات بعدی به کار برد. در این محاسبات فرض می شود که از اتومبیل در شرایط عادی بهره برداری می شود.

روند افزایش توان مورد نیاز در اتومبیل های ساخته شده در سال های اخیر و پیش بینی نحوه رشد آن

شکل 3

  مشکلات سیستم باتری پرکنی و راه حل آنها

سیستم باتری پرکنی اتومبیل باید در شرایط مختلف کارکند. اگر وضعیت بهره برداری قابل انتظار را در نظر بگیریم، تولید توان مطلوب خیلی دشوار است. اولین وضعیت، راه بندان در یک شب سرد بارانی است! در چنین وضعیتی ممکن است موتور مدت زیادی با دور آرام کار کند و تقریبا همه وسایل برقی اتومبیل هم روشن باشند.

وضعیت دوم در اتومبیلی پدید می آید که در یک شب یخبندان در فضای باز پارک شده است. موتور اتومبیل روشن می شود و راننده گرمکن صندلی، گرمکن شیشه عقب و موتور بخاری را روشن می کند و چند دقیقه ای مشغول پاک کردن یخ از روی شیشه های عقب و جلو و بغل می شود و سفری نیم ساعته در خیابان های پر رفت و آمد آغاز می شود. می توان فرض کرد که پس از حدود 15 دقیقه گرمکن صندلی و گرمکن شیشه عقب به صورت خودکار خاموش می شوند.

آزمون ها و شبیه سازی هایی با استفاده از مثال های بالا و نیز بسیاری مثال های دیگر انجام شده است. در پایان وضعیت اول شارژ باتری حدود 35% پایین تر از وضعیت شارژ اولیه آن خواهد بود؛ در وضعیت دوم وضعیت شارژ باتری حدود 10% پایین تر است. این وضعیت ها بدترین حالت های ممکن هستند، اما کاملا ممکن است پیش بیایند. اگر این وضعیت ها به صورت پی در پی تکرار شوند بدون آنکه در این فاصله سفر های دیگری انجام شود، باتری به زودی ضعیف می شود و نمی تواند موتور را روشن کند. حل این مشکل، با توجه به اینکه نیاز به برق تولیدی دینام روز به روز بیشتر می شود، کار دشواری است. با توجه به اینکه حافظه های فرار واحد کنترل موتور و سیستم دزدگیر، وقتی خودرو خاموش و پارک شده است جریان کم ولی قابل اعتنایی می کشند، تضمین پر ماندن باتری دشوارتر می شود.

چندین راه حل برای تضمین تقریبا پر ماندن باتری مطرح شده است. اگر ظرفیت باتری افزایش یابد می تواند نواسانات مصرفی برق و تغییر شرایط کاری را بهتر تحمل کند. اما از لحاظ ابعاد باتری با محدودیت هایی رو به رو هستیم. در زیر 5 راه برای تغییر سیستم تامین برق را نام می بریم و هر یک را به تفصیل شرح می دهیم.

1-  نصب یک دینام قوی تر در اتومبیل

2-  نصب یک سیستم کنترل برق

3-  استفاده از یک مکانیسم محرک دو مرحله ای برای دینام یا افزایش دور آن

4-  افزایش دور آرام موتور

5-  استفاده از سیستم های دو ولتاژی

این پنج راه حل نیز، مانند همه راه حل ها، محاسن و معایبی دارند که از جمله می توان به عاملهای فنی و اقتصادی اشاره کرد. به عقیده مهندسان تلفیقی از دینام قوی تر، که با دور بالاتری کار کند، همراه با استفاده از سیستمی دو ولتاژی یا با ولتاژ بالاتر، بهترین راه حل است. احتمال می رود که این راه حل از لحاظ اقتصادی و فنی نیز مناسب و امکانپذیر باشد. حال هر یک از این راه حل ها را به تفصیل شرح می دهیم.

آسانترین راه حل برای تامین برق بیشتر استفاده از دینام بزرگتر است و تنها راه اصلاح و ارتقای وضعیت اتومبیل های موجود همین است. اما باید در نظر داشت که دینام به رایگان برق تولید نمی کند. به ازای هر وات برقی که دینام تولید می کند، بین 1.5 تا 2 وات توان از موتور اتومبیل کشیده می شود، زیرا بازده فرایند تبدیل انرژی پایین است. افزایش ظرفیت دینام پیامد هایی از لحاظ اندازه تسمه و فلکه ها و تسمه سفت کن ها نیز دارد.

اما با ارزان تر شدن عناصر الکترونیکی ممکن است استفاده از سیستم کنترل هوشمند برق جاذبه های مالی بیشتری پیدا کند. این سیستم می تواند در هنگام توقف خودرو چراغ های جلو و چراغ های مه شکن را خاموش کند. هزینه استفاده از چنین سیستمی، احتمالا از هزینه بزرگتر کردن دینام کمتر است. در شکل 4 اصول کار چنین سیستمی نسان داده شده است. سیگنال حسگر سرعت از طریق مدار پردازش الکترونیکی تعدادی رله را راه اندازی می کند. از این رله ها میتوان برای قطع بعضی از مدار های روشنایی استفاده کرد. در شرایط استثنایی از یک کلید کنار گذر نیز استفاده می شود.

اصول کار سیستم کنترل برق

شکل 4

استفاده از یک مکانیسم محرک دو سرعته که در دور موتور کمتر از 1200 دور در دقیقه با نسبت 5:1 و در دور های بالاتر با نسبت 2.5:1 کار می کند. محاسنی دارد، اما سیستم محرک را پیچیده تر می کند. امروزه با اصلاحاتی که در طرح دینام ها به عمل آمده، دینام هایی تولید می شود که دور آنها تا 20000 دور در دقیقه می رسد. اگر حداکثر دور موتور را در حدود 6000 دور در دقیقه فرض کنیم ،می توان نسبت فلکه را 3.3:1  گرفت. با دو برابر کردن ولتاژ می توان توان مساوی را با شدت جریان نصف انتقال داد (توان = ولتاژ × جریان). در نتیجه ولتاژ کمتر افت می کند. دسته سیم های بزرگ مناسب تر است، به ویژه به این سبب که در خودروهای بزرگ از سیم های طویل تری استفاده می شود. بدین ترتیب حتی هنگامی که موتور با دور آرام کار می کند، سرعت دینام به 2300 دور در دقیقه می رسد. سیستم محرک دو سرعته هنوز در مرحله نمونه سازی است .

افزایش دور آرام موتور، به سبب افزایش مصرف سوخت و آلایندگی عملی به نظر نمی رسد. بعضی از سیستم های موجود اداره موتور، در هنگام افزایش نیاز به برق، سیگنالی از دینام دریافت می کنند. سیستم اداره موتور، پس از دریافت این سیگنال دور موتور را افزایش می دهد تا هم مانع خاموش شدن موتور شود و هم خروجی دینام را افزایش دهد. در شکل 5 سیستم سیمکشی مربوط به این روش نشان داده شده است.

سیم کشی دینام

شکل 5

پژوهش هایی روی سیستم های برقی دو ولتاژی در دست انجام است. مدتهاست که می دانیم سیستم 24 ولت برای خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، اگر از ولتاژ بالاتری استفاده شود، می توان سطح مقطع کابل ها را نصف کرد، بدون اینکه تاثیر چشم گیری بر انتقال برق داشته باشند. چون مدتهاست که خودروهای سنگین از برق5 24 ولت استفاده می کنند، بیشتر اجزای مورد نیاز (لامپ و غیره) در دسترس هست. در حال حاضر استفاده از سیستم 12- ، 0 ، 12+ ولت با سه شین  یا ریل در دست بررسی است. مصرف کننده های پر مصرف را می توان به ولتاژ 12- ، 12+ (24 ولت) متصل کرد و مصرف کننده هایی را که برق 12 ولت مصرف می کنند بین ریل های 12- ، 0 ، 12+ متوازن کرد. این وضعیت در شکل 6 نشان داده شده است.

روش استفاده از منبع تغذیه با دو ریل

شکل 6

در شکل 7 بعضی از روش های بالا، وقتی در دوره زمستان به کار گرفته شوند، به صورت ترسیمی مقایسه شده اند. بحث بالا بیشتر به مسایل طراحی مربوط است تا تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش. به هر حال برای در اختیار داشتن بازار خدمات پس از فروش باید با تکنولوژی در حال تغییر همراه شد. این همراهی، در حوضه های مربوط به سیستم های برقی اتومبیل، غالبا بسیار دشوار است.

مقایسه ترسیمی روش های مختلف باتری پرکنی

شکل 7

محاسبات مربوط به باتری پر کنی

برای تعیین این نکته که دینام می تواند، علاوه بر پاسخ گویی به نیاز های برقی همه وسایل برقی اتومبیل، باتری را نیز پر کند از روش موازنه انرژی سیستم باتری پر کنی استفاده می شود. برای تعیین اندازه دینام مورد نیاز یا وارسی مناسب بودن دینام نصب شده روب خودرو، به ترتیب زیر عمل می کنیم.

محاسبات به یک اتومبیل سواری با سیستم برق 12 ولت مربوط است. این کار را در چند مرحله انجام می دهیم:

ابتدا باید توان مصرفی همه مصرف کننده های پیوسته و ممتد را محاسبه کرد. سپس شدت جریان را به ازای 14 ولت محاسبه می کنیم :                    )   ( I =  w/v 

P1 = کل توان مصرفی مصرف کننده های پیوسته و ممتد = 440 w

I = شدت جریان = 31.5 A

P2 = توان مصرفی مصرف کننده های منقطع (با ضریب 0.1) = 170 w

کل توان مصرفی برابر است با                                      (P1 + P2) = 610 W

جریان کل در حالت 12 ولت برابر است با                           610/14  = 44 A

و در حالت 24 ولت برابر است با                                     610/28    = 22 A

یادآوری می کنیم که 14 ولت و 28 ولت ولتاژ هایی هست که، به ترتیب، در سیستم های 12 ولت و 24 ولت، برای پر کردن باتری به کار می روند. با استفاده از این ولتاژها و به شرط ثابت بودن ولتاژ، باتری بیش از اندازه پر نخواهد شد. در حقیقت ولتاژ دو سر باتری سرب- اسیدی در حالت کاملا پر نیز در حدود 14 ولت است. بنابراین وقتی باتری پر شد و ولتاژ آن به این سطح رسید، دیگر از دینام جریان نمی کشد.

سازندگان وسایل برقی خودرو حدول هایی ارایه می کنند که در آنها دینام مناسب، بر اساس محاسبات انجام شده روی توان مصرفی کل و اندازه باتری، توصیه شده است. اما به منزله راهنمایی در مورد اتومبیل های سواری با سیستم برق 12 ولت، می گوییم که خروجی نامی باید در حدود 1.5 برابر کل جریان مورد نیاز باشد، بنابراین در مثال بالا خروجی باید 66 آمپر باشد.

سازندگان معمولا دستگاه هایی با اندازه های استاندارد تولید می کنند؛ در این مثال دستگاه تولیدی احتمالا دینامی با خروجی نامی 70 آمپر خواهد بود. خودروهایی که باتری و استارت بزرگتر دارند، مثلا خودروهایی با موتور دیزل یا خودروهای مسافربری یا  باربری، به دینامی با خروجی بیشتر نیاز دارند.

سرانجام باید این نکته را وارسی کرد که خروجی دینام در دور آرام تکافوی برق مورد نیاز همه مصرف کننده های پیوسته و ممتد (P1) را بکند و باز هم قادر به پر کردن باتری باشد. در این جا نیز می توان از ضریب 1.5 استفاده کرد؛ در این مثال دینام باید بتواند در دور آرام موتور، جریانی معادل 31.5 × 1.5 = 47  تولید کند. در سیستم های معمولی، دینام باید با دوری در حدود 2000 دور در دقیقه (یا کمتر) کار کند تا این خروجی تولید شود. با استفاده از منحنی مشخصه دینام که در شکل 8 نشان داده شده است، میتوان این موضوع را وارسی کرد.

منحنی مشخصه دینامنوشته شده در تاريخ سه شنبه 7 خرداد1392 توسط پرویزالف


رازهایی برای درخشندگی بیشتر اتومبیل


[تصویر: 89867824905026792910.jpg]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصرخودرو» به نقل از باشگاه خبرنگاران، بنابراین بهترین روش برای تمیزی اتومبیل، شستشوی بدنه آن در روزهای تعطیل و بدون رفتن به کارواش است. شستشویی که اگر رازهای آن را بدانید، همیشه و همواره، ماشینی تمیز و درخشان خواهید داشت.

_ نرم کننده مو، تمیزکننده ای بی نظیر است
به جای شوینده های مخصوص، نرم کننده مو را تجربه کنید تا مدت های زیادی اتومبیل برق بزند و شما را از شستشوی مداوم اتومبیل خلاص کند.

_ بعد از باران، لاستیک ها و پوشش های اطراف شیشه های اتومبیل، کثیف و پرلک می شوند. این لک ها را با نوشابه بشویید
مقداری نوشابه روی دستمال بریزید و روی لاستیک ها بکشید، حواستان باشد که نوشابه روی بدنه ماشین نریزد چون رنگ آن را از بین می برد. نتیجه، بی نظیر است و لاستیک های حاشیه شیشه ها برق می زنند.

_ مخزن شیشه شور اتومبیل را با مخلوطی از الکل و مایع ظرفشویی پر کنید تا موقع باران، شیشه ها گلی و پرلک نشوند
4 پیمانه الکل و 2 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی ترکیب ایده آلی است.

_ چراغ های اتومبیل را با مایع شیشه شور بشویید تا وقتی در شب چراغ های ماشین را روشن می کنید، نوری شفاف از آن بتابد.

_ شیشه های اتومبیل را با دستمال های مرطوب آرایشی تمیز کنید. نتیجه بی نظیر و باور نکردنی است که به دست آوردن همچین تمیزی، آنقدر ساده باشد.

_ پنبه هایی که این روزها برای پاک کردن آرایش در بازار وجود دارد، یکی از بهترین وسایل تمیز کردن شیشه اتومبیل است.

_ شما نمی توانید باران ناگهانی را پیش بینی کنید. یک چهارم فنجان آمونیاک خانگی را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در یک بطری پلاستیکی بریزید و در اتومبیل نگه دارید. به محض بارش باران و لک شدن شیشه های ماشین، محتوی این بطری را روی شیشه ها بریزید و با دستمال کاغذی پاک کنید.

_ یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی در گالن یک لیتری بریزید و در مقدار متناسبی آب حل کنید. در گالن را ببندید. وقتی زمان شستشوی اتومبیل رسید، گالن را خوب تکان دهید و به آن 2 لیتر آب اضافه کنید. اتومبیل?تان را با این محلول بشویید و از درخشندگی بدنه اش لذت ببرید.

_ گاهی دوده ها، روغن های چرب که از رفت و آمد به پمپ بنزین و مکانیکی روی بدنه اتومبیل مانده، لکه های چرب و پرزحمتی را می سازند. این لکه ها معمولا خشک نمی شوند اما پاک کردن آنها با یک دستمال خشک هم راه حل خوبی نیست، چون آثارشان باقی می ماند و به مرور رنگ بدنه را کدر می کنند بنابراین با یک دستمال لکه را پاک کنید و بعد با آب و صابون آن را دقیق بشویید تا رنگ اتومبیل کدر نشود.

_ اتومبیل را در روزهای گرم بشویید تا سریع خشک شود و لکه های آب روی بدنه اش نماند. کارشناسان توصیه می کنند زمانی که هنوز موتور ماشین داغ است، شستشو را شروع کنید.

_ کیسه های زباله مخصوص اتومبیلی در بازار وجود دارد که با نواری به دنده وصل می شوند. مهم ترین خاصیت شان این است که آشغال ها را در آنها می ریزید ظاهر اتومبیل با برگه های کاغذ، دستمال کاغذی و... کثیف نمی شود.

_ دانه های قهوه آسیاب نشده را در یک توری بریزید و روی دانه ها عطر و ادکلن مورد علاقه خود را بپاشید. ترکیب عطر قهوه و عطر محبوب خودتان، بهترین بوگیر برای ماشین است. اگر عطرتان روغنی باشد، نتیجه بهتری می گیرید.

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1 خرداد1392 توسط پرویزالف

تاير نو در جلو يا عقب خودرو؟[تصویر: attachment.php?aid=335]
[تصویر: attachment.php?aid=334]
[تصویر: attachment.php?aid=333]براي همه شما ماشين­داران عزيز مواقعي پيش آمده كه خواسته­ايد يك جفت تاير اتومبيل خود را عوض كنيد. سوالي كه پيش مي­ آيد اين است، تايرهاي نو را بايد كجاي خودرو قرار داد؟ از هر مكانيك يا پنچرگيري سوال كنيد مطمئناً به شما جواب يكساني خواهد داد: جلو خودرو. اما اگر كمي در سايتهاي خارجي جستجو كنيد، با پاسخ كاملاً متفاوتي روبرو مي­شويد! شايد يكي از دلايل اينكه نرخ تصادفات در كشور ما اينقدر با دنيا متفاوت است همين عدم آگاهي­ها باشد. مقاله زير برگرفته از يكي از سايتهاي خودرو خارجي است:


آيا قراردادن تايرهاي با آج بيشتر در محور جلوي خودروهاي با ديفرانسيل جلو خطرناك است؟

هنگامي كه دو تاير خودرو تعويض مي­شوند، تايرهاي نو بايستي در عقب خودرو استفاده شوند.

عمق آج در يك تاير بر زماني كه يك تاير شروع به ليز خوردن روي جاده خيس خواهد كرد موثر است.

واقعيت۱: آج­هاي تايرهاي جلو معمولاً بيشتر از تاير عقب خورده مي­شوند

واقعيت۲: اگر تايرها بعد از هر ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ كيلومتر رانندگي جابجا شوند، آج تايرها تقريباً يكسان خورده خواهد شد.

واقعيت۳: اكثر مردم جابجايي تاير را در هر ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ كيلومتر رانندگي جابجا نمي­كنند. بنابراين وقتي به تايرهاي ماشينشان نگاه مي­كنند، آجهاي تايرهاي جلو از بين رفته درحاليكه تايرهاي عقب هنوز قابل استفاده هستند. لذا معمولاً لازم است كه تايرهاي جلو تعويض شوند.

واقعيت۴: اگر يك جفت از تايرها آج بيشتري از زوج ديگر داشته باشد، زوج با آج كمتر ، نسبت به زوج ديگر با آب كمتري بر روي جاده شروع به لغزيدن خواهد نمود.

واقعيت ۵: اگر جفت تايري كه زودتر شروع به لغزيدن در جاده مي­كنند تايرهاي جلو باشد، كنترل وسيله نقليه ساده­تر خواهد بود. اول اينكه راننده هنگام شروع سر خوردن، لغزش را در فرمان احساس خواهد نمود، ثانياً واكنش غريزي در برداشتن پا از روي گاز و چرخاندن فرمان در جهت لغزش در بدست آوردن مجدد كنترل موثر خواهد بود. اما اگر تايرهاي عقب خودرو شروع به سر خوردن نمايند، كنترل خودرو به مراتب دشوارتر خواهد بود. تشخيص از كنترل خارج شدن خودرو سخت تر است زيرا در فرمان حس نمي­شود و روش كنترل خودرو از حالت غيرارادي خارج مي­شود (بايد در خلاف جهت سر خوردن فرمان را گرداند).از اين رو كليه سازندگان تاير توصيه مي­كنند كه تايرهاي نو يعني تايرهاي با آج بيشتر بايد در عقب خودرو نصب شوند.

مشكلات:

۱. بسياري از حرفه­ ايها هنوز بر اين باور هستند كه تايرهاي با آج بيشتر بايد در جلوي يك خودرو با ديفرانسيل جلو قرار بگيرند.

۲. بسياري از حرفه­ ايها بر اين باورند كه اين مساله بستگي به فصل سال دارد.

۳. بسياري از حرفه­ ايها از مشتري سوال مي­كنند كه تمايل وي چيست. " شما ميل داريد تايرهاي جديد را كجا نصب كنيم؟"

۴. بسياري از حرفه­ ايها به سادگي تاير با آج فرسوده را از چرخ جلو به عقب انتقال مي­دهند حتي اگر تايرها قرار نباشد كه با تاير نو تعويض شوند. پيشگيري: حتماً اصرار كنيد كه تايرهاي نو در عقب نصب شوند.

مسووليت قانوني: اگر يك تصادف ناشي از سرخوردن اتومبيل روي دهد، لازم است كه تايرها توسط يك كارشناس رسمي بررسي شوند و سوابق تعميراتي اتومبيل مورد بازبيني قرار گيرند. اگر تايرهاي نويي خريداري شده­اند و در جلوي خودرو نصب شده باشند، بر اين باوريم كه نصب كننده اين تايرها قانوناً مسوول كليه آسيبهاي وارده خواهد بود.

تايرهاي نو بايد در عقب نصب شوند. برخي باورهاي غلط در تعويض تاير كدامند؟

· خودروهاي با ديفرانسيل جلو: اين يك وضعيت گول زننده است، زيرا طبيعي است كه تصور شود كه چرخهايي كه قدرت را منتقل مي­كنند (چرخهاي جلو در خودروهاي با ديفرانسيل جلو) بايستي بهترين تاير را داشته باشند. اين نتيجه­گيري طبيعي غلط بوده و دليل اصلي نصب غلط تايرهاي نو در خودروهاي با ديفرانسيل جلو است.

· خودروهاي با دو ديفرانسيل: قاعده همان است. بهترين تايرها بايد در محور عقب نصب شوند.

· تايرهاي يخ­ شكن: قاعده در اين حالت تايرهاي با آج سالمتر در محور عقب است. اگر شما تايرهاي يخ شكن براي يك خودرو ديفرانسيل جلو لازم داريد براي اينكه محور جلو عمل كشش را انجام مي­دهد، لازم است كه هر چهار چرخ را به تاير يخ ­شكن مجهز كنيد. به توصيه ­هاي سازندگان در زير مراجعه كنيد.

· بستگي به فصل دارد: اين باور اشتباه با باور نادرست مربوط به خودرو دو ديفرانسيل/تاير يخ­ شكن مرتبط است. چون بسياري از مردم نگران حركت در شرايط برفي زمستاني هستند، به نظر بحث مربوط به لزوم به بهترين اصطكاك روي محوري كه محرك هست قويترين انگيزه را شامل مي­ شود. همچنين اگر تايرهايي كه دچار لغزش مي­ شوند تايرهاي جلو باشند، حتي اگر اين تايرها باشند كه خودرو را به حركت در مي ­آورند، خطر آن بسيار كمتر از عدم كنترل عقب ماشين است. به اين دليل است كه همه سازندگان تاير مي­ گويند "بهترين تايرها در محور عقب". اگر لازم است كه روي چرخهاي محرك اصطكاك بيشتر داشته باشيد، چهار تاير نو بخريد.

· ريسك تركيدگي تاير: البته تركيدن تاير عقب بر تاير جلو ارجح­تر است اما اگر قرار باشد تركيدن تاير در سرعت اتوبان روي دهد، عمق آج عامل آن نخواهد بود. عامل آن چيزي مانند يك ميخ، يك چاله يا اشياي ديگر خواهد بود. اگر يك ميخ به داخل تاير فرو رود، مهم نيست كه عمق آج تاير ۴/۳۲ يا ۱۴/۳۲ باشد. به علاوه احتمال وقوع كداميك بيشتر است؟ تركيدن تاير يا رانندگي در باران در خارج شهر؟

تعريف: Oversteer: از دست رفتن كنترل چرخهاي عقب به سمت خارج از مسير حركت. Understeer: از دست رفتن كنترل چرخهاي جلو

توصيه سازندگان تاير. آنچه كه سازندگان تاير مي­گويند:

· گودير: هنگامي كه يك جفت تاير از همان سايز و ساختار را تعويض مي­كنيد، توصيه مي­كنيم كه تايرهاي نو را در محور عقب خودرو استفاده كنيد. www.goodyeartires.com

· بريجستون/فايرستون: از راهنماي تعويض: تايرهاي زمستاني بهتر است كه در هر چهار چرخ استفاده شوند. اگر تايرهاي زمستاني در محور جلوي هر خودرويي نصب شوند، بايد بر روي محور عقب هم نصب شوند. هرگز تايرهاي زمستاني را فقط روي محور جلو نصب نكنيد. اين مساله شامل همه خودروهاي شخصي، كاميونتهاي سبك، خودروهاي ديفرانسيل جلو و خودروهاي دو ديفرانسيل مي­باشد. www.tiresafety.com

· دانلوپ: وقتي يك جفت تاير از همان نوع و اندازه را بر روي يك خودرو تعويض مي­كنيد، توصيه مي­كنيم كه آن را روي محور عقب قرار دهيد. www.dunloptire.com

· ميشلن: جفت تاير نو هميشه بايد در عقب استفاده شود. ويديو را ببينيد. www.michelinman.com

· گودريچ: توصيه مي­شود كه هر چهار تاير همزمان تعويض شود. اما اگر فقط دو تاير تعويض مي­شوند، تايرهاي نو بايد در عقب قرار گيرند. تايرهاي نو با آج عميقتر اصطكاك بهتري با جاده برقرار كرده و تخليه آب را در شرايط خيس بهتر انجام مي­دهند. www.bfgoodrichtires.com

· كنتينتال: تايرهاي يخ­شكن بايد در هر چهار چرخ استفاده شوند. هيچگاه هنگامي كه تايرهاي جلو از نوع راديال هستند، تايرهاي يخ­شكن غير راديال را در عقب قرار ندهيد مگر زماني كه وسيله نقليه داراي جفت چرخ در عقب باشد. در خودروهاي با محركه ديفرانسيل جلو، توصيه مي­شود كه تايرهاي يخ­شكن يا چهار فصل را بر روي هر چهارچرخ قرار دهيد تا در شرايط زمستاني كنترل مناسب و پايدار داشته باشيد. Continentaltire.custhelp.com

مهم: پيش از تعويض تايرها هميشه به دستورالعمل سازنده خودرو درخصوص محدوديتها و توصيه­هاي تعويض تاير مراجعه نماييد.

توجه: بدون تايرهايي در محور عقب كه اصطكاكي قابل مقايسه با تايرهاي محور جلو داشته باشند، كنترل خودرو ممكن است دچار اشكالاتي شود. اين مساله مي­تواند منجر به ازدست رفتن كنترل خودرو شده و موجب جراحات شديد يا مرگ شود.

نصب اشتباه دو تاير، ادعاهاي حقوقي:

تصادفات ناشي از لغزش يكي از مرگبارترين حوادث جاده­اي محسوب مي­شود ضمن اينكه ريسك چنين حادثه­اي با افزايش سرعت به شدت افزايش مي­يابد. آسيب به ستون فقرات، جراحات مغزي شديد و ساير عوارض منجر به معلوليت در اين حوادث معمول است. همانگونه كه اشاره شد، بسياري از اين موارد به دليل ايرادات يكي از خودروها يا در نظر گرفتن آسيب­ديده­ترين طرف تصادف به عنوان مقصر، ناديده گرفته مي­شوند. بيشتر اين دعاوي به دليل عدم پوشش بيمه­اي كافي براي تامين هزينه­هاي سنگين آسيب­ديدگي ستون فقرات و جراحات مغزي، دنبال نمي­شوند.

خطا در بررسي دقيق مسايل مربوط به نصب تاير در تصادفات ناشي از لغزش يا سر خوردن خودرو، اشتباه بزرگي محسوب مي­شود. همانگونه كه در اين صفحات بيان شده، توصيه همه توليدكنندگان بيان كننده لزوم نصب تايرهاي نو در محور عقب خودرو است. اگر تايرهاي نو روي محور جلو نصب شوند، فروشندگان يا نصب­كنندگان اين تايرها بطور واضحي مقصر حادثه به شمار مي­روند. واقعيت كاري كه بايد انجام شود آنچنان آشكار است كه دفاع در چنين دعاويي كاملاً سهل خواهد بود.

با وجوديكه جامعه حقوقي به تازگي در حال آشنا شدن با مسووليتهاي كيفري چنين اشكالاتي است، تاكنون چندين رسيدگي قضايي بزرگ عليه نصب­كنندگان انجام شده است.

دريك پرونده محرمانه در ايالت كاليفرنيا، فرد شاكي كنترل خودرو را در يك چاله آب از دست داد و اين حادثه موجب چپ شدن خودرو شاكي شد. باوجوديكه همه تايرهاي خودرو شاكي آج يكساني داشتند، متهم دو تاير نو را كمي قبل از حادثه به شاكي فروخته و در جلو خودرو نصب كرده بود. اين مساله تخطي از دستورالعمل شركت متهم به شمار آمد. اين پرونده با ۵/۸ ميليون دلار حل و فصل گرديد.

در يك پرونده عليه كاستكو و جنرال موتورز كه طرفين با ۱۰ ميليون دلار به توافق رسيدند، كاستكو دو تاير نو ميشلين را در جلو نصب كرده بود و نماينده فروش جنرال موتورز تايرها را قبل از حادثه بازديد كرده بود ولي متوجه نصب اشتباه نشد يا اينكه آگاهي از توصيه توليدكننده نداشت.

براي پيروزي در يك دعواي حقوقي، ضروري است كه تايرها درحاليكه خودرو هنوز در دسترس است بررسي شوند بنابراين سرعت عمل ضروري است. اگر تايرهاي نو در جلو خودرو و نه عقب آن نصب شده باشند، يك دعوي حقوقي مطمئن و ساده امكان­پذير است.

منبع: www.ajforeignauto.com


((((گالری تیبا))))


[تصویر: 46305427596711802286.jpg]

[تصویر: 83881520003184002649.jpg]

[تصویر: 29832010351386460928.jpg]

[تصویر: yo7zkiroes3hxktt79rg.jpg]


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 11 اردیبهشت1392 توسط پرویزالف

گازسوز کردن خودرو

قسمت سوم

معرفی اجزای سيستم CNG:

۱ مخزن گاز

۲ شير مخزن گاز

۳ شير سوختگيري گاز

۴ لوله فشار قوي

۵ رگولاتور

۶ انداز هگير و سنسور فشار گاز

۷ECUانژكتوري بنزيني

۸ كليد سوخت

۹پيچ رجيستر يا موتور پل هاي

۱۰ ميكسر

11واحد كنترل الكترونيكي سيستم گازسوز (ECU)

۱۲  آدوانسر جرقه

۳ ۱ سنسور MAP

۴ ۱ سنسور اكسيژن

۵ ۱ سوخت پاش (انژكتور) بنزين سوخت پاش (انژكتور) بنزين

 

شير پر كن:

اين شير در حقيقت يك شير يك طرفه است كه تنها اجازه ورود گاز به داخل سيستم را ميدهد

شير پركن

 

مخزن ذخيره:

خودرو پرايد از دو مخزن استفاده ميكند.

  

 

شير مخزن:اين شير از مجموع ههاي زير تشكيل شده است:

1.شير دستی مخزن:که در صورت بسته شدن، جريان گاز خروجی از مخزن را قطع می کند

2.فيوز حساس به فشار:در شرايطي كه فشار مخزن تحت هر شرايطي از حد مجاز تعريف شده افزايش يابد، اين فيوز عمل كرده و با تخليه گاز مخزن مانع انفجار مخزن ميشود.

 

 

 

لوله فشار قوي:اين لوله در حد فاصل بين خروجي شير مخزن گاز و رگولاتور نصب م يگردد و باتوجه به فشار بالاي گاز خروجي ازمخزن گاز، بايد از جنس فولاد يا مواد مناسب ديگر ساخته شده باشد تا بتواند اين فشار را تحمل كند.

به هنگام نصب اين لوله بايد آن را به روشي مناسب در برابر هر گونه آسيب احتمالي ناشي از ضربه محافظت نمود و در مكانهايي از مسير لوله فشار قوي كه ارتعاشات بدنه زياد است لوله به شكل حلقوي ميباشد

 

  

فشارسنج:

اين نشان دهنده، فشار داخلي مخزن ذخيره را به كمك عقربه بر روي صفحه مدرج نشان ميدهد ضمنا داراي يك حسگر الكترونيكي است كه به كمك آن چراغهاي نشانگر حجم گاز مخزن نصب شده بر روي صفحه آمپر را روشن ميكند

 

فشارسنج

 

كاهنده فشار مدل:

اين مجموعه به منظور كاهش فشار گاز خروجي از مخزن به كار ميرود. در اين مجموعه فشار مخزن در يك مرحله به محدوده ۲الي 2.8 بار و در مرحله بعد به فشار در حدود فشار جو ۲۰ پاسكال ميرسد

 

اين رگلاتور مجهز به دو شير برقي ميباشد، كه شير برقي دوم در مسير ورود به رگلاتور اضافه شده است

 

۱ ورودي فشار بالا از مخزن

۲ فيلتر

۳ سوپاپ فشار بالا

۴ ديافراگم فشار بالا

۵ محفظه گرمايش و انبساط

۶ مرحله سوم

۷ ديافراگم مرحله دوم

۸ سوپاپ

۹ ديافراگم مرحله سوم

۱۰  سوپاپ

۱۱  ديافراگم كنترلي مرحله دوم

۱۲  سوپاپ متعادل كننده

۱۳  خروج آب

۱۴  پيچ تنظيم حساسيت

۱۵  پيچ تنظيم دور آرام

۱۶  شير برقي گاز

مرحله اول كاهش فشار:در اين مرحله فشار گاز ورودي به كاهنده پس از عبور از سوپاپ فشار بالا به مقداري بين ۲ الي 2.8 بار كاهش مييابد.

  

 

سوپاپ اطمينان:

در صورتي كه فشار در مرحله اول بيش از حد افزايش يابد، مرحله اول از طريق يك مسير ارتباطي به ديافراگم سوم متصل شده و فشار اضافي را در دهانه خروجي تخليه ميكند

 سوپاپ اطمينان 

 

مرحله دوم كاهش فشار(از 2.8 به فشار اتمسفر):مكانيزم مشخص شده در شكل وظيفه كنترل ديافراگم دوم را باتوجه به فشار هواي اتمسفر برعهده دارد. اختصاص نام سوپاپ پيلوتي به اين بخش دور از واقعيت نيست. با كنترل اعمال شده توسط اين سوپاپ پيلوتي، فشار خروجي از زير سوپاپ ديافراگم دوم همراه نسبت به دو پارامتر فشار فنر ديافراگم دوم و فشار اتمسفر تنظيم ميشود

 

شير برقي گاز:(Solenoid Valve)

اين شير برقي با تغيير وضعيت سوئيچ تعويض از وضعيت گاز به بنزين، مسير خروج گاز پشت ديافراگم دوم را بسته و مانع تغيير وضعيت آن ميشود. در حقيقت مانع عملكرد سوپاپ پيلوتي ميشود و خروج گاز از رگلاتور ميشود

 

فيلتر:در سيستم هاي انژكتوري به جهت محافظت از سوخت ارسالي به سر انژكتورها بعضا از يك فيلتر در مسيراستفاده ميگردد.

 

تبادل حرارتي:

باتوجه به آنكه در مرحله اول فشار به شدت كاهش م ييابد رگولاتور گرماي مورد نياز جهت تبخيرCNGرا از طريق تبادل حرارتي فراهم م ينمايد اين تبادل حرارتي سرماي به وجود آمده ناشي از كاهش شديد فشار CNGرا جبران مينمايد

بدين جهت يك مسير رفت و برگشتي آب از سمت رادياتور آب (يا رادياتور بخاري) به رگولاتور وجود دارد تا مانع ي خزدگي رگولاتور به هنگام كاهش فشار گردد.

 

شير برقي گاز:(Automatic Shut off Valve)

اين شير برقي در مسير ورودي گاز به رگولاتور قرار داشته و همزمان با تغيير وضعيت سوئيچ تعويض از گاز به بنزين و يا برعكس بسته و باز ميشود.

 

 

موتور پله اي:

اين موتور پله اي كه توسط واحد كنترل الكترونيكي (Gas Ecu) كنترل ميشود، وظيفه تنظيم مقدار گازورودي به چند راهه ورودي (پشت دريچه گاز) را برعهده دارد

 

ميكسر:

گاز خروجي از موتور پل هاي توسط ميكسر با حجم مناسبي از هوا مخلوط گرديده و تركيب آما د ه اي براياحتراق در موتور خودرو فراهم مينمايد. هما ن گونه كه ملاحظه ميشود از آنجا كه نسبت هوا به سوخت مورد نياز موتور در عملكرد موتور از لحاظ قدرت و شتاب نقش به سزايي دارد ميتوان حدس زد كه طراحي ميكسر از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود. لذا ميكسر براي هر خودرو بايد متناسب با ابعاد فيزيكي كاربراتور و مشخصات موتور آن طراحي شود در ضمن محل نصب آن (در خودروهاي كاربراتوري) بالاي دهنه كاربراتور ميباشد.

ميكسرادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 11 اردیبهشت1392 توسط پرویزالفگازسوز کردن خودرو

 قسمت اول

سوخت رسانی گازی

مقدمه:

گاز طبيعي اولين بار در سال ۱۷۷۶ ميلادي توسطAlessandro Voltaكشف شد، اما استفاده از اين گاز به عنوان سوخت در خودروها به سالهاي بعد از آن بر ميگردد.

ايتاليا به عنوان اولين كشور استفاده كننده از گاز طبيعي شناخته م يشود، اين اقدام در اوايل سال ۱۹۱۰رخ داد از سال ۱۹۳۰ ميلادي استفاده از گاز طبيعي به طور چشمگيري گسترش يافت. از جمله كشورهاي پيشرو در اين حوزه مي توان به كشورهاي فرانسه، ايتاليا، آمريكا، برزيل، آرژانتين و نيوزلنداشاره نمود.

در ايران اولين بار در سال ۱۳۵۶ طرح گاز سوز كردن خودروها به صورت آزمايشي در شهر شيرازبا تبديل ۱۲۰۰دستگاه سواري به مرحله اجرا درآمد. مشابه اين طرح در مشهد نيز در سال ۱۳۶۶اجرا شد. شركت اتوبوسهاي تهران و حومه نيز در سال ۱۳۷۱ ، تحقيقاتي را در زمينه گاز سوز كردناتوبوسهاي درون شهري آغاز نمود كه در سال ۱۳۷۵ ، به بهره برداري رسيد

از سال ۱۳۸۳ شركت سايپا با هدف همراستا نمودن فعاليت ها و توليد محصولات مطابق با خط مشي هاي كل سازمان، شروع به توليد خودروهاي گازسوز نيسان وانت و پرايد نمود و اين روند با گذر زمان، رشدفزاينده داشته است.

اطلاعات عمومي:هدف گذاري

۱ دستيابي به خودروهايي با ميزان توليد آلايند ههاي كمتر

۲ ايجاد محصولاتي با هزينه سوخت كمتر براي مشتريان و حضور در بازارهاي خودرو سالم

خودروها:

از نقطه نظر اينكه خودرو تك سوخت بوده و يا دوگانه سوز است و اينكه فرآيند دوگانه سوز كردن خودرودر كارخانه انجام شده است يا نه، نامهاي زير استفاده ميشود:

DEDICATED (OEM):

اين گونه خودروها توانايي استفاده از يك سوختCNGرا داشته و به دليل عملكرد بهتر موتور و نيز فضاي در دسترس بيشتر به علت تغييرات بنيادي در ساختار خودرو، مورد توجه بيشتري قرار دارند. موتور اين گونه خودروها داراي طراحي خاص بوده و از نسبت تراكم بالاتري سود م يبرند، كه خود موجب كاهش مصرف سوخت و افزايش راندمان موتور ميگردد

اصطلاحOEMاز اين جهت به كار برده م يشود كه فضاي لازم جهت نصب مجموعه سيستم گاز سوز وهمچنين ديگر پارامترهاي نصب از ابتدا توسط سازنده در طراحي خودرو در نظر گرفته شده است.

BI-FUEL:

اين گونه خودروها از دو نوع سوخت استفاده م يكنند، به طور مثال، گاز و بنزين. اين گروه نيز از اين منظركه از ابتدا براي استفاده از دو سوخت طراحي شده باشند يا نه، خود به دو زير گروه تقسيم ميشوند

:BI-Fuel /OEM

اين گونه خودروها با هدف استفاده از دو نوع سوخت طراحي و در كارخانه توليد م يشوند (از جمله تغييرات انجام شده بر روي خودرو م يتوان به تقويت مكانهاي نصب مخزن گاز در روي شاسي خودرو و انجام آزمايشات ايمني اشاره كرد).

:BI-Fuel/Retrofit

اين گونه خودروها ذاتاً تك سوخت بوده (سوختي به جز گاز) و بعداً با ايجاد تغييرات ممكن به يك خودروي دوگانه سوز تبديل مي شوند، كه البته كاهش فضاي مفيد و در دسترس و نيز كاهش بازده موتور از مشكلات اي نگونه خودروهاست. قطعات موتور و بدنه خودرو در مواردي تحمل حرارت و بار ايجاد شده را نداشته و احتمال آسيب به خودرو و سرنشينان را بالا ميبرد

: Dual-Fuel

اين خودروها كه با نام خودروهاي دو سوخته همزمان نيز ناميده ميشوند، مخلوطی از گازوئيل و گاز طبيعي را به كار م يبرند.

 

گازسوز كردن خودرو

 

انواع سوختهاي گازي:

1.گاز طبيعي مايع شده: LNG:LIQUEFIED NATURAL GAS         

در اين روش گاز طبيعي در دمايي پايي نتر از ۱۶۲ درجه زير صفر و در فشار اتمسفر مايع م يشود. اين سوخت در مخزنهايي عايق بندي شده ذخيره و به نقاط مختلف حمل ميشود. اين روش نگهداري در حال حاضر تنها در موارد حمل و نقل مقادير بالاي گاز طبيعي بين نقاط مختلف مورد استفاده قرار گرفته و در خودروها استفاده نميشود

2.گاز طبيعي جذب شده:ANG: ABSORBED NATURAL GAS         

در اين روش گاز طبيعي در مخازني حاوي مواد جامد جاذب گاز ذخيره م يشود. اين مواد جامد متخلخل بوده و منفذهاي ميكروني با قطر كمتر از ۲ نانومتر دارند. حسن اين روش استفاده از مخازن ذخيره با اشكال چهار ضلعي و بجز مخزن استوان هاي است كه با توجه به فضاي محدود موجود در خودرو سيار مناسب خواهند بود. اين مخازن هنوز به طور عملي مورد استفاده قرار نگرفته و فشارهاي ذخيره نمونه هاي موجود اين مخازن در حدود ۴۰بار ميباشد، كه با اين تفسير حجم گاز اندكي را در خود نگه ميدارند.

گاز طبيعي:CNG: COMPRESSED NATURAL GAS

مقبول ترين تئوري براي تشكيل گاز طبيعي تئوري منشاء آلي است كه تشكيل آن را ناشي از مدفون شدنبقاياي موجودات زنده در زير زمين و تبديلات شيميايي آنها م يداند. متان قسمت اصلي گاز طبيعي را تشكيل ميدهد.

 

مزايايCNGدر مقايسه با بنزين:

       CNGداراي چگالي كمتري نسبت به بنزين ميباشد، مصرف  CNG به طور تئوري ۱۵ درصد بيشتر ميباشد. اگرچه با در نظر گرفتن بعضي از مزاياي CNG نسبت به سوخت بنزين، مصرف CNG به طور ميانگين تنها ۵ تا ۱۰ درصد بيشتر از بنزين خواهد بود 

       مقدار كالريCNGكمتر از بنزين ميباشد. 

       همگن سازي و ايجاد مخلوط آسانتر ميباشد، كه اين امر احتراق كاملتر و سريعتر را به ويژه در استارت سرد ممكن ميسازد.

       به دليل پايين بودن مقدار اينرسي گاز، چگالش مجدد رخ نخواهد داد

       روغن موتور رقيق خواهد شد. (افزيش طول عمر روغن موتور و كاهش فرسودگي موتور) 

       CNGهيچ ماده افزودن ياي ندارد، احتراق صحيح باعث كاهش درصد هيدروكربن ها و مونوكسيد كربن خواهد شد و بسيار براي كنترل آلايند هها مناسب م يباشد. اگرچه، براي جبران كسري مواد افزودني ميبايست مقاومت سوپاپها و نشيمنگاه آنها تصحيح گردند

 

ساختار گازهاي تشكيل دهنده پايه:

متان 4CH

اتان 6H2C

پروپان 8H3C

بوتان 10H4C

ويژگيهاي احتراق:يك احتراق كاملCNGباعث توليد گاز كربنيك و بخار آب ميشود.

نيتروژن + بخار آب + گاز كربنيك =هوا+CNG

طي احتراق كامل، مقدار گازكربنيك گاز خروجي از واكنش تقريبا ۱۴ ٪ ميباشد

طي احتراق ناقص (اختلاط ضعيف)، گازكربنيك ، مونواكسيد كربن و هيدروكربنهاي نسوخته توليد خواهند شد

 

اجزا سيستم گازسوز:

مخزن گاز:مخزن CNGمحفظ هاي است كه گاز طبيعي تحت فشارهاي زياد (بيش از ۲۰۰ بار) در آن ذخيره ميشود.

تحت فشار قرار دادن گاز طبيعي در مخزن، به منظور ذخيره سازي سوخت گاز بيشتر براي پيمايش بيشتر خودرو م يباشد. تعداد مخازن در يك خودرو و محل قرارگيري اين مخازن، بسته به نوع طراحي شكل بدنه خودرو م يتواند در صندوق عقب و يا كنار با ك بنزين قرار گيرد.

 

انواع مخزنهاي نگهداري گاز فشرده :

مخزنها را باتوجه به جنس مخزن و نيز درجه مقاومت آن در برابر فشار و عوامل محيطي به چهار گروه تقسيم مي كنند (مطابق با: الزامات استاندارد ملي ايران به شماره ۶۳۰۳ جهت مخازن CNG-انواع مخازن):

 

۱ مخزن تمام فلزي:

مخزن فلزي از جنس فولاد و يا آلياژ آلومينيوم ميباشد سطوح داخلي و بيروني اين مخازن براي جلوگيري از پوسيدگي سخت كاري ميشوند.

مخزن تمام فلزي

 

۲ مخزن كمر پيچ:

مخزن فولادي و يا آلومينيومي با پوشش خارجي از پيچيدن محيطي رشته تقويت كننده بر روي قسمت استوانهاي لايه داخلي توليد شده است و رشته تقويت كننده ميتواند از جنس الياف شيشه، آراميد و يا كربن بوده كه همراه با رزين استفاده شده باشد.  

اين ساختاركامپوزيتي كه به مخزن داده شده، اين امكان را به وجود مي آورد كه بتوان ضخامت قسمت فلزي را كاهش داده و مخزني سبكتر را ساخت.

 

مخزن كمر پيج

 

3. مخزن تمام پيچ:

مخزن فولادي و يا آلومينيومي توسط رشته هاي تقويت كننده در دو جهت محيطي و محوري پوشيده شده است و رشته تقويت كننده ميتواند از جنس الياف شيشه ، آراميد و يا كربن بوده كه همراه با رزين استفاده شده باشد.

 

۴ مخزن مركب:

مخزن تماما از رشت ههايي با جنسي الياف شيشه، آراميد و يا كربن، همراه با رزين ساخته شده است. اين مخزن داراي يك لايه از جنس پليمر بدون درز است كه اين ساختار تمام كامپوزيت از سبكترين انواع در مخازنCNG ميباشد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 15 فروردین1392 توسط پرویزالف


[تصویر: li72dsbr23eun5uskpi2.jpg]

اطلاعات خودرویی

توقف 10 ثانیه ائی برای شروع استارت خودرو

شاید بارها شنیده باشید ایا لازم است قبل از استارت خودرو سوئیچ را به مدت 10ثانیه در حالت باز گذاشته و سپس نسبت به استارت خودرو اقدام نمائیم؟به دلایل زیر پیشنهاد می گردد این نکته در مواقعی که خودرو سرد بوده و چند ساعتی از خاموش شدن موتور می گذرد رعایت گردد:1-اگر دقت کنیم پس از بازکردن سوئیچ صدائی از پمپ بنزین شنیده می شود که نشاندهنده ارسال سوخت به سمت انژکتورها می باشد وپس از چند ثانیه این صدا قطع میگردد.این قطع شدن صدا نشاندهنده پرشدن  مسیرهای سوخت از بنزین ازپمپ به انژکتور است و فشار اولیه مناسبی برای پاشش سوخت توسط انژکتورها فراهم می گردد.در مواقعی که خودرو سرد است برای زود روشن شدن خودرو; استپر موتور دریچه گاز را بسته تا میزان بیشتری سوخت برای شروع احتراق مصرف گردد. که پر شدن مسیرهای سوخت و ایجاد یک فشار اولیه کمک به سزائی برای زود روشن شدن خودرو دارد.در اصطلاح موتور با تک استارت روشن شود.2-در این چند ثانیه فرصتی به ECUخودرو خود داده تا کلیه مدارهاو قطعات برقی و سنسورها را چک کرده و از به وجود امدن errorدر سیستم خوداری نمائید.این خطاها در زمان تداخل چک کردن سیستم توسط ecuو استارت زدن خودرو احتمال به وجود امدن ان بیشتر است.3-در این چند ثانیه راننده فرصت خواهد داشت که صفحه نشاندهنده امپرها را ببیند و در صورت معیوب بودن و روشن نشدن یکی از چراغهای اعلان خطر نسبت به رفع ایراد اقدام نمائید. چون تست سالم بودن این علائم توسط راننده فقط در زمانی که سوئیچ باز است و موتور استارت نخورده امکان پذیر است .شاید دوستی بپرسد که من مورد فوق را رعایت نمی کنم و تا به حال هم با مشکلی مواجه نشده ام.اری هر روز قرار نیست اتفاقی بیافتد.این یک نکته پیشگیرانه است که در درازمدت تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت.وجود errorدر سیستم باعث بالارفتن مصرف سوخت-کاهش شتاب-بالارفتن مواد الاینده-و تاثیر منفی بر روی کلیه سنسورهای اصلی خواهد گذاشت.


مزایا ومعایب استفاده از گاز طبیعی CNG    1-

 گاز طبیعی سوختی با احتراق بهینه،پاکیزه وتمیز است که سبب افزایش عمر موتوروکاهش تعمیرات2-   این سوخت قابل انتقال ومکش از مخزن اتومبیل نمی باشد واحتمال سرقت سوخت کاهش می یابد.کما اینکه در صورت بالارفتن قیمت سوخت معضل سرقت سوخت نیز اضافه می گردد.3-      زمان سوخت گیری سریع بین 5 تا 6 دقیقه و آهسته آن 5 تا 8 ساعت زمان می برد.4-   در صورت احتراق گاز طبیعی (CNG) ،گاز منو اکسید کربن در حدود 70درصد و مواد آلاینده گازی غیر متانی 89 درصد واکسید نیتروژن 87 درصد کمتر است.5-   از نظر ایمنی،گاز طبیعی ایمن تر است.زیرا گاز طبیعی برخلاف بنزین در زمان وقوع حوادث وتصادفات در هوا نشر وپراکنده می گردد.اما حوضچه های بنزین بر روی زمین ایجاد خطر آتش سوزی می کنند.از طرفی کپسولهای ذخیره گاز مورد استفاده بسیارمستحکمتراز تانکهای سوخت بنزینی می باشند.طراحی این کپسولها منوط به اجرای شدیدترین آزمونهای ایمنی نظیر حرارت وفشارهای بسیار زیاد،تیر اندازی وبرخوردهای شدید است. CNG درمقایسه با بنزین چقدر انرژی آزاد می کند؟میزان انرژی گاز طبیعی در حدود 47 مگاژول برکیلوگرم ویا 40مگاژول بر متر مکعب است.که این مقایسه برای بنزین 60مگاژول بر کیلوگرم یا 46 مگاژول بر متر مکعب است.به عبارتی یک کیلوگرم گاز معادل33/1 لیتر بنزین یا 22/1 لیتر گازوئیل است.رانندگی در ارتفاعات بلند :  در ارتفاعات ،هوا رقیق تر شده وموتور با ترکیب سوخت غنی تری(نسبت بیشتری از سوخت به هوا) کار می کند. از رو قدرت موتور به دلیل کاهش تنفس موتور و تأمین اکسیژن کمتر ونیز جریان غنی تر وشدیدتر سوخت افت می کند. دراین حالت، چون موتور گاز سوز بعلت اینکه گاز در حدود 12 درصد حجم ورودی را تشکیل داده وبا کاهش چگالی هوا براثر رقیق تر شدن آن ، حجم سوخت نیز پایین می آید و توان موتور نیز 12 تا14 درصد افت می کند. لذا در صورت دوگانه سوز بودن وسیله نقلیه بهتر است در ارتفاعات از سوخت بنزین استفاده گردد.     عوامل مؤثر بر بازده سوخت CNG: مقادیر ارزش حرارتی خالص بنزین،گازوئیل ،LPG وCNG      به ترتیب 44،45،43،46 است.بنابراین تفاوت زیادی وجود ندارد و لیکن مقادیر ارزش حرارتی نیز به میزان زیادی بستگی به ترکیب سوخت دارد مخصوص برای LPG و CNG.راندمان موتور،تابعی از عوامل موتور است که مهمترین آن ضریب تراکم موتور است. سوخت دیزل(گازوئیل)در یک موتور احتراقی تراکمی دارای ضریب تراکم 14 به 1 است. ودارای بالاترین راندمان 40 درصد به عنوان حد بالائی بازده است.بالاترین بازده بعدی برای سوخت CNG است که با ضریب تراکم 12 به 1 دارای راندمان حدود 35 درصد است .موتورهای بنزینی وسوخت LPG دارای ضریب تراکم بیشینه 9 به 1 دارای راندمانی در حدود 30 درصد هستند . مقادیر راندمان های مذکور حدود بالائی آنها بوده در بار کامل می باشند.      در بسیاری از کشورها CNG دارای بهترین ارزش و آنگاه گازوئیل و بعد LNG و در نهایت بنزین است. چنانچه یک موتوربنزینی به سوخت CNG تبدیل شده باشد به بالاترین بازده فوق الذکر دست نخواهد یافت. زیرا ضریب تراکم در سطح مورد نیاز برای سوخت بنزین ثابت باقی می ماند.بنابراین دستیابی به بالاترین راندمان فقط درخودروهای OEM (خودروهای با موتورهای اصلی سوخت CNG) امکان پذیر است.  مسائل ایمنی در خصوص سوخت های گازیعموماً خطر آتش سوزی در شرایط عادی کارکرد در واقع بسیار کم است. گاز CNG از هواسبکتر است و در فضا پراکنده می شود. بخار LPG از هوا سنگین تر است و به تشکیل حوضچه در نزدیکی زمین تمایل دارد. عملکرد و کارائی وسائل نقلیه دو گانه سوزبنزین و گاز طبیعی چگونه است ؟بر حسب قدرت وسائل نقلیه دوگانه سوز( CNG ) در حدود 10 تا 12 درصد قدرت خود را بعلت اینکه گاز طبیعی جای اکسیژن در محفظه احتراق موتور را می گیرد،از دست می دهند.  آیا یک موتور گازسوز داغ تر از یک موتور بنزینی استsموتورهای گاز سوز که از عملکرد بنزینی تبدیل به موتورگاز سوز شده اند دارای اگزوزهائی با درجه حرارت بیشتر می باشند. (موتور آنها داغ تر از موتورهای یگانه سوز بنزینی است) .دلایل : در موتورهای بنزینی ، تأخیر بنزین تأثیر خنک کننده ای در سیستم مکش سوخت و سیلندرها دارد.این امر در مورد گاز اتفاق نمی افتد.از طرفی یک مخلوط گازی تمایل به احتراق آهسته تری نسبت به بنزین دارد وممکن است به هنگام عبور و خروج از سوپاپها باز هم در حال سوختن باشد. علل کوبش موتور :دلایل : نخستین علت کارکرد موتور در شرایط جوی با درجه حرارت بالا می باشد. علل دیگر عبارتند از :  زمان بندی نادرست احتراق، تغییرات  آنالیز وترکیب شیمیائی گاز ، لذا در خودروهای گاز سوز که گاز طبیعی با درصد بالای متان مقاومت بسیار خوبی در مقابل کوبش موتور دارد .آن می گردد.  تعویض شمع در موتورهای بنزینی تا 32000 کیلومتر و در گاز سوز تا 120000 کیلومتر دوام دارد.  چند پرسش وپاسخ در خصوص گاز سوزکردن خودروهاCNG همان گاز طبیعی است که ما روزانه آن را در خانه و محل کار خود یا کارخانجات با فشار پایین استفاده می‌کنیم. بدیهی است ذخیره سازی گاز در چنین فشاری، به واسطه حجم زیاد مورد نیاز به صرفه نیست. از طرفی به خاطر تراکم کم آن در صورت استفاده در خودرو زمان‌های تجدید سوخت‌گیری فوق‌العاده کوتاه خواهد شد. بنابر این در صورتی که گاز طبیعی (NG) تا فشار حدود psi 3600متراکم گردد، ما CNG خواهیم داشت. چند سالی است که برخی از خودروها با مصرف LPG گازسوز شده‌اند حال چه تفاوتی میانLPG و CNG وجود دارد؟- بخش عمده ترکیب شیمیایی CNG را گاز متان تشکیل می‌دهد، در صورتی که گاز LPGمخلوطی از پروپان، بوتان و اندکی ترکیبات دیگر است. CNG از متراکم کردن گاز طبیعی به دست می‌آید، اما LPG محصول تقطیر و پالایش نفت خام در پالایشگاه‌ها است.متان حتی تحت فشارهای بالا نیز به صورت گاز باقی می‌ماند، بنابراین CNG علی‌رغم فشارpsi 3600 هنوز حالت گاز دارد. البته گاز طبیعی را می‌توان در تأسیسات خاصی و با پایین آوردن دما تا حد 160- درجه سانتیگراد تبدیل به مایع کرد که در صورت آن را LNG می‌نامیم. گازهای پروپان و بوتان در دما و فشار اتاق حالت گاز  دارند، اما با یک  تراکم متوسط می‌توان آنها را مایع کرد. (LPG) از آنجا که ظرفیت تولید LPG در پالایشگاه‌ها محدود است، بهتر آن است که آن را به عنوان سوخت برای مصارف خانگی در مناطقی که هنوز فاقد لوله‌کشی گاز طبیعی هستند، استفاده کنیم، چرا که ذخیره سازی و حمل و نقل آن آسان است. آیا به هنگام استفاده از CNG نظیر LPG، بوی گاز درون خودرو می‌پیچد؟- خیر، خودروهای CNG سوز نظیر خودروهای بنزین سوز بدون بو هستند. در صورتی که در خودروهای CNG سوز بوی گاز احساس کنید سریعاً باید مدار سوخت رسانی را از نظر نشت احتمالی مورد بازرسی قرار دهید. آیا خودرویی که قبلاً LPG سوز شده، هم اکنون می‌تواند از CNG نیز استفاده کند؟- خیر، زیرا این دو سوخت ماهیتاً متفاوت هستند. ارزش حرارتی آنها یکسان نبوده و جهت احتراق صحیح نیاز به درصد هوا به سوخت (Air-fuel ratio) متفاوتی دارند. تفاوت دیگر این که فشار ذخیره‌سازی CNG به مراتب بالاتر از فشار مورد نیاز برای LPG است و به همین دلیل مخزن ذخیره ای که برای LPG طراحی و ساخته شده، مناسب CNG نیست. به عبارت خلاصه‌تر، خودروی شما می‌باید برای استفاده از سوخت CNG تبدیل و تغییراتی در آن اعمال شود. تبدیل خودرو به CNG سوز چگونه انجام می‌شود؟- باک مخصوصی در صندوق عقب خودروی شما نصب می‌شود و مداراتی که بتواند گاز را در جهت احتراق به سمت موتور هدایت کند، با آن مرتبط می شود. آیا در صورتی که ذخیره CNG در خودرو تمام شود، می‌توان هنوز از بنزین استفاده کرد؟- بله، زمانی که شما خودرویتان را برای استفاده از CNG تبدیل می‌کنید، هنوز کاربراتور، باک بنزین و مدار سوخت‌رسانی جهت بنزین را روی خودرویتان دارید. بنابر این به سادگی با زدن یک کلید  روی داشبورد، می‌توانید مسیر بنزین به سمت موتور را برقرار کنید. اما به هر حال استفاده از CNG برای شما ارزانتر خواهد بود. آیا لازم است که هر چند وقت یک بار حتی در صورت عدم نیاز اجباری از بنزین استفاده شود؟- بله، این مسأله، یعنی استفاده هر چند وقت یک بار از بنزین باعث روانکاری مکانیزم کاربراتور و آمادگی بهتر سیستم سوخت‌رسانی بنزین در مواقع لازم خواهد شد. نصب کیت مخصوص و تبدیل خودرو به ‍ CNG سوز چقدر زمان می‌برد؟- انجام این تبدیل 4 یا 5 ساعت بیشتر وقت نمی گیرد، اما افزایش روز افزون تقاضا برای انجام این تغییرات می تواند به واسطه ازدحام باعث طولانی تر شدن زمان انتظار مشتری شود. چگونه می‌توان پی برد که چقدر CNG در مخزن خودرو باقی‌مانده است؟- از طریق یک گیج الکترونیک مخصوص که در کنترل پانل یا  روی داشبورد نصب می‌شود. با یک باک پر CNG، حداکثر چه مسافتی را می‌توان طی کرد؟- یک باک CNG به‌طور معمول معادل 10 تا 15 لیتر بنزین، گاز طبیعی را در  خود ذخیرهمی‌کند. بدیهی است اگر میزان مصرف خودرویتان را با واحد km/liter در این  عدد ضرب کنید، میزان مسافت تمایل پیمودن با یک باک پر از CNG به دست می آید برای مثال برای یک خودروی متوسط با حجم سیلندر 1300 سی‌سی این مسافت چیزی در حدود 155 کیلومترخواهد بود. در صورت نیاز با افزودن تعداد باک می‌توان این مسافت را افزایش داد. آیا استفاده از گاز طبیعی فشرده در خودرو ایمن است؟- بله، CNG به خاطر سه ویژگی مهم از سوختهای بنزین، گازوئیل و LPG ایمن‌تر است. اول آن که وزن مخصوص CNG برابر 587/0 است این بدان معنا است که این گاز از هوا نیز سبک‌تراست، بنابر این در صورتی که نشت کند در جو صعود کرده و محو می‌شود. دوم این که درجه حرارت خود اشتعالی CNG برابر 700 درجه سانتیگراد است، در حالی که درجه حرارت خود اشتعالی بنزین 455 درجه سانتیگراد است. سومین مورد، این که باک‌های ذخیره CNG از فولادهای آلیاژی خاص و با رعایت بالاترین سطوح ایمنی ساخته می‌شوند که بسیار مستحکم‌تر و ایمن‌تر از باک‌های بنزین خودروها هستند. آیا باک ذخیره CNG در خودرو با چنین فشار بالای گاز درون آن ایمن است؟- بله، باک‌های ذخیره CNG از فولادهای آلیاژی خاص و به صورت کاملاً یکپارچه ساخته می‌شوند. هیچ نوع جوشی در ساخت این باک به کار نرفته و باک براساس استانداردهای معتبر بین‌المللی قبل از نصب مورد تست قرار می‌گیرد.به علاوه این باک‌ها به دیسک‌های پاره شونده ضد انفجار (Burst disc)  مجهز هستند که در صورت افزایش بیش از حد فشار یا به هنگام آتش‌سوزی این دیسک‌ها پاره شده و فشار مخزن به شدت افت کرده و بخش اعظم گاز خارج می‌شود. آیا وجود باک ذخیره پرفشار گاز در خودرو حتی به هنگام تصادف‌های شدید نیز ایمن است؟- CNG سال‌ها است که در کشورهایی چون نیوزیلند، ایتالیا، آرژانتین و آمریکا به عنوان سوخت خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمام این کشورها آن را ایمن‌تر از بنزین شناخته و اعلام کرده‌اند. آیا استفاده از CNG برای موتور خودرو ضرری نداشته و به آن آسیب نمی‌زند؟- خیر به هیچ عنوان، بالعکس عمر برخی از قطعات موتور در صورت استفاده از CNG افزایش خواهد یافت.به عنوان مثال عمر مفید روغن موتور تا حد زیادی افزایش می‌یابد، چرا که CNG باعث آلودگی یا رقیق شدن روغن موتور نمی‌گردد. از طرفی چون هیچ‌گونه سربی به همراه این سوخت نیست رسوبات سخت سرب  روی شمع‌ها ایجاد نشده و عمر مفید شمع‌ها نیز تا حدچشمگیری افزایش می‌یابد. همچنین از آنجا که CNG سوختی گازی است، هیچ کربنی به عنوان محصول احتراق تشکیل نشده و سطح داخلی موتور تمیز باقی می‌ماند. چرا دود و دمه خروجی از اگزوز خودروهای CNG سوز کم و محدود است؟- زیرا CNG در عمل سوختی پاک و تا حد بسیار زیادی عاری از آلاینده‌های زیست محیطی است. از آنجا که عمده ترکیب اصلی گاز طبیعی را متان تشکیل می‌دهد خروجی اگزوز خودروهای CNGسوز شامل بخار آب و جزء کوچکی مونوکسید کربن است.با توجه به این که کربن یا ذرات دیگری در خروجی اگزوز  وجود ندارد دود خروجی از اگزوز بسیار جزیی و قابل اغماض است. به دلایل فوق خودروهای CNG سوز به راحتی و بدون به کارگیری هر نوع تجهیزات جانبی و خارجی (نظیر مبدل‌های کاتالیستی در خودروهای بنزینی  سوز) قادر خواهند بود برآورده کننده کلیه الزامات مشخص شده در استانداردهای زیست محیطی موجود باشند.عملکرد و کارایی CNG در مقایسه با بنزین در یک خودروی تبدیل شده به دوگانه سوز چگونه است؟هنگام استفاده از CNG شتاب خرکت خودرو در مقایسه با بنزینی اندکی کمتر خواهد بود که این مسأله به واسطه افت 5 تا 15 درصدی قدرت موتور به هنگام استفاده از CNG است. شایان ذکر است این میزان افت توان موتور را می‌توان با تنظیم کیت CNG به حداقل رساند و در شرایط معمول رانندگی در شهر این میزان افت قدرت محسوس نخواهد بود. آیا تجهیزات و سیستم سوخت رسانی CNG نصب شده روی خودرو نیاز به تعمیر یا سرویس خاصی دارد؟- به‌طور کلی این سیستم سوخت رسانی سیستم پیچیده‌ای نیست و به راحتی می‌تواند سالها بدون اشکال کار کند اما برای آن که همواره در شرایط حداکثر کارایی خود قرار داشته باشد بازدید دوره‌ای تجهیزات مربوط به آن بعد از هر 10000 کیلومتر کارکرد پیشنهاد می‌شود که ترجیحا می باید نزد همان تکنیسین مجازی که خودرو را گاز سوز کرده انجام گیرد. آیا خودروهای دیزل را نیز می‌توان CNG سوز کرد؟- بله، می‌توان خودروهای دیزل را، هم به صددرصد CNGسوز و هم به دوگانه سوز (Dual fuel) برای مصرف CNG و گازوئیل تبدیل کرد. در صورتی که مزایای استفاده از CNG بسیار زیاد می‌باشد، چرا کشورهای توسعه یافته از آن استفاده نمی‌کنند؟- بد نیست بدانیم که CNG در سطح جهان سوخت جدیدی نیست و خودروها از دهه 1920 میلادی تاکنون از این سوخت استفاده کرده‌اند. در حال حاضر ایتالیا با 240 جایگاه عرضهCNG،بیش از 300 هزار خود روی CNG سوز دارد.در نیوزلند نیز حدود 250000خودرو در سال‌های اخیر CNG سوز شده‌اند و حدود 250 جایگاه، عرضه CNG در این کشور را برعهده دارند. آرژانتین نیز در چند ساله اخیر برنامه‌ریزی گسترده‌ای را برای استفاده CNG طرح‌ریزی نموده و در حال حاضر 700000 خودروی CNG سوز دارد

.مناسب ترین زمان تعویض روغن موتور

شاید بارها شنیده باشید که فلان روغن موتور را در 5000کیلومتر ویا 10000 کیلومتر باید تعویض کرد.ملاک این زمان کارکرد چیست؟وبه چه دلیل این زمان برای روغنهای مختلف متفاوت است .این نوشته به شما کمک خواهد کردضمن کسب اطلاعات لازم در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن; زمانی که روغن  موتور دستگاه باید تعویض شود مشخص می گردد.چرا روغن موتور باید تعویض گردد:روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و اب و سوخت خام قرار دارد.لدا روغن پایه ان شروع به الوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می نمائید.و از طرفی مواد افزودنی ان نیز رفته رفته مصرف می شوند.مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد.جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنرین ;یک لیتر اب تولید می شود که مقداری از ان به صورت بخار از اگزوز خارج می شودو مقداری از ان نیز به روغن اضافه می شود. ایا سیاه شدن روغن نشاندهنده رمان مناسب برای تعویض روغن است؟بسیاری تصور میکنند که سیاه شدن روغن دلیل خراب شدن ان است.در صورتیکه عکس ان صادق است.یعنی اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشدمی باید ان را تعویض نمود. در یک موتور سالم زود سیاه شدن روغن بعلت خاصیت پاکنندگی روغن موتور است;یعنی ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور ;دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه می دارد و طبعا سیاه می شود.اگر روغن موتور شما دیر سیاه شده باید نگران شد.بدین معنی که روغن قدرت جدب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد را ندارد. واین دوده ها و الودگی ها روی قطعات موتور و لابلای انها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت –سائیدگی –رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد. عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور :1-شرایط کار دستگاه و موتور ان2-کیفیت مکانیکی موتور به ویژه سیستم سوخت رسانی و انژکتورها و نیز وضیعت برق ان3-کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی4-کیفیت فیلترهای هوا و روغن5-نوع و مدل و سال ساخت موتور و خودرو6-مدت زمانی که روغن در کارتر می ماند منظور از شرایط کار موتور و خودرو چیست؟1-سرعت خیلی زیادخودرو(تخته گاز رانندگی کردن)2-رانندگی با بارزیاد ودر سر بالائیها و یدک کشیدن ها3-زیاد در جا کارکردن موتور (مثل ترافیک سنگین)4-رانندگی در سرما ;قبل از اینکه موتور کمی گرم شده باشد5-به طور مستمر مسافتهای کوتاه را طی کردنوخودرو را خاموش و روشن کردن به ویژ در سرما6-رانندگی در هوائی که خیلی مرطوب و یا خیلی گرد وغبار داشته باشدلذا در این شرایط توصیه می گردد که روغن موتور زودتر تعویض گردد . با توجه به تجربیات موجود رعایت این نکته برای طول عمر موتور توصیه می گردد نوع و کیفیت سوخت چه نقشی در تعویض روغن دارد؟سرب موجود در بنزین که برای بهسوری بهتر به بنزین اضافه می شد پس از ورود به روغن باعث اکسید شدن سریعتر روغن می گردید.در حال حاض این ماده از بنزین موجود در کشور حذف گردیده است.بنزین با اکتان پایین نیز به دلیل عدم یک احتراق کامل باعث اضافه کردن دوده بیشتر به روغن می گردد.استفاده از بنزینهای سوپر نیز این مورد را تاحدودی کاهش می دهد. ایا نوع روغن نقش مهمی در مدت زمان تعویض خواهد داشت؟عموما با بالا رفتن مدل خودروها شرایط موتور نیز ار لحاظسرعت و راندمان حجمی و در نتیجه فشار وارده و درجه حرارت ایجاد شده بالاتر می رود.سازندگان سعی نموده اند علاوه بر ساخت روغن های متنایب با مدل های جدید روغن هائی نیز بسازند که مدت زمتن تعویض ان نیز بیشتر باشد.لذا معتبرترین مرجع برای تعویض روغن سازنده موتور است.سازندگان موتور معمولا موتور را برای حالت عادی (با شدت کار منوسط)ذکر می کنند.بدیهی است اگر شرایط کار موتور سخت تر شود باید زمان تعویض روغن را کاهش داد.میزان کارکردنوع و کیفیت روغن موتور۳۰۰۰کیلومترCC/SC۴۰۰۰کیلومترCC/SD۵۰۰۰کیلومترSE/CCبیش از ۱۰۰۰۰کیلومترSG **این حروف مشخص کننده سطح کیفیت بر روی ظرف حاوی روغن درج شده استتوجه:اگر خودرو مدت قابل ملاحضه ائی در یک طوفان خاک یا شن (مثل حرکت در نقاط کویری)کار کند;وضعش از حالت عادی متفاوت است و روغن را باید در اولین فرصت تعویض کرد چون مقدار قابل ملاحضه ائی خاک وماسه وارد روغن شده و انرا به گرد سمباده معلق در روغن تبدیل نموده است که اگر تعویض نشود به سرعت سائیدگی و فرسودگی ایجاد خواهدشد.نکته جالب و مهم دیگر اینکه در سالهای اخیر با وجود معرفی استانداردهای بسیار بالا برای کیفیت روغن موتورها توصیه زمان تعویض توسط سازندگان خودروها برای این روغن ها افزایش نیافته است وحتی کاهش یافته است.مثلا اکثر خودروسازان یک روغن  API SJ را برای حدود 10000کیلومتر کارکرد توصیه می کننددر صورتیکه با توجه به کیفیت بالای این روغن ها انتظار 20000کیلومتر وبیشتر می رفت.علت اینست در موتورهای امروزی میزان روغن سوزی به دلیل مسائل زیست محیطی;بسیار محدود شده و لذا سر ریز روغن جدید روی روغنی که داخل موتور است;کاهش یافته و روغن داخل موتور بدون انکه توسط سرریز روغن جدید تقویت شود باید بار شدید کار در موتور را تحمل کندکه مسلما میزان این تحمل محدود خواهد شد. لذا با توجه به اینکه در بازار کشور روغن برای موتور ها در هر درجه ائی یافت می شود توصیه می گردد با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام گردد و فقط در خصوص زمان تعویض; مسائل ذکر شده رعایت گردد.

 روش عیب یابی کمک فنر خودرو

متاسفانه بیشتر رانندگان به کمک فنرها که یکی از اساسی ترین قسمت ایمنی خودرو است; اهمیتی به نقایص ان نمی دهند وبیشتر توجه انان به ترمزها ;لاستیکها;کمربند ایمنی چرخها; فرمان و اخرین قسمت کمک فنر را مورد بازدید قرار می دهند.در صورتیکه کمک فنر نقش بسیار ارزنده ائی در ایمنی خودرو دارد.جالب است بدانیم در صورت خرابی کمک فنرها ضریب فرسودگی سایر قطعات خودرو نیزافزایش می یابد. این قطعات شامل:1-فنر تعلیق  2-جعبه فرمان  3-دیفرانسیل  4-لاستیک چرخها   5-بلبرینگ چرخها  6-بوشهای لاستیکی سیستم تعلیق  7-گیربکس   8-سیستم تعلیق   9-مجموعه سیبکهای فرمان لذا به منظور ایمنی بیشتر اطلاعات ذیل میتواند دید بهتری در خصوص شناخت وتشخیص خرابی های کمک فنر ارائه نماید. ۱-اگر کمک فنر نشتی دارد حتما باید کمک فنر تعویض گردد. ۲-بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد. ۳-اگر در سر پیچ; خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده برای کنترل ان باید تلاش بیشتری کند این روند می تواند از خرابی کمک فنر باشد. ۴-اگر چرخها روی جاده برقصند و یا بالا و پایین روند ممکن است از فرسودگی فنرها و کمک ها باشد. ۵-اگر خودرو روی جاده حالت بی ثباتی پیدا کند ممکن است از فرسودگی از کمک فنرها باشد. .و این امر ایمنی اتومبیل را شدیدا تهدید می کند. ۶-اگر بوشهای محل نصب کمک فنر ترک خوردگی و یا تغییر شکل داده اند باعث سرو صدا در سیستم تعلیق به خصوص در موقع شتاب گرفتن; ترمز کردن ویا عبور از ناهمواریهای   سطح جاده می شود. بنابراین هرچه زودتر نسبت به تعویض بوشها اقدام شود.در غیر این صورت ایمنی خودروبه شدت کاهش پیدا می کند. 7.بارکردن خودرو بیش از ظرفیت ان عامل مهمی در ضیعف شدن سیستم تعلیق منجمله کمک فنرها می شود.به خصوص زمانی که حرکت اتومبیل در ناهمواریهای جاده قرار بگیرد. واگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد باعث شکسته شدن اتصالات می شود. در نتیجه ناامن بودن خودرو و سرنشینان حتمی است. ۸-اگر اتومبیل شما به یک سمت کشیده می شود سیستم تعلیق را که شامل تایرها; فنرهاو کمک فنرهاست توسط افراد مجرب مورد بازدید قرار دهید تا نسبت به تعمیر و تنظیم هندسه چرخها با دستگاه الکترونیک اقدام شود. ۹-تایرهای فرسوده و جویده شده نشانگر عیب در سیستم تعلیق به خصوص در کمک فنرهاست که پس از ازمایشات نسبت به تعمیر و یا تعویض انها اقدام شود. ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 27 اسفند1391 توسط پرویزالف


سال1392مبارک


اس ام اس های تبریک عید نوروز سری اول

خداوندا ، نمیدانم چه تقدیری مرا فرموده ای اما

برای دوستان من عطا فرما :

هزار و سیصد امید

هزار و سیصد و نود بهروزی

هزار و سیصد و نود و دو لبخند زیبا …

( سال نو  مبارک باد )

.

.

.

روز اول سال آدم به آدم میرسه ، اما اس ام اس به آدم نمیرسه !

سال ۱۳۹۲ بر شما مبارک

.

.

.

عید است ولی بدون او غم داریم / عاشق شده ایم و عشق را کم داریم

ای کاش که این عید ظهورش برسد / اینگونه هزار عید با هم داریم

اللهم عجل لولیک الفرج

سال نو مبارک

.

.

.

پیامک تبریک عید ۹۲

امیدوارم عید با بوسه هایش

بهار با گلهایش و سال نو با امیدهایش بر تو ای عزیزترین مبارک باشد . . .

.

.

.

 

فرخنده باد بر همگان مقدم بهار / نوروز ، جاودانه ترین جشن روزگار

نوروز مبارک

.

.

.

برآمد باد صبح و بوی نوروز / به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال وهمه سال / مبارک بادت این روز و همه روز

نوروزتان پیروز

.

.

.

sms تبریک عید نوروز ۱۳۹۲

ای خدای دگرگون کننده دلها و دیده ها

ای تدبیر کننده روز و شب

ای دگرگون کننده حالی به حالی دیگر

حال مارا به بهترین حال دگرگون کن

سال نو مبارک

.

.

.

دم همه اونایی که تو خونه تکونی دلشون ما رو دور نریختن گرم

ما هم سعی می کنیم زیاد جا نگیریم!

سال نو مبارک

.

.

.

لحظه ای که سال تحویل می شه ، تنها لحظه ایه که بی منت به من لبخند می زنی

کاش هر ثانیه برای من سال تحویل باشه تا لبخند همیشه مهمون لبهات بمونه

سال نو مبارک

.

.

.

جدیدترین اس ام اس های تبریک عید نوروز ۹۲

سال ۹۱ با تمام ادعاهاش رفیق نیمه راه از آب در اومد امیدوارم

سال ۹۲ مثل اجدادش نارفیق نباشه و با ظهور آقا رفاقت خودش رو ابدی کنه . . .

به امید ظهور آقا ، سال نو مبارک

.

.

.

سلام به قاصدکهای خبر رسان که محکوم به خبرند

و سلام به شقایقهایی که محکوم به عشقند

و سلام به شکوفه هایی که با شکفتن خود خبر از بهار میدهند

عید نوروز مبارک

.

.

.

آمد بهار و گل رخ من در سفر هنوز / خندید و ابر چشم من از گریه تر هنوز

آمد درخت گل به بر امّا چه فایده؟ / کان سرو گلعزار نیامد به بر هنوز

اللهم عجّل لولیک الفرج

.

.

.

نوروز این رفاقت را نگاهبانی می کند که باور کنیم

قلبهامان جای حضور دوستانمان هستند . . .

نوروز ۱۳۹۲ بر شما مبارک

.

.

.

چند سال و چند عید باید از عمر تو بگذره تا آدم بشی !؟

یک سال از عمرت گذشت، ولی باز تو همونی که بودی !

فرشته دوست داشتنی بهار مبارک !

.

.

.

متن تبریک سال نو

ساقیا آمدن عید مبارک بادت

امسال که آمدی به خانه ما ، عیدی نرود از یادت !

سال نو و نوروز باستانی مبارک

.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه 8 اسفند1391 توسط پرویزالفچند راهنمایی برای بنزین زدنفقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین‌ترین حدّ قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط می‌گردد. بنابراین، خرید بنزین در بعد از ظهر و حتّی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معیّن و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می‌کند.
هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می‌کند. امّا جایگاه‎های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ‌هایشان نیستند.
وقتی مشغول بنزین زدن هستید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می‎بینید دارای سه درجه است: کُند، متوسّط و تند. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می‌شود به حدّاقلّ می‌رسانید. همهء شیلنگ‌ها دارای محلّ بازگشت بخار هستند. اگر سریع بنزین بزنید، مایعی که وارد مخزن بنزین اتومبیل شما شده بخار می‌شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می‌شود به طوری که وقتی شما بنزین می‌زنید، در واقع به آن میزان که دستگاه نشان می‌‎دهد بنزین نزده‌اید.
یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیلش این است که، هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصوّر می‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیرهء بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطهء صفر بین بنزین و جوّ عمل می‌کند تا تبخیر را به حدّاقل برساند. برخلاف جایگاه‌های بنزین، اینجا که من کار می‎کنم، هر تانکری که ما بارگیری می‎کنیم دارای دستگاه جبران حرارت است تا هر گالن عملاً به میزان یک گالن باشد.
نکتهء دیگری که باید یادآوری کنم این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین‌ نزنید. به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می‌شود سبب می‌گردد که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معمولاً ته‌نشین می‌شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.
امیدوارم این نکات برای حفظ ارزش پول شما مفید بوده باشد.نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 13 دی1391 توسط پرویزالف

مواردی که در تشخیص وضعیت شمع از ظاهرش میتوان تشخیص داد و مشکل رابرطرف کرد

 شمع سالم : ظاهر سر شمع : نوک چینی عایق سفید متمایل به خاکستری یا زرد متمایل به خاکستری تا قهوه ای باشد ، گویای این است که موتور میزان است ، دامنه حرارتی شمع صحیح میباشد سیستم سوخت و برق موتور تنظیم است موتور ریپ نمی زند و ساسات درست عمل میکند.اثری از مکمل های سربی بنزین و یا سایر ترکیبات متعلقه روغن موتور روی سطح چینی دیده نمی شود موتوردر دمای مناسب کار می کند. ------

 شمع سالم با سر قرمز : ظاهر سر شمع :چینی به رنگ صورتی مایل به قرمز علت : مواد افزودنی به بنزین بدون سرب برای بالا بردن اکتان ، شمع سالم محسوب می شود. ------

 شمع آغشته به بنزین : ظاهر سر شمع : سر شمع آغشته به بنزین بوده و معمولا بوی بنزین کاملا به مشام می رسد.معمولا چینی سر شمع به رنگ زغال در آمده است. علت: تنظیم نبودن ساسات و خفگی، پاشش مخلوط سوخت و هواغلیظ ،مشکل در سیستم جرقه زنی، استفاده از شمع سرد ،نشت انژکتور سوخت نتیجه : ریپ زدن و بد روشن شدن موتور . راه حل : کنترل مخلوط هوا و بنزین ،چک کردن سیستم برق و شمع ها، چک کردن انژکتور ها ------ کوبش ( دتونیشن) : ظاهر سر شمع : معمولا چینی سر شمع ترک خورده ،قسمتی از آن خورده یا کنده شده است،الکترود منفی نیز خورد یا کنده شده است. علت : اکتان پایین سوخت، تایم موتور بیش از حد آوانس می باشد،صدای ناک شنیده می شود(چق چق) راه حل : سوپاگ EGR چک شود،سنسور ناک یا دتونیشن چک شود،ارزش حرارتی شمع با کاتالوگ چک شود. ------

 فرسودگی شدید الکترود ظاهر سر شمع : معمولا الکترود مرکزی شمع کاملا و یا تا حد زیادی از بین رفته و لبه های آن گرد شدهو چینی دور الکترود سوخته است. علت : عدم تعویض شمع ها در زمان تعیین شده نتیجه: ریپ زدن به ویژه به هنگام شتاب گرفتن . بد روشن شدن موتور به علت زیاد شدن فاصله دو الکترود راه حل : تعویض شمع ها -------

 سر شمع براق - رسوبات سربی نقاطی از چینی به رنگ لعابی زرد متمایل به قهوه ای و گاهی هم سبز رنگ در می آید. علت : وجود ترکیبات سربی در بنزین ، این لایه لعابی معمولا" هنگامی ایجاد میشود که مسافتی طولانی در حالت تخته گاز رانندگی شود نتیجه : در حالت رانندگی در حالت تخته گاز ، لایه لعابی از نظر الکتریکی هادی گشته و سبب ریپ زدن میگردد. راه حل : تعویض شمع ها با درجه حرارت خنک تر ، پاک کردن شمع معیوب فایده ای ندارد . -----------

 شمع دوده زده – زغال گرفته ظاهر سر شمع : نوک چینی عایق ، الکترود ها و پوسته شمع ، با لایه ای از دوده سیاه مخملی پوشیده میشود . علت : میزان نبودن مخلوط هوا و بنزین ( کاربراتور و یا انژکتور ) غلظت مخلوط هوا و بنزین ، گرفتگی فیلتر هوا ، تنظیم نبودن ساسات اتوماتیک یا زیاده از کشیدن ساسات دستی.بکار بردن شمع سرد،نشت بودن سیستم وکیوم کاربراتور،کنیستر کربنی خراب،رانندگی در مسافتهای بسیار کوتاه نتیجه : ریپ زدن و بد روشن شدن در حالت سردی موتور . راه حل : تعویض شمع ها با درجه حرارت گرم تر ، کنترل مخلوط هوا و بنزین و کنترل ساسات ، هواکش کثیف را تعویض گردد -----------------

 پیش احتراق )Pre Ignition( ظاهر سر شمع : الکترود مرکزی و منفی شمع ذوب شده ، چینی سر شمع صدمه دیده است. علت : شمع بسیار گرم برای موتور ، برق دزدی وایر های شمع از یکدیگر ،آوانس بیش از حد سیستم جرقه ،مخلوط سوخت و هوای بسیار رقیق، سوپاپ EGR معیوب، پر شدن اتاق انفجار با باقیمانده های سوخت بد، وجود نقاط بسیار داغ در اتاق انفجار بدلیل سیستم خنک کاری ضعیف در سر سیلندر،بستن شمع با گشتاور نا مناسب و یا خرابی واشر سر سیلندر نتیجه : ریپ زدن ، افت قدرت موتور و آسیب دیدن آن . راه حل : تنظیم سیستم سوخت و برق موتور . نصب شمع های جدید و با کیفیت با دامنه حرارتی صحیح،استفاده از وایر های مناسب،چک سیستم خنککاری موتور --------------

- تجمع خاکستر ظاهر سر شمع : سر الکترود مثبت و منفی به همراه سر سرامیکی آن بوسیله لایه ضخیمی از خاکستر طلایی مایل به سفید پوشانده شده است. علت : ، استفاده از بنزین سرب دار و استفاده از مکمل های سرب دار بنزین و مکمل بی کیفیت روغن. نتیجه : ریپ زدن ، افت قدرت موتور بدلیل عایق شدن سر شمع با خاکستر . راه حل :. نصب شمع های جدید و با دامنه حرارتی صحیح استفاده ازبنزین و مکمل های مرغوب. ------------

 آغشته شدن سر شمع به روغن ظاهر سر شمع : ایجاد لایه ضخیمی از خاکستر ملحقات روغن و بنزین روی چینی ، الکترود مرکزی و الکترود منفی، ساختار این خاکستر نرم و نیمسوز مانند است . علت : روغن به اتاقک احتراق نفوذ کرده است ،رینگ های رو غن پیستون سوخته یا شکسته است ،گیت سوپاپ سوخته است. نتیجه : گداختگی این خاکستر منجر به احتراق پیش از وقت مخلوط هوا و بنزین در اتاقک احتراق شده و سبب افت قدرت موتور میگردد. راه حل : تعمیر موتور ، تعویض شمع ها .

 آسیب مکانیکال ظاهر سر شمع : الکترود مثبت و منفی دفرم شده و سرامیک سر شمع شکسته یا پریده است. علت : آسیب دیدگی فیزیکی ناشی از ضربه یا زمین افتادن حین نصب یا بد نصب کردن ، مناسب نبودن اندازه شمع و برخورد آن با پیستون، شکستن یا لب پر شدن پیستون یا سوپاپ نتیجه : ریپ زدن و از دست دادن جرقه راه حل : تعویض شمع ها و تعمیر موتور در صورت نیاز شمع آغشته به سرب ظاهر سر شمع : سر سرامیک شمع زرد مایل به قهوه ای براق گشته است علت : داشتن سرب در بنزین و یا مکمل های سرب دار نتیجه : بد کار کردن موتور و از دست دادن جرقه بدلیل عایق شدن سر شمع راه حل : تعویض شمع ها و استفاده از بنزین بدون سرب اینا یه سری راه های تجربی و ظاهری هست که با توجه به ظاهر دیده شده از شمع فرد باید یه سری کارها رو برای رفعش انجام بده و از علت وقوعش مطلع میشه... - ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- چند سوال مهم و مفید در مورد شمع و توضیح در خصوص شمع های جدید سوزنی و موارد پیرامون انها :


 آیا این شمع ها (سوزنی)برروی تمام خودرو ها تاثیر دارند ؟ بله ، تمام خودرو های بنزینی پس از مرحله تراکم باید با جرقه شمع ، مخلوط بنزین و هوا را محترق سازند تا بتوانند نیروی لازم برای حرکت را از سوزاندن این مخلوط بدست آورند . لذا هر چه این جرقه قوی تر باشد این سوخت را بهتر سوزانده و قدرت بیشتری ازاد خواهد شد . افزایش قدرت ناشی از این احتراق به عوامل مختلفی مانند شکل اتاق انفجار، نوع سوخت ، زمان و دور موتور خودرو بستگی دارد . -----------------

آیا شمع های اتومبیل های مختلف قابل استفاده بر روی یکدیگر هستند ؟ شمع های خودرو از لحاظ فیزیکی ( ابعادی و مشخصه حرارتی ) دارای یک سری استاندارد بین المللی هستند .لذا در صورت یکی بودن استاندارد مورد استفاده طراحان موتور، شمع های خودروهای مشابه قابل استفاده در یکدیگرند. بطور مثال استانداردهای راجع به قطر شمع ، ناحیه رزوه دار شمع و ارتفاع شمع و یا استاندارد حرارتی ناحیه سر شمع که در داخل اتاق انفجار قرار می گیرد . شما برای آنکه ببینید آیا می توانید یک شمع را در موتور خود بکار ببرید کافیست ابعاد و هیت رنج آن را بدانید و با ابعاد و هیت رنج موتور شمع موتور خود مقایسه کنید،در صورت همخوانی مشکلی وجود نخواهد داشت. البته بهتر است همیشه از کاتالوگ کارخانه یا نظر یک کارشناس استفاده کنید چرا که در صورت انتخاب شمع نا مناسب به موتور خودروی شما آسیب جدی وارد خواهد شد. -----------------

 آیا شمع اتومبیل های انژکتوری و کاربراتور با هم فرق می کنند ؟ کاربراتور و انژکتور وظیفه پاشش سوخت به درون موتور را دارند ، لذا هیچ گونه تفاوتی در انتخاب شمع برای یک موتور با شرایط یکسان و اختلاف صرف در سیستم سوخت رسان وجود ندارد . مگر آنکه علاوه بر سیستم سوخت رسانی سیستم برق خودرو هم عوض شده باشد که در اینصورت باید مراقب هیت رنج یا بازه گرمائی شمع بود . البته عمدتا این تفاوت آنقدر نمی باشد که نیاز به تعویض شمع باشد . ولی به دلیل دقت کمتر کاربراتور در پاشش سوخت شاید بهتر باشد دهانه شمع کمی جمع تر فیلر زده شود . ---------------

 آیا این شمعها برای ماشینهای قدیمی هم قابل استفاده می باشند ؟ بله ، همانطور که گفته شد شمع دارای استاندارد می باشد در صورتیکه استاندارد ابعادی و حرارتی شمع با شمع مورد استفاده در خودروی مورد نظر یکی باشد قابل استفاده می باشد. در نظر داشته باشید بدلیل تکنولوژی قدیمی بکار رفته در موتورهای آنها در صورت استفاده از شمع بهتر اختلاف بوجود آمده در بازده موتور فاحش خواهد بود . -----------

 آیا این شمعها ی سوزنی ایریدیوم در ماشینهای استاندارد که موتور آنها تقویت نشده است کارائی دارند ؟:: بله ، شمع وظیفه جرقه زنی دارد . در نتیجه استفاده از شمعی که جرقه خود را قویتر میزند تنها به افزایش کارائی موتور کمک می کند . عملا این شمع ها برای خودروهای استاندارد نوعی تقویت علمی و ارزان به حساب می آید .در واقع ارزانترین راه تقویت موتور خودرو تعویض شمعها و وایر های آنها با انواع جدید تر و بهتر می باشد. --------------

 آیا استفاده از این شمعها برای خودروهای عادی ضرر ندارد ؟:: خیر ، نه تنها ضرر ندارد بلکه بدلائل زیر بسیار مفید خواهد بود : الف) بدلیل احتراق کاملتر که در اثر بوجود آمدن جرقه قوی تر و دقیق تر بدست می آید، موتور از فرصت محدود سوزاندن سوخت بهتر استفاده می کند و مقدار بیشتری از مخلوط سوخت و هوا را می سوزاند در نتیجه راندمان موتور بالا رفته و با استفاده از سوخت کمتر قدرت بیشتری بوجود می آورد. ب) بدلیل جرقه قوی تر موتور خودرو در حالت سرد بهتر روشن می شود . ج) بدلیل از دست ندادن جرقه ضربات موتور یکنواخت تر بوده و موتور نرمتر کار خواهد کرد که نتیجه آن طولانی تر شدن عمر قطعات موتور میباشد . --------------

 آیا استفاده از شمعهائی که قدرت انفجار بالائی دارند حرارت موتور را بالا میبرد ؟:: خیر ، حرارت شعله بزرگتر بوجود آمده مطلبی است که طراح آن را در شرایط طراحی لحاظ نموده است و قدرت خنک کنندگی موتور برای شرایط ایده آل طراحی گشته است . لازم به ذکر است در شرایط طراحی راندمان موتور بالاتر در نظر گرفته می شود دلائل عدیده باعث نرسیدن به آن شرایط ایده آل می شود ، از آن دلائل میتوان ارتفاع از سطح دریا ، کیفیت سوخت ، سلامت فیلتر هوا ، سیستم پاشش سوخت و........نام برد . به همین دلیل بازده موتورهای بنزینی در حدود 25 تا 35 درصد میباشد! نکته بعدی آن است که در موتور خودرو جز بنزین ماده دیگری برای سوختن وجود ندارد و مقدار سوخت توسط طراح موتور در نظر گرفته شده است ، پس شما نمی توانید حرارت موتور را از محاسبه طراح فراتر ببرید . چرا بعضی ها معتقدند شمعهای با قدرت جرقه باالا مصرف سوخت را بالا میبرد ؟ :: این طرز تفکر کاملا بی اساس است ، چون شما در دور موتور پائین تر به قدرت مورد نظرخود خواهید رسید . علت تجربه چنین حالتی صرفا گاز دادن بیشتر راننده بدلیل نرمتر گاز خوردن موتور و در واقع راحتتر بالا آمدن دور موتور در اثر استفاده از شمع بهتر میباشد . لذا در صورت استفاده از شرایط رانندگی یکسان حتما با کاهش مصرف سوخت مواجه خواهید شد . -----------

 آیا پس از نصب این شمعها خودرو باید دوباره تنظیم و یا دیاگ زده شود ؟ :: الزاما خیر ، در صورتیکه موتور خودرو شما مجهز به ( ECU) باشد نیازی به تنظیم موتور مجدد ندارید مگر آنکه در اثر تعویض شمع و باز وبست وایر ها سیگنال خطائی به ( ECU ) برود که در اینصورت خودرو باید دیاگ شده و خطای احتمالی پاک شود . در مورد ماشینهای بدون ( ECU ) در صورت تنظیم بودن موتور نیازی به تنظیم ندارید . یکی از مزایای این شمع ها این است که بدلیل ثابت بودن دهانه شمع در طول مدت کار درون موتور تنظیم موتور به هم نمی خورد. ----------

 آیا باید وایرهای شمع نیز به همراه شمع تعویض شوند ؟:: خیر ، مگر آنکه وایر شمع خودرو معیوب باشد که باعث برق دزدی بشود در واقع برق دزدی به معنای جرقه زدن در جائی به غیراز سر شمع می باشد که باعث از دست دادن فرصت سوزاندن بنزین ، تک کارکردن موتور و ضربات مهلک به موتور خودرو میگردد. اما در صورت امکان اگر از وایر نو استفاده شود چون مقاومت داخلی وایر کمتر بوده و رسانائی بهتری ایجاد میشود شما شاهد جرقه قویتری در سر شمع خواهید بود. -----------

 آیا شمع های سوزنی نیازی به فیلر گیری دارند؟:: معمولا کارخانجات سازنده اعلام میدارند که نیازی به فیلر گیری نمیباشد ، علت آنست که در صورت مراقبت نکردن در هنگام فیلرگیری به سوزن شمع آسیب میرسد و شمع غیر قابل استفاده خواهد بود . به همین دلیل عمدتا فیلر آنها توسط کارخانه تنظیم میگردد. اما در هنگام نصب در صورت نیاز یک فرد ماهر و با دقت میتواند بدون آسیب رساندن به سوزن ،دهانه شمع را تنظیم کند. --------------

 آیا برای تعویض این شمع ها نیاز به مهارت خاصی میباشد ؟:: خیر ، این شمع ها مانند شمع های عادی نیاز به تخصص خاصی ندارند . فقط باید مراقب بود که این شمع ها از دستتان به زمین نیفتند . همچنین در هنگام سفت کردن شمع باید به اندازه سفت شود ، در غیر از این صورت باعث شکستگی شمع میشود و یا با بوجود آمدن ترکهای موئی در بدنه شمع کارائی خود را از دست خواهد داد. -------------

 چرا قیمت شمع های سوزنی ایریدیم گران است ؟:: دو دلیل عمده برای گران بودن این شمع ها وجود دارد . الف ) آلیاژ بکار رفته در آنها ب ) تکنولوژی فوق العاده بالای بکار رفته در ساخت آنها که از لیزر یاک ، کوره زینترینگ ، تکنولوژی فوق سرامیک می توان نام برد. البته باید ذکر کرد که بر اساس مدت کارکرد این شمعها و مزایای بدست آمده عملا قیمت آنها به هیچ عنوان گران نبوده و آنها در طول مدت کارکرد خود هزینه چند برابر قیمت خود را برای صاحب خودرو جبران میکنند. ---------------

چگونه این شمع ها باعث کاهش سوخت میشوند ؟:: با بزرگتر شدن شعله در موتور مقدار بیشتری از سوخت میسوزد و افزایش قدرت موتور در دور موتور پائین تربدست می آید . لذا با کمتر گاز دادن و کمتر باز شدن دریچه گاز به همان قدرت موتور مورد نظر خود دردور موتور پایین تر میرسید که نتیجه آن کاهش مصرف سوخت میباشد . -----------

- آیا استفاده از مکمل های بنزین برای بالا بردن کیفیت بنزین برای شمع ها مضر نیست ؟:: در صورت پائین بودن کیفیت این مکمل ها بروی شمع مواد اضافه رسوب خواهد کرد و کیفیت جرقه زنی را پایین خواهید آورد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 7 دی1391 توسط پرویزالف

اصلاح عادت های غـلط در راننـدگی
گازدادن قبل از خاموش کردن خودرو

این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد. ولی در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز میدهید و سپس سوئیچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کارکردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.

جلو آوردن بیش از حد صندلی
خیلی از افراد(البته بیشتر خانم ها) فکر میکنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر میشود و به اصطلاح دست فرمون خوب میشود. خیر اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد.

تکیه پا به کلاچ

بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی میکند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس میشود.


خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی

این کار برای ماشین های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر میکنند تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش میکنند این کار ضرر جدی به موتور وارد میکند کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در اینگونه مواقع اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن میماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست.

استفاده از نور بالا در مه
در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر میکند در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد.

دقت نکردن به سطح کیفی روغن موتور و تطبیق آن با سطح کیفی روغن توصیه شده توسط کارخانه
مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال ۵۰۰۰ میریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال ۵۰۰۰ sj است و روغن موتور سازگار با پراید sf یا sg است در انتخاب روغن خود تجدید نظر کرد.

استفاده از بنزین معمولی در خودروهای دارای مبدل کاتالیستی


بنزین های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ ها نوشته بدون سرب اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.


نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار

این کار بارها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد. بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بشیند.

نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریمباربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند به خودی خود باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان ۱۰ درصد میشود.

سنگین کردن بیش از حد خودروپر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست خصوصا در مسافت های طولانی باعث بالا رفتن مصرف سوخت میشود. در حد امکان باید خودرو خود را سبک کنیم.

ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شوراین کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن میشود. برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع های آماده هم در بازار هست.

ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتوراین کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگزاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود آب سالم تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ریختن آب ته ظرف به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان تر است.

با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکسبسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت میکنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت میکنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری میشوند.

گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرواین کار خود باعث این میشود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده میشود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده میشود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو میشود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بی افتد کلاچ را بگیریم.

خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیکاین کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و… میشود.

پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبانچندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد و نشاد داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.

درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانیاین کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کار کند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

تعویض یکبار در میان فیلتر روغنگاها دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض میکنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده میکنند. ابن کار باعث میشود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربار فیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری میشد.

عدم تعویض به موقع روغن گیربکسدر همین تیونینگ تاک به کرات دیده شده که افرادی خودروشان ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم ازشان میپرسی واسکازین را تا به حال تعویض کردی میگویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و… میشود. البته کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن

چندی پیش در انگلیس دیدم که دوستم زمانی که میخواهد ترمز دستی را بالا بکشد دکمه آن را فشار میدهد و سپس آن را بالا میکشد از او پرسیدم دلیل این کارت چیه؟ گفتش اولین باری که برای امتحان رانندگی رفته بودم سر همین کشیدن ترمز دستی منو رد کردن و برای همه خنده دار بود که میگفتم تو ایران همه اینطوری ترمز دستی رو میکشن و بعدا متوجه شدم که انگلیسی ها به این دکمه کلاچ ترمز دستی میگویند و تا زمانی که کلاچ ترمز دستی را نگرفتی نباید آن را بالا بکشی بعدا خودم هم از تعدادی از دوستانم که مکانیک را به صورت علمی میدانند گفتند که کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی میشود.

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازهاین کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد میکند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام

عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 15 آذر1391 توسط پرویزالفدر سیستان بیشتر از 900 پارچه روستا داریم


 جزینک بزی ادیمیحسین اباد حسین اسماعیلده بزی سفلی باغ ادیمیخوگی ده بزی علیا(بذر خالص ) طاغذیسیدخان چرک کدخدافقیرکربلایی حسن حلیم خان رحیم خان سارانیدهنه غلامان شریف اباد ابراهیم کیخاقلعه کهنه بندانی بالاخانهقلعه نو قره باغی کدخدا حاجی علیده پیری امام خان دهنوپشت ادیمیسنارودجنوبی پلگی بزئ کچیانحسین مسافر حاجی اباد خوشدادمحمداباد عیسی حاجیجزینک خوشداد کهنه محمدحسنقلعه کنگ جهان تیغ پشت اب دغالندام ده رضا پیران دختده درویش محمدابادگلزار نوشیروان خانه‌های درویشخالقداد نو ده نورمحمددشتی ده غلامعلیهاشمزهی عباسعلی ده کمالیده صفدرمیربیک ده میرخان ده منصوریپارودین / پاره دین راهدار ده شهید محبعلی سارانیپلگی خمر کیان اباد (شندک ) اله ابادحسینا ادیره ده عیسی علیاده خان محمدبدیل ده افسری محمدابادادیمیدشتک امامی حسین ابادمیرشاهقلعه رستم چهارچشم خانه‌های رودباریده ارباب حاجوک پیرانده نوسیدخان زیارت جهان تیغ ساختمانده رشید گزانگوری کدخداصفرندام غربی کرگزی دهنوپیرانپلگی پائین شهسوار محمدخوشداد شوکت سارانیچلستعلی نورمحمدجهان تیغ اکبرابادعباس عبداله ده شرکت ده الریده موسی ده غلام ابراهیم حسین ابادخواجهشادی قلعه حیدراباد چرک حاجی غلامعلیعلی اباد تختک ریگ علی صوفی ده شهبازکل کنگ روستائ هاشم اباد حجت اباد کدخدا جبارلف عباس اباد شیخ ویسی ده عیسی سفلیآس قاضی عباس قاسم کربلایی حیدرسهراب غلامی قائم اباد کنگ پیرانکربلائی علی شهرکی ده دیوانه ده ولی دادخانه‌های مولوی سیداقبال اسلام ابادپلگی سید سه قلعه شریف ابادابراهیم ملک داد ده فتح اله ده علیمحاجی مسکین حسن اباد دهنه باغیخمک کمپاداره راه ابیلحسن پیری گل خانی خانه‌های حاجی خدابخشخمک دشتک میل نادر ده میر شاهراشک شهرک گلخانی مشهدئ غلامعلی قنبر علیحسن علیخان قائم اباد سفیدابهکندرک صادق بوتگوگوری ناصرآبادعلیا زورک / زاروکلچوی سهراب شیخی سخی ابادنورئ لورگ باغ سفیدابهافشاریه عباس ابادسنجدی سفیدابه کهنهالری حیدراباد سن کوریغلام گلزار ده سنچولی شندولحسین ابادی محمداباد لورگ باغ کم زردحسینالطفعلی صفر احمداباد کرباسوده قاسم قجر اسلام اباد کفتارگوشیخ لنگی شاطرمحمود کورگزیکمک حسامیه ماده کاریزمیرزاموسی ریگ آب اقاجان مچکگلزارپیری ناصرابادسفلی سمندرملنگ جما کنگ مزار کلات ملاحسنواصلان تیمورابادشیخی کلات حاجی نورمحمد براهوییدهمرده سهراب دلارامی جولی بالا کلاته حسین خانشیرمحمد خواجه احمد مک سرخترقوئی امیرنظام کلاته سهرابده رستم بابدین حسن ابادعلی جعفرسفلی جنگیان رحمت ابادیوسف اباد چوتوشرقی کلاته عمرکلاته عمر لومارحاجی احمدخان خواجه احمد اسماعیل ابادعباس اباد شیراباد پدگیحاجی حسین شهرکی مهاجری سنجدو سامانی نورمحمد زهککربلائی حسن نورمحمدهارون حسیناخانه‌های علی جعفرعلیا بلگگبلگاک شهرک کوهکخرابه شیرمحمد جما خانه‌های صمدده خدابخش ده نادر شاه گلغلامعلی سرگزی ملاقاسم عباس رستمجان ابادسنجرانی ده نو حسین میردلحاج غلامحسین سیاه خان بامریحسین میرعلی عبدالغفور حسن خونحسین نورمحمد ملاشریف ملکحیدریملک اباد شهرکی ده یادگار جلالیسنچولی ده احمدعلیخان ده درازشاهگل گلمیر خلیفه کچکول ملا ابراهیمشاه میر دوازده سهمی جنگی خونشریف قزاق ده لجه‌ای سیاه سرشهیدده مرده عبدالعزیز کودنوعیسی فقیر علی جان بزی شهرکیقزاق ملک اباد سه قلعهکربلائی شهباز شریف ریگی حاجی جلاییمیرگل اله دو میرزاخونعلی پیری بلوچ نارویی شیب گورهمحمدجان جهند جهانگیرمحمدجهانگیر حیات خان ده علی اخوندعیسی پیری عبدالله گرگیچ ده مستیخونابراهیم اصغری دادکریم درویششیراباد لال خان جریکهشاه بیک ده غفور ده سیدمحمدپسرمردان ده روشن ده علی جاناصغرجما ملک محمد ده زینلعلی شهرکی تیموراباد علی ابادبراهویی ده اسماعیل قنبر حسینعلی مستیانکوه خواجه ده اکبرعباس ده ازادشهرک علی اکبر جمال اباد ده گزمهازادی چلنگ پشت رود کفتارگیصوفی خدری کل پبازعلیاصیادان سفلی زورابادسالاری ده حسیناده عباس خان ده سنچولی اسدا00کوه خواجه شهدادبالا محمددادیده لطف اله شهدادپائین بچه درمحمدصفر علی محمدپیرمرد جی سرخ علیاده محمود ده عوض حسن رحیممالکی نورئ خیراباداس افضل اباد شریف ابادپودینه تیموراباد کودجهانبخش دادی عطامحمدده حسین رئیسی کلات سالاری مشهدی محمدحسینا خدرئ (ستوده ) ده محمدمیرزاده اکبرجعفری ده بلند زاهدان کهنهخراشادی زیارت ده حاجی شهبازسرسنگ ده سیاه سر اشترک حاجی نظرصیادان گنده بخش کربلایی موسی سالارئ روستائ مولوئ خدا رحم رودینیشیبانی ده کرمی میرخان شاهگلده عباس کور ده ملاعلی سیاه خانمحمدصفرشاه نظر علی صوفی موسی شهبازعلیرضا اسلام اباد حاجی عباسزورجعفرشهباز اکبراباد کهکصیادان علیا بالاشیخ علی مردانمحمداعظم براهویی طفلکلوتک تیلر چنگیزشیرزهیحسین آبادسفلیحسین آبادفلفلی عل خانه‌های حاجی گل میر کل پباز سفلی / رحمان شیر زهیاسلام اباد چلنگ محمداباددوران خان حسین مشهدی جانیسکوهه خیاری دلمرادشهر سوخته داداله ده کول شیبابراهیم میرزاخان درویش علی دهکوللوتک گرگ دهکول اسلام نظرمسافرکلاتی گل محمدنورئ سدکیبندهی راه انجام خانه‌های علیمرادحسنشهرک حسن اباد محمدجان خلیلی فیروزه‌ایدوست محمدحاجی کبلائی موسی خمرئ کیخای کهنهحسین ابادسفلی ده عوض (گلستان ) ابراهیم ابادقلعه سام حاجی عباس بهرام ابادشهر جدید رامشار بنجار دولت ابادچاه صاحبالزمان (عج ) امامیه پائین عباسیهقلعه دل اسا تپه دز ده اقاجانسعیدخان زیارتگاه بی بی دوست الهیلوتک شیرمحمد ده ارباب تمبکالوتک صفرشاه ده اسکل چونگ مرغانقلعه حسن ده شیخا حاجی عباسصفربرفی ژاله‌ای حسین زینلال گرگ کرباسک ده رضاعلیده علی اخوند ده درگی دیوانهحسین محمد ده سرحدی ده رستم محمودبرقی حسین اباد جر علیمرادهراتیده علی رضا حیدراباد کریم شاه نظرفقیر کلوخی کوشه پائینقلعه رستم سیاه مرد نوریکندو غلامرضاسند گل یوسف حسنگل محمد چهارخریفتح آباد ده اقائیلوتک حاجی عظیم روستائ رشید ده حسن علی اکبرلوتک رحیم خان ده حاج اقائی چهارخمیورمال ده کول پشت اب ده کیخاپشت دشت قاسم اباد ده میرده ملا نظر ده غلامان شهرک بزرگده غلام نبی جهان تیغ کوشه علیاجهان اباد کربلایی قربان زورابادسنجرانی حسن اباد ده اخوندغلامیمندیلان پائین هراتیمحمد آباد هراتی غریبمیلک ده حسن علی حسین باقرمحمدقاسم ده سرحدی ذوالفقارینایب لجه‌ای گل محمدبیکده میرزا زینل ابادجهان ابادسفلی محمداباد شهرک کوچکدهنوعلی خان شیر محمد آذریانده رضاجر ده علیرضاده میرجعفرخان بامری غلامان ابادئ امام زمانده میرجعفرخان(مادعلی)عبدالرحمان صفرزائی ده اصغر باغکپکک حاجی حیدر سادات توتیپهلوان ده نهور حمزه ابادجهان ابادعلیا دهنو ده رضاساسولی علی اباد کربلایی یارمحمدکنگ شیرعلی خان گل میر گنبدشاهیحاجی ملنگ خروط حاجی صفر کیخارسولده کدخدا شاه جان بامرئ حیدری پل اسبیجانی محمداباد علی جان درویشدوکله ده میرزنگ پنجکزوراباد ده بوله ده تقیعزیزبامدی ده گت حاجی حسین حیدرملکمحمد گل اباددوم ده موسی محمدمیم خان بامری جهانتیغ دهباشیابراهیم اباد ابیل سیاه پشتهده ازاد ده کریم ده مرده ه شهریاریمیرزاخان برج افغان کربلایی غلامنظرگرگیچ حسن رحمان کربلایی عباسبلال نظرسارانی کیخای میربیکحاجی بلوچ خان ده میرعبدالله گزمومحسین اربابی گل اباداول ملارضاحاجی نبی ملامحمد نظرعلی حسیندهمرده ولی اباد رستم محمودسرفراز محمدشوراب نیگردشارخ نراقی کربلائی علیشیرعلی خان ده حاجی عبداللهعباس آذریان ده شیردلشیرمحمدگرگیج امیراباد بصیرانعلی اکبر ده گرگ فقیرقاسمقجربارانی دهمرده ملک ابادمشهدی محمد غلامرضا نورئ دکدهمردهمندیلان بالا جبار ده جعفرئسیدخان قرقری دوست محمدخانه‌های محمد گردن ریگ ده علیمرادخانه‌های خداداد گمشاد کریم کشتهلجه‌ای ملاعلی ده نورمحمدصفرزاییده حاجی حسین بش دلبر یارمحمدعلمده میرزامحمد تندورک خاک سفیدیده شادی میم خان تپه کنیز نورالهخانه‌های مهرالهنظرآباد کانال شهرک غلامعلیسنجردهمرده صمد دهمرده پودینهصالح محمد شهریارئ پیران ساسولیشیخ علم دهمرده شغالکمارگان نورمحمدخان عاشقانکنگ امام داد ده هیبت عباس خانرنده شهرکی لنگر علی حسینابارانی ده مریم سارانیزهروزهی خاک سفیدی پکیرشهسوارجلال افغان گرگیج حاجی / برج یوسف/ غلامحسین دهمرده جماشندل شندک جنگیخوکندل صدیف خانی عباسده کدخداعلی نمروری قرقری خمرجهانتیغ ملادادی نورمحمدیوسفشیرین سالار گله بچه اربابیرضاسیاسر دهمرده لچصاحب خان بارانی محمدحسین بارانی صاحب خانشیردل سادک اربابی خان محمدچاردری امیراباد غلامعلیشاه محمدقاسمی/ ده شاه محمد قاسمی برج میرگل حسین علی خانگزمه پلگی ده رحمانگل میر دولت اباد قجر /قجر محمد حسنمارگان سراوانی کرمحاجی ابادسعید علیخان زمان کرکوهسرگلزایی گلزاریگن نیک محمدابیل پل رنده ملانورمحمد ده انوشیرواناسماعیل علی داشک دوست محمدلشکرانملا گلاجان اس حاجی سرگزکال گرگ اکبراباد علیخان کچ کلحسین صفدر ده بزی نهنگی کریم سارانیسیادک تخته پل دادخداسالولیفخیره سفلی خمک ازادکچکول دراز پسندخانکنگ ملاعبداله امرودی /نمرودئ غلام محمد / غلام محمد پودینهچکل علی احمد خدریدهمرده کتمک رسول غلامتاجی اصغر کخا صالح خانتوکل میرشکار طاووسبلوچ ابیل اسک عباس شاهگللطفی گرگ عیدوسهرابعلیخان نیک محمد کامخانمسکین صفرزائی گلشاهدادشاه محمد پهلوان میرگل کلاتی گلشاهارگ خان ملک کرئ گله چاهتکر اصغرجنگی مجیددوست محمدشاه گل پهلوان پکیرمحمود ده مختاررسول افغان رضاخان میرزاعلیسلطان ریگموری یوسف اسلامصمد ده سنگو ملاعظیمملکی سیدخان ده رخشانیموسی کوهکن شهرکی ملاعبدالهمیرزانبی شیرعلی هاشم رستمملنگ حسن فراهی اله دادغلامعلی جعفر کوهکن خانی گل محمدرخشانیرنده سفلی جماخان امیردهمرده سیاوک محمودی بالا ملادوست محمدعلی مدد محمودی پائین ده غلام محمدغلامحسین لاغری میران ثابت الهنظرشریف پده‌ای حکیم ریگیفخیره علیا حسن شیخ دادزریحاجی ملک شیرزایی ده نو سیاه خانلورگ خاری کرق شاه جان ده عبدالهحسین کوت کریم کشته قادرابادگرگیج کندیکه کریم خانمحمد اقا رخشانی اربابی ده گل میرسرگزی حاجی هیبت ابراهیمی گل میراعلی اکبرخمر مولوئ دوست محمد ماککیکول محمدخانگل محمدشیرمحمد مسافرمرادعلی نایبملاعوض ولی خرماییغلام رستم خدارحمحاجی حسین شیرزهی حاجی باباخانعنایت سیاه خانگرگ ده احمدصوفی سیدی شهریاری میرزاحاجیحاجی شاه محمد شهرک شهیدبهشتیخانه‌های نظرصاحب خان چلوکیکام خان بارکزیاسک حاتمرودینی خانه‌های امیرمجید عیسی زهی براهویییارمحمدخروطملارحمتحنیفیار محمد /یار محمد رحمت کرتکهروستای شهید سراوانیده درگیادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه 26 آبان1391 توسط پرویزالف


nasr19.ir
محرم درسیستان,عزاداری دربین سیستانیها 


در مناطق مختلف سيستان و بلوچستان به ويژه شهرهاي زاهدان، زابل، زهک و هيرمند که بيشترين ساکنان آن را شيعيان تشکيل مي دهند، تکيه ها و حسينه هاي متعددي در محله هاي مختلف پذيراي عزاداران حسيني است.

محقق و پژوهشگر مردم سيستان در اين باره به ايرن ا گف: تعزيه درسيستان به صورت روز شمار اجرا مي شود. به اين صورت که شبيه خوانان هر روز ماه محرم را به يکي از ياران امام حسين (ع) مثلا حضرت علي اکبر(ع) يا حضرت ابوالقضل (ع) اختصاص مي دهند.

محمد جهانتاب بيان کرد : با آغاز نخستين روز از ماه محرم امامان جمعه، پيش نمازان مساجد با سخنراني در مساجد و محافل مذهبي، مردم را از اهميت اين ماه آگاه مي سازند و با روايت احاديث مختلف سعي دارند مظلوميت امام حسين(ع) و نقش وي در اسلام و همچنين عظمت اين ماه را به نمازگزاران منتقل کنند.

وي افزود : در ماه محرم زنان دست از انجام کارهايي مثل حصيربافي و صنايع دستي برمي دارند و بيشتر سعي دارند خود را با ذکر و تسبيح و نماز و روزه مانوس کنند.

او ادامه داد : پخت انواع غذاهاي محلي از قبيل حلوا، خورشت و برنج و همچنين پخش شير و خرما ميان خانواد ههاي کم درآمد از ديگر آيينهاي روزهاي تاسوعا و عاشورا در سيستان به شمار مي رود.

وي افزود : همچنين مردم اين خطه بر آن باورند تا در روز تاسوعا روزه بگيرند تا با تح مل تشنگي رياضت تحمل مصيبتها براي آنان سختتر شود.

او ادامه داد : از جمله آداب و رسوم مردم زابل در ماه محرم پرهيز از برگزاري آيين ازدواج، جشن تولد و خريد لباس نو است.

وي اظهار داشت : همچنين در بيشتر نقاط سيستان زنان در ماه محرم از اصلاح سر و صورت خود پرهيز مي کنند و تا پايان ماه صفر نيز لباس سياه بر تن دارند.

محقق و پژوهشگر فرهنگ سيستان بيان کرد: زنان علاوه بر شرکت در مجالس عمومي حسينه ها، مجالس ويژه اي در منازل خود برگزار و مبلغه هايي که به "روضه خوان " معروفند براي شرکت کنندگان در مراسم سخنراني و مرثيه سرايي مي کنند.

وي گفت : در دارالولايه سيستان هر محله دسته عزاداري مخصوص به خود را دارد که غالبا به نام همان محله نامگذاري مي شود.

اين محقق مي افزايد: در اين ايام عزاداران به ياد امام حسين(ع) بر سر و روي خود گل مي مالند.

جهانتاب درباره نحوه قرار گرفتن افراد در دسته هاي عزاداري گفت : در جلوي هر يک از دسته ها پرچمها

و علامتهاي سياه و سبز و پارچه نوشته ها در صف نخست، بزرگان محل و مردان و پسران و کودکان سينه زن و پس از آن زنجيرزنان حرکت مي کنند.

وي اظهار داشت : در سيستان مکان زيارتي براي خانمها به نام "بي بي دوست " وجود دارد که برخي بانوان سيستاني در روز تاسوعا و ظهر عاشورا نذورات خود را در اين مکان ادا مي کنند.

او گفت : از آيينهاي خاص و ويژه محرم در اين منطقه که از شبهاي نخست ماه آغاز مي شود، تعزيه خواني است که ريشه در تمدن اين خطه دارد.

وي افزود : در تعزيه خواني يک نفر از گروه تعزيه خواني با صداي طبل، شروع شدن تعزيه را به اطلاع مردم مي رساند، بعد از اين که مردم جمع شدند در صحني که به اين منظور تهيه شده است تعزيه خوانها مرثيه هاي خود را اجرا مي کنند.

اين محقق بيان کرد : در سيستان غالب ا لوازم و تجهيزات مورد نياز تعزيه خواني از نذورات مردم تهيه مي شود.

وي درباره يکي ديگر از برنامه هاي خاص سيستان گفت : مردم زابل ظهر روز تاسوعا و عاشورا بهترين غذاي خود را تهيه و آن را پس از قرار دادن در سينيهاي بزرگ و روي سر مي گذارند و به پشت درحسينيه اي که سينه زنان و زنجيرزنها مشغول برگزاري مراسم هستند، مي برند.

او ادامه داد : ساعت 12 ظهر در حسينيه باز مي شود و مردم در صفهاي طولاني، ب ا سيني هايي بر سر که پر از نذورات است وارد حسينيه مي شوند و از عزاداران پذيرايي مي کنند.

جهانتاب افزود : در سيستان اکثرا تا روز دهم غذاهاي نذري مردم را معمولا حليم سنتي که به آن "قلور" گفته مي شود تشکيل مي دهد و در روز عاشورا با قيمه از سوگواران پذيرايي مي شود.

وي درباره شام غريبان نيز گفت : در اين شب مردم به مساجد مي روند و چراغها را خاموش مي کنند و در نور شمع به سوگواري مي پردازند و با شله زرد و آش رشته از ساير عزداران پذيرايي مي کنند.

او ادامه داد : با نگاهي به تاريخ عزاداري سنتي در سيستان به برخي آيينهاي سنتي از جمله حمل خيمه گاه حسيني و شهداي کربلا و علامت گرداني بر مي خوريم که در زمان آل بويه مرسوم بوده و در زمان قاجار نيز با برپا کردن تکيه ها آيينهاي تعزيه خواني رونق بيشتري گرفته است.

محقق و پژوهشگر سيستان اظهار داشت : همچنين سقاخواني اوج ارادت مردم اين خطه ر ا به حضرت ابا عبدالله (ع) نشان مي دهد بطوري که در اين ايام ارادتمندان به امام حسين (ع)در حالي که با يک دست مشک آب و با دست ديگر کاسه اي در دست دارند به ياد تشنه لبان کربلا، عزاداران را سيراب مي کنند.

وي افزود: برخي از سقاها در گذشته اشعاري نيز در قالب مرثيه سرايي مي خواندند.
یکی از غذاهایی که سیستانی ها در ایام محرم طبخ می کنندغلُر  است

 . این غذا رو علاوه بر سیستان ، در مکان هایی که سیستانی ها ساکن هستند مثل ِ استان ِ گلستان ، نیز طبخ می شه.

غلُر غذایی است از گندم که بنا بر آداب به جا مانده از زمان زرتشت،بین سیستانی ها مقدس شمرده می شود و از همان زمان در ایام خاص به عنوان نذر طبخ می شد.پس از ورود اسلام به ایران و تشرف سیستانی ها به مذهب تشیع این غذا بعدها در ایام عزاداری (عاشورا و تاسوعا و اربعین) به عنوان نذر طبخ و بین مردم پخش می شود.

گندم که ماده ی اصلی این غذاست یَگ شو ( یک شب) قبل با حضور اقوام و فامیل که عموماً دختران و پسران جوان هستند تمیز ،شسته و در آب خیس می شود .

دیگ غلُر قبل از اذان صبح بار گذاشته می شود و به مقداری که نیاز است در گندم آب ریخته و پس از جوش آمدن آب ، توسط افرادی که نذر یا حاجتی دارند مرتب هم زده می شود تا جا بیفتد.

همزمان با بار گذاشتن دیگ غلُر صاحب این نذر با توجه به وضعیت مالی خود گوسفند ،گاو یا شتری را قربانی می کند.سپس گوشت نذری با پیاز ، روغن ،ادویه و رب،خوب تفت داده می شود.پس از اینکه گوشت خوب تفت داده شد به مقداری که به اصطلاح غلُر را جَل دهد(کفاف دهد) آب ریخته می شود و می گذارند حسابی جا بیفتد( دیگ غلُر نزدیکی های ظهر تقریبا جا می افتد).وقتی گندم ها به حالت کشدار در آمدند مقداری روغن به دیگ اضافه می شود تا مزه دار شود. غلُر که جا افتاد آتش زیر دیگ خاموش و دیگ خوراک گوشت هم که آماده شده از روی اجاق پایین آورده می شود.

حالا نوبت تقسیم غذای نذریست. در کاسه های پرشده از غلُر مقداری خوراک گوشت ریخته و سپس بین همسایه ها و عزادارن امام حسین پخش می شود.

سیستانی ها معتقدند این غذا بسیار مقدس است و برای شفای بیماران و حفظ سلامتی سعی می کنند در حد یک انگشت هم که شده از این غذا تناول کنند

تصوير عزاداري محرم در زابلادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 18 آبان1391 توسط پرویزالف

اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

هر ساله در آمریکا نمایشگاه تیونینگ اتومبیل سما SEMA برای لوازم جانبی،یدکی و اسپرت ماشین برگزار میشود .این نمایشگاه به طور سنتی از سال ۱۹۶۳ تا به حال برگزار شده است.

o ajib 1 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 2 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 3 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 4 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 5 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 6 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 7 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 8 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 9 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 10 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 11 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 12 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 13 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 14 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 15 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 16 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 17 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 18 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 19 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 20 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 21 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما

o ajib 22 اتومبیل های عجیب و دیدنی در نمایشگاه تیونینگ سما


نوشته شده در تاريخ جمعه 12 آبان1391 توسط پرویزالف

عید غدیر بر تمامی شیعیان جهان مبارک باد
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 3 آبان1391 توسط پرویزالف 

1 - نمازعيد قربان  

به محض اينكه مراجع، حلول ماه را تاييد و عيد اعلان گرديد ،ذوق و شوقي پديدار مي آيد و صبح زود غسل و بعضي بدون غسل ابتدا قرباني خود را كه بيشتر در گذشته خروس يكساله بود كه خود آن را پرورش داده و به نيت قرباني به او مي رسيدند تا چاق و چله شود انجام مي دادند. امروزه در روستا ها باز هم خروس و در شهر  بعضي خانواده هاي روستايي گوسفند و در حاشيه ي دريا كه زندگي از نوع گاوداري است، گوساله ذبح و قرباني ميشود و بعد راهي محل تجمع براي برگزاري نماز عيد ميشوند، در روستا در مسجد ده و يا در فضاي صاف و همواري نزديك به روستا نماز به امامت ملّا - آخوند  و يا روحاني ده برگزار ميشود، در شهر زابل مسجد مرحوم آيت الله شريفي كه به  مسجد حسين آباد معروف است برگزار مي گرديد. و اخيرا مصلي «المهدي»  و به امامت امام جمعه و نماينده ولي فقيه انجام مي گيرد.

از روستا هاي اطراف شهر مانند : حومه و غيره نيز سعي مي شود، خود را به نماز عيد در شهر برسانند، بعد از برگزاري نماز مسلمانان به هم تبريك گفته و روبوسي مي نمايند و بعد از دقايقي، شوخي و خوش وبش راهي منزل خود براي صرف چا شت قرباني مي شوند .برادران و خواهران اهل تسنن نيز اين عيد را بسيار مهم برگزار نموده  و بهترين لباس ها را پوشيده ، زن ها و دختران و بچه ها سر و دست و پاهايشان را حنا مي بندند و به زيارتگاه و قدمگاه ها از شهر و ديار بيرون مي روند وبا شيرني  و آجيل و ميوه از مهمان خود پذيرايي مي كنند .

 

2- چاشت قرباني

تا پدر و مادر و برادر بزرگتر از مصلّي برگردند، گوشت قرباني پخته وآماده ي خوردن است ، سفره پهن و ساعتي كه حدود 9 يا 9/5 صبح را نشان مي دهد چاشت قرباني تناول  مي گردد.

ضرب المثل قديمي است كه در مورد گوشت قرباني مي گفتند: «گوشت همينه و قرباني  » « گشت امنو، قُربُو » بعضي از اين گوشت قرباني زياد مي خورند كه به دل درد مبتلا مي شوند.

باز ضرب المثل ديگري است كه: « اگر مال يا گوشت از مردم بُو شكم خا از تو بُو » يعني رگر مال از مردم بود شكم كه از آن تو بود. كمتر مي خوردي ! بعضي از مؤمنين لازم مي دانند كه اگر وسع مالي دارند ، براي خود و براي هر كدام از همسران نيز يك عدد قرياني بايد ذبح كنند، امروزه حتي اورژانس ها هم از يكي دو روز قبل خود را آماده يك روز كاري غير عادي كرده و تخت و دارو آماده مي نمايند

 

3-ديد وبازديد عيد قربان

 

بعد از صرف چا شت قرباني اولين محل ديدار، منزل پدر و پدر بزرگ و خدمت مادر بزرگهاست وبه ترتيب سن و ارزش و پايگاه اجتمايي  و خانوادگي، ديدار و تبريك گويي انجام ميشود. فلاني «عيد شما مبارك » جواب «ممنوع، عيد شما هم مبارك » و همچنان ديد و بازديد ادمه و بعضاً  عيدي دادن و عيدي گرفتن نيز وجود دارد ولي همگاني نيست.

بزرگا ني كه اطلاعات مذهبي دارند، براي ديگران علت عيد قربان را يادآوري كرده و از ابراهيم و اسماعيل 1 (ع) مي گويند ، هم مجلس گرم ميشود وهم بچه ها با فلسفه عيد قربان آشنا مي شوند.

همانگونه كه گفتيم : برادران و خواهران اهل تسنن در چنين روزي استحمام كرده وزن و مرد كوچك و بزرگ بهترين و زيباترين لباسها ي خود ر مي پوشند و شب عيد نيز بسياري از خانواده ها حنا بندان داشته وبا حنا و خضاب سر و ريش و دستها و پاها را حنا بسته وبا ايجاد نقش و نگارهاي زيبا به شادي و زيبايي عيد مي  افزايند.

 

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 12 مهر1391 توسط پرویزالفآیا می دانید؟ (سیستان)
آیا می دانید :


فاطمه بنت ابی عبدالله بن ابی داوود سیستانی،مشهور به ام سلمه سیستانی،یکی از نه زن دانشمند و محدث ایرانی در ۴ قرن اول هجری بوده که از او به عنوان محدث بزرگ یاد شده است و از خاندان علم و حدیث سیستانی در جهان اسلام بوده است . وی نوه ی ابو داوود سجستانی، صاحب کتاب "الینن" می باشد..

آیا می دانید که:

سیستان در راستای فرهنگ و تمدن اسلامی در چهار قرن اول هجری،۶۲عالم محدث به اسلام تقدیم کرده است..

آیا می دانید که:


در طول چهار سده نخستین هجری ۳۱۷ منصف در علوم حدیث از ایران بر خاسته اند؟و آیا می دانید که در مآخذ شیعه و سنی از ۲۰۴۰ کتاب و رساله ای که در این باب تالیف شده،محمدبن بحر الرهنی سیستانی با تالیف ۵۰۰ جلد کتاب،پرکارترین محدث از حیث چاپ و تالیف و اولین محدث ایرانی جهان اسلام به شمار می رود.

آیا می دانید که:


بابا گل افروز شخصیت خیالی است که در میال مردمان سیستانی سنگ صبور ونماد درد دل است.مثلا در ترانه ی:

"صد و سی ناله ی رستمانه،همه درد دل و غصه زمانه"

بعد از این بیت و ابیات دیگر باباگل افروز مورد خطاب و درد دل قرار می گیرد..

اما آقا میرزا بیک نماد شادیست..

مثلا ترانه ای که سیستانی ها در مراسم حنابندان می خوانند خطاب به آقا میرزا بیک است..

"امشب چه شبیست؟شبه حنابندانه.. ای آقا میرزا بیک...مادر عروس سر کوچه سرگردانه..ای آقا میرزا بیک..."

استاد شهید آیت الله مطهری صاحب آثار . تالیفات متعدد از جمله:آشنایی با علوم اسلامی،خدمات متقابل اسلام و ایران،جاذبه و دافعه ی علی،انسان و سرنوشت،علل گرایش به مادیگری،مجموعه مقالات،مقالات فلسفی،قیام و انقلاب مهدی(عج)و... سیستانی الاصل و از طایفه ی کیخا بوده و پدر وی حدود80سال پیش همراه خانواده بر اثر خشکسالی از بخش شیب آب زابل به فریمان مهاجرت کرده اند..

آیا می دانید که:


فرش سیستان موقعیت ممتازی در بین صادرات فرش ایران به سایر کشورها دارد؟!

هم اینک دستبافته های دختران و زنان هنرمندوپرتلاش سیستان به کشورهای آلمان،اسپانیا،لبنان،مالزی،سنگاپور،ژاپن،استرالیا،کانادا،پاناما،مکزیک،برخی ممالک آفریقایی و شیخ نشین های خلیج فارس صادر می شود.

آیا می دانید که:

رصدخانه ی نیمروز در دهانه ی غلامان سیستان(در جنوب روستای قلعه نو زابل)مبدا گاهشماری و تقویم در جهان باستان بوده است ودلیل نام نیمروز برای این منطقه همین است-به روایتی-وبعدها عبارت نیمروز را به تازی نصف النهار نامیدند و به منطقه ای نامربوط به نام گرینویچ منتقل نمودند..

آیا می دانید که


نخستین نیروگاه برق هیزم سوز توسط یک شرکت هندی در سال1308خورشیدی در زابل نصب و راه اندازی شد.